وقتی پشه نیش مان می زند دقیقاً چه اتفاقی در بدن مان می افتد؟

وقتی پشه نیش مان می زند دقیقاً چه اتفاقی در بدن مان می افتد؟

اسم پشه که می آید اولین چیزی که یادمان می افتد خارش و ورم بعد از نیش پشه است. اما کم پیش می آید به این فکر می کنیم که وقتی پشه ای از خون مان تغذیه می کند چه اتفاقی می افتد و چه چیزی باعث می شود خارش بگیریم. تحقیقات نشان داده علت خارش ناشی از نیش پشه، آب دهان این حشره است.

در ادامه می خواهیم برایتان توضیح دهیم که قبل از اینکه پشه نیش تان بزند، در حین و بعد از آن چه اتفاقی برایتان می افتد. در آخر هم به شما می گوییم چطور می توانید خود را از این شر این حشره ی مزاحم خلاص کنید.

پشه ها آب دهان شان را روی پوست ما می ریزند تا درد را حس نکنیم

تأثیر نیش پشه بر بدن

تحقیقات نشان داده ۴ دقیقه طول می کشد تا یک پشه بتواند معده ی خود را از خون پر کند. مشکل اینجا است که در این مدت ممکن است قربانی اش متوجه آن شود و قبل از اینکه عملیات به سرانجام برسد آن را بکشد. به علاوه خود نیش پشه هم درد دارد و همین مسأله ممکن است باعث شود قربانی زودتر از این ها از حضور پشه باخبر شود.

بیشتر بخوانید: شش راه ساده برای درمان خارش نیش پشه

آب دهان پشه ماده ای در خود دارد که پوست را بی حس می کند. به همین دلیل بعد از اینکه پشه آب دهانش را روی پوست ما ریخت، دیگر نیشش را حس نمی کنیم. بعد از آن پشه شروع می کند به گشتن دنبال عروق خونی زیر پوست و آنقدر می گردد تا چیزی پیدا کند که بتواند از آن تغذیه کند.

آب دهان به آن ها کمک می کند خون را راحت تر بمکند

پشه به محض اینکه یک رگ را پیدا کند دوباره آب دهانش را می ریزد. آب دهان پشه بیشتر از ۱۰۰ پروتئین در خود دارد که کارکردهای مختلفی دارند، که یکی از آن ها این است که کاری می کند که خون لخته نشود. با این کار پشه راحت تر می تواند خون را بمکد.

بیشتر بخوانید: پشه ها در زمستان کجا غیب شان می زند؟

نکته اینجا است که با فرو رفتن نیش پشه رگ صدمه می بیند، بنابراین بدن شروع به ترمیم رگ می کند. این مسأله جلوی تغذیه کردن پشه از رگ را می گیرد. اما این موجودات حیله گر راهی هم برای دور زدن این مشکل دارند. تحقیقات نشان می دهد آب دهان پشه ماده ای در خود دارد که جلوی این فرآیند را می گیرد و عروق خونی را منبسط می کند.

نیشه پشه می خارد چون به آن حساسیت داریم

علت این مسأله هم آب دهان پشه است. نیش پشه حاوی پروتئین های غیر سمی ای است که می توانند باعث خارش، قرمز شدن و ورم پوست شوند. این پیامدها هم با شدت متفاوتی می توانند رخ می دهند. جالب است بدانید که بعضی افراد اصلاً به نیش پشه حساسیت ندارند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ واقعیت جالب در مورد پشه ها که احتمالاً چیزی در مورد آن ها نمی دانستید

بدن به اولین دفعات نیش پشه شدیدترین واکنش را دارد، اما بعد از ۲ تا ۲۰ سال متوالی تجربه ی مداوم نیش پشه، واکنش بدن کمتر خواهد شد. پشه ها در آب های راکد تخم گذاری می کنند به همین دلیل نمی توانند در مناطقی که بیشتر سال پوشیده از یخ هستند تولید مثل کنند. در نتیجه کسانی که در این مناطق زندگی می کنند را زیاد نیش نمی زنند. اما اگر اهالی همین مناطق به منطقه ای گرمسیری نقل مکان کنند اولین تجربه ی نیش پشه ممکن است برایشان سخت باشد.

چه کار کنیم که پشه ها کمتر نیش مان بزنند؟

طبق تحقیقات چیزی که پشه ها را جذب ما می کند بوی بدن ما است، بویی که از میکروب های مختلفی تولید می شود که روی پوست ما زندگی می کنند. به همین خاطر است که شستن پوست با صابون های ضدباکتری ممکن است جلوی نیش پشه ها را بگیرد. استفاده از مواد دافع حشرات هم نقش مهمی دارد. جدا از انواع شیمیایی آن، می توانید از عصاره ی اکالیپتوس استفاده کنید که اثبات شده در مقابله با نیش پشه مؤثر است.

دیدن این ویدئو را به شما توصیه می کنیم:

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود