جزییات برگزاری و زمان شروع مدارس در سال تحصیلی ۱۳۹۹

جزییات برگزاری و زمان شروع مدارس در سال تحصیلی ۱۳۹۹

زمان بازگشایی مدارس ابتدایی و متوسطه در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ بر اساس شیوه نامه بازگشایی مدارس است که وزیر آموزش و پرورش اعلام کرده است و بر مبنای الزامات و پروتکل های ابلاغی ستاد ملی مبارزه با کرونا تعیین شده است.

زمان شروع مدارس برای سال تحصیلی جاری، برای مدارس ابتدایی و متوسطه هر استان کشور که در وضعیت سه گانه سفید، قرمز و زرد است متفاوت است. در واقع زمان بازگشایی مدارس ابتدایی و متوسطه در سال تحصیلی جدید، ارتباط معناداری به وضعیت شیوع کووید ۱۹ در استان دارد. تاریخ بازگشایی مدارس طبق ابلاغیه وزارت آموزش و پرورش از ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ است و شیوه کار هر یک از دوره های تحصیلی ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم و هنرستان ها و دوره های پیش دبستانی ذکر شده است.

بازگشایی و فعالیت مدارس ابتدایی و متوسطه و هنرستان های ۳۱ استان کشور. بر اساس وضعیت شیوع بیماری کرونا است و هر آن این احتمال وجود دارد که با توجه به افزایش شیوع کووید ۱۹ در پاییز و زمستان ۹۹، شاهد تغییری در زمان بازگشایی مدارس ابتدایی و متوسطه و هنرستان ها در نیمه دوم سال ۹۹ باشیم. ثبت نام و سفارش کتب درسی در سایت irtextbook.ir در دسترس است.

تهران در وضعیت قرمز است و ۲ پایه دبستان از ۱۵ شهریور ۹۹ به مدرسه می روند. آموزش های تلویزیونی مدارس نیز از ۱۵ شهریور آغاز می شود. ۳۵ درصد مدارس کشور که تعداد دانش آموزان آنها کمتر از ۵۰ نفر است، می توانند طبق روال عادی، کلاس های حضوری داشته باشند.

برنامه آموزش و حضور در کلاس دانش آموزان در مدارس ابتدایی و پیش دبستانی

دانش اموزان ابتدایی که در مناطق وضعیت قرمز حضور دارند بایستی همه روزهای هفته، بر اساس برنامه اعلام شده، درس خود را از طریق شاد بگیرند. دانش اموزان دوره پیش دبستانی و ابتدایی که در مناطق وضعیت زرد قرار دارند، باید در طول روزهای کار هفته، حداقل در حد ۵۰ درصد زمان، آموزش مجازی و بقیه حضوری باشد.

حضور در مدرسه دانش اموزان مناطق وضعیت زرد، ۴ روز در هفته است. دانش آموزانی که در دوره پیش دبستانی و ابتدایی در مناطق سفید قرار دارند، آموزش حضوری و مجازی عادی دارند. ۵ روز در هفته در مدرسه حضور خواهند داشت.

برگزاری کلاس ها در شهرهایی که وضعیت قرمز، زرد و سفید دارند

در شهرهایی که وضعیت قرمز از نظر ستاد ملی کرونا دارند، نحوه آموزش مدارس به صورت مجازی است. نسخه جدید نرم افزار شاد برای سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ در دسترس است. شروع آموزش در مدارس در سال تحصیلی جدید، از ۱۵ شهریور است و اکثرا مجازی است. نوع اموزش حضوری و مجازی و برنامه آن را مدارس به دانش آموزانی که ثبت نام کرده اند اعلام خواهند کرد.

بنابراین در شهرهایی که وضعیت سفید است، کلاس ها به صورت حضوری برگزار می شود. اما در شهرهایی که وضعیت زرد هستند، کلاس ها به صورت زوج و فرد و برای رفع اشکال برگزار میشود و در شهرهایی که وضعیت قرمز دارند، آموزش کاملا مجازی است و برای رفع اشکال، احتمالا کلاس هایی به صورت حضوری طبق اعلام و برنامه ریزی مدرسه، برگزار خواهد شد. آموزش دانش اموزان در کلیه مقاطع تحصیلی ابتدایی و متوسطه اول و دوم و هنرستان ها به صورت ترکیبی مجازی و حضوری است.

تاکید وزارت آموزش و پرورش در بازگشایی مدارس، در بستر وضعیت بیماری کرونا است و لذا در سال تحصیلی جدید، اپلیکیشن شاد که گویا قرار است اینترنتش رایگان باشد، محور آموزش از راه دور۱۳ میلیون دانش آموز خواهد بود. بخشی از دانش آموزان ایران در ده ها هزار مدرسه غیرانتفاعی در سراسر کشور مشغول به تحصیل هستند. قرار است از اول مهر ۹۹، بیش از ۳۰ درصد شهریه مهدکودک ها و پیش دبستانی ها هم افزایش یابد.

در ابلاغیه زمان بازگشایی و نحوه کار مدارس ابتدایی و متوسطه و هنرستان ها در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ شمسی، روی گروه بندی مخاطبان تاکید شده است. آموزش و پرورش اعلام کرده است که پس از زمان بازگشایی مدارس ابتدایی و متوسطه در سال تحصیلی جاری، باید سعی شود که تعداد دانش آموزان و معلمان در یک کلاس، حداقل باشد و تماس چهره به چهره کاهش یابد.

لذا رعایت فاصله گذاری اجتماعی در کلاس های درس در سال تحصیلی جدید باید رعایت شود. آموزش و پرورش به مدارس سراسر کشور ابلاغ کرده است که اگر دانش اموزان مجوز هستند به صورت شیفتی و یک روز در میان سر کلاس حاضر شوند، دانش آموزی که در کلاس حضور ندارد باید کار کلاسی داشته باشد و برنامه درسی خود را مجازی دنبال کند.

اموزش و پرورش در ابلاغیه زمان بازگشایی و نحوه کارکرد مدارس ابتدایی و متوسطه و هنرستان ها، ۵ قالب را برای آموزش به دانش آموزان در سال تحصیلی جدید اعلام کرده است که عبارتند از: اموزش حضوری در کلاس و مدرسه، آموزش در بستر شبکه اجتماعی دانش آموزان یا شاد، آموزش از طریق مدرسه تلویزیونی ایران، آموزش تجمیعی همراه با ارسال بسته های یادگیری خودآموز و سیستم های مدیریت یادگیری ویژه مدارس خاص.

برنامه آموزش و یادگیری دانش آموزان مقطع متوسطه در نیمه دوم سال ۹۹

وزارت آموزش و پرورش در ابلاغیه مربوط به زمان بازگشایی و نحوه فعالیت مدارس دوره متوسطه اعلام کرده است که اگر امکان ارائه بخشی یا همه ساعت اموزشی در فضای حقیقی برای معلمان جهت تدریس نبود، در سقف ساعات ابلاغی هفتگی خود، معلمان گرامی بایستی آموزش را مجازی ارائه کنند. به جز دروس کارگاهی. حضور و غیاب دانش آموزان در فضای حقیقی و مجازی در دوره متوسطه الزامی است. گزارش فعالیت مدرسه بایستی به صورت ماهانه به اداره آموزش و پرورش استان ارسال شود.

زمان بازگشایی مدارس ابتدایی و متوسطه

جدول برنامه آموزش ویادگیری در مدارس دوره متوسطه اول و دوم نظری سراسر کشور در سال تحصیلی ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ شمسی

اگر مدرسه دوره متوسطه قصد دارد تا خدمات آموزشی به دانش آموزان خود ارائه کند، فقط ۵ شنبه های هر ماه مجاز است. مستندسازی و ثبت وقایع در سامانه های پیش بینی شده و کنترل و نظارت و ارزشیابی فعالیت معلمان توسط مدیر مدرسه الزامی است. زمان ارائه درس در هر جلسه آموزش غیر حضوری در فضای مجازی دوره متوسطه اول و متوسطه دوم ۳۵ دقیقه است.

برنامه هفتگی شیفت صبح و عصر مدارس دوره متوسطه در وضعیت قرمز در دوران کرونا سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰

در ابلاغیه زمان بازگشایی مدارس ابتدایی و متوسطه در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ شمسی، برنامه هفتگی شیفت صبح مدارس دوره متوسطه در وضعیت قرمز در مدارس نوبت اول به شرح زیر است:

 • زنگ اول وقت اول : ۸ تا ۸:۳۵ دقیقه
 • تفریح اول: ۸:۳۵ تا ۸:۵۰
 •  زنگ دوم: ۸:۵۰ تا ۹:۲۵
 • تفریح دوم: ۹:۲۵ تا ۹:۴۰
 • زنگ سوم: ۹:۴۰ تا ۱۰:۱۵
 • زنگ اول وقت دوم: ۱۰:۳۰ تا ۱۱:۰۵
 • تفریح اول وقت دوم: ۱۱:۰۵ تا ۱۱:۲۰
 • زنگ دوم: ۱۱:۲۰ تا ۱۱:۵۵
 • تفریح دوم وقت دوم: ۱:۵۵ تا ۱۲:۱۰
 • زنگ سوم وقت دوم: ۱۲:۱۰ تا ۱۲:۴۵

برنامه هفنگی شیفت بعد از ظهر مدارس دوره متوسطه در وضعیت قرمز به شرح زیر است:

 • زنگ اول وقت اول: ۱۳:۱۳:۴۵
 • تفریح اول وقت اول: ۱۳:۳۵ تا ۱۳:۵۰
 • زنگ دوم وقت اول: ۱۳:۵۰ تا ۱۴:۲۵
 • تفریح دوم وقت اول: ۱۴:۲۵ تا ۱۴:۴۰
 • زنگ سوم وقت اول: ۱۴:۴۰ تا ۱۵:۱۵
 • زنگ اول وقت دوم : ۱۵:۳۰ تا ۱۶:۰۵
 • تفریح اول وقت دوم: ۱۶:۰۵ تا ۱۶:۲۰
 • زنگ دوم وقت دوم: ۱۶:۲۰ تا ۱۶:۵۵
 • تفریح دوم وقت دوم: ۱۶:۵۵ تا ۱۷:۱۰
 • زنگ سوم وقت دوم: ۱۷:۱۰ تا ۱۷:۴۵

زمان برگزاری کنکور سال ۱۴۰۰ شمسی نیز در صورتی که وضعیت کرونا در ایران مثل سال ۱۳۹۹ باشد، احتمالا در نیمه دوم تیر ماه سال ۱۴۰۰ شمسی نخواهد بود.

بدون نظر

ورود