موسسات و شرکای «علیرضا پناهیان» به روایت روزنامه رسمی قوه قضاییه

موسسات و شرکای «علیرضا پناهیان» به روایت روزنامه رسمی قوه قضاییه

علیرضا پناهیان از واعظان معروف تهران، اخیرا در کانون توجه افکار عمومی قرار گرفته است. اتهامات مالی و شراکت در ساخت و تاسیس برج های چند میلیاردی در ایران و هم چنین افشای سند زمین میلیاردی سعادت آباد سبب شده تا استاد علیرضا پناهیان در هفته سوم شهریور ماه ۹۹، زیر ذره بین رسانه ها قرار بگیرد.

علیرضا پناهیان متولد ۲۸ فروردین سال ۱۳۴۴ در تهران است. او از سال ۱۳۸۹ به عنوان عضو هیات امنای دانشگاه هنر و نایب رئیسی قرارگاه عمار انتخاب شد و یک دهه است که در برنامه های مذهبی سیما، سخنرانی دارد. طبق آنچه در این گفتار روزیاتو به روایت اسناد روزنامه رسمی قوه قضاییه ارائه شده، علیرضا پناهیان در چندین موسسه آموزشی و غیردولتی، عضو هیات مدیره و از شرکا بوده و عمده فعالیت ایشان در مسائل آموزشی و خیریه و صنعت خدمات است.

شرکایی چون سید محمد حسن ابوترابی فرد (نایب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی) نیز در فهرست دوستان و همکاران وی دیده می شود. افشای زمین های میلیاردی و بیزینس های منتسب به واعظ معروف تهرانی ها، با واکنش توییتری حسام الدین آشنا، مشاور حسن روحانی نیز همراه شد که گفته بود شیوه تامین زندگی واعظ و منبری و مداح با کارمند و کاسب و کارگر فرق می کند.  رضا پناهیان پسر ارشد علیرضا پناهیان نیز در توییتی اعلام کرد که در یک خانه ۸۰ متری مستاجر است.

ماجرای خرید زمین چهارصد و بیست و سه متری در منطقه سعادت آباد تهران از لیلا ممتحن ، سبب شده تا علیرضا پناهیان در شهریور ۹۹ در نوک پیکان مشتاقان شفاف سازی دارایی های چهره های مذهبی و فرهنگی و سیاسی کشور قرار بگیرد. ارتباط لیلا ممتحن و مسگرزاده و رضا مطلبی کاشانی با علیرضا پناهیان، از جمله سوالاتی است که باید منتظر پاسخ استاد به ابهامات بود.

علیرضا پناهیان
علیرضا پناهیان از سال ۱۳۹۵ تا سال ۱۳۹۷ مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری شهید آوینی بود

از شرکت ها و موسساتی که علی پناهیان در آن به عنوان عضو هیات مدیره حضور دارد، موسسه فرهنگی هنری شهید آوینی به شماره ثبت ۱۹۹۰۹ است. طبق روزنامه رسمی به شماره ۲۰۸۵۶ مورخ بیست و چهارم مهر سال ۱۳۹۵ ومجوز اداره کل ارشاد تهران، علیرضا پناهیان به عنوان عضو هیات مدیره، منصوب شد. ایشان همکاری مهدی طائب، محمد رضا تویسرکانی، مجتبی امینی ارمکی و ناصر قره باغی شد.

در بهمن ماه سال ۱۳۹۴، علیرضا پناهیان و دوستان، موسسه ای غیر تجاری به نام موسسه غیردولتی آموزشی طلوع فرهیختگان سراج به شماره ثبت ۳۷۵۵۴ تاسیس کردند. ثبت موسسه آموزشی غیر دولتی، رویه ای ثایت در میان چهره ای مطرح سیاسی و فرهنگی و اقتصادی کشور است و به قول وزیر آموزش و پرورش سابق، کمتر مسئولی را می توان یافت که یک موسسه آموزشی و تحصیلی نداشته باشد.

علیرضا پناهیان
آگهی تاسیس موسسه آموزشی طلوع فرهیختگان سراج در سال ۱۳۹۴ به مدیرت علیرضا پناهیان و شرکا در همت غرب تهران

این موسسه نیز آقای علیرضا پناهیان در آن در فهرست اعضاء موسسان قرار دارد، در زمینه تاسیس و راه اندازی و اداره مدارس غیر دولتی در مقاطع مختلف تحصیلی اعم از دوره آمادگی و دبستان و راهنمایی و متوسطه هنرستان با رعایت نظام جدید آموزشی کشور و اجاره و ساخت و سازفضاهای مناسب آموزشی فعالیت دارد.

دفتر مرکزی این موسسه آموزشی علیرضا پناهیان و دوستان، تهران، بزرگراه همت غرب، بعد از آزادگان، ورودی شهرک نمونه، خیابان خواجوی کرمانی، روبروی مسجد فاطمه الزهرا است. سرمایه موسسه آقای علیرضا پناهیان و شرکا در آغاز فعالیت، ۱۰۰ میلیون ریال اعلام شده است. علیرضا پناهیان، مصطفی عطاران بندرآبادی، جمال آبرومند اولین مدیران آن اعلام شده است.

حسین بخشعلی سلطان به عنوان عضو هیات مدیره و محمد خراسانی زاده به سمت عضو هیات مدیره و پیام تیرانداز به عنوان نایب رئیس هیات مدیره موسسه طلوع فرهیختگان سراج معرفی شده است.

علیرضا پناهیان
علیرضا پناهیان با ۱۰ نفر دیگر، شرکت در موسسه رهپویان امام رضا است

از دیگر موسساتی که علیرضا پناهیان در آن عضو هیات مدیره و سهامدار است، موسسه فرهنگی قران وعترت رهپویان امام رضا به شماره ثبت ۲۷۰۸۶ ا ست که طبق روزنامه رسمی به شماره ۲۰۱۷۳ مورخ بیست و یکم خرداد ماه سال ۱۳۹۳، ایشان با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در فهرست اعضا هیات مدیره و شرکا قرار گرفت. همکاران و شرکای علیرضا پناهیان در موسسه رهپویان امام رضا عبارتند از: عبدالحسین خسروپناه، نادر طریقی شال، علی صبوحی طسوجی، علی اکبر محمدی. این افراد، شریک افرادی چون: محمد جعفری، محمد تقی قندی و سید محمد حسن ابوترابی فرد شوند.

علیرضا پناهیان
فهرست موسساتی که سید محمد حسن ابوترابی فرد از شرکای علیرضا پناهیان در اختیار دارد

نکته جالب درباره سید محمد حسن ابوترابی فرد، شریک آقای علیرضا پناهیان در موسسه رهپویان امام رضا علیه السلام آن است که ایشان، طبق اعلام روزنامه رسمی قوه قضاییه، در موسساتی چون: خیریه ایتام و مستمندان قزوین، موسسه فرهنگی پیام آزادگان، موسسه آموزشی عالی غیرانتفاعی مجازی نور طوبی نیز سهامدار و عضو هیات مدیره است.

علیرضا پناهیان
شرکت اقتصادی خودکفایی آزادگان صاحب۷۹ درصد کل سهام شرکت صنعتی مینو (غصینو) در بازار پایه زرد فرابورس ایران است

سید محمد حسن ابوترابی فرد، متولد سال ۱۳۳۲ در شهر قم و نایب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی و چند دوره نماینده مردم تهران و قزوین بود. امام جمعه موقت تهران در شرکت خودکفایی آزادگان نیز فعالیت داشته و در شرکت مینو با نماد غصینو در بورس ایران حضور دارد.

علیرضا پناهیان
علیرضا پناهیان در موسسه فرهنگی دفتر هنر و ادبیات دانشجویی

موسسه فرهنگی هنری دفتر هنر و ادبیات دانشجویی نیز از دیگر موسساتی است که شاهد نقش آفرینی حجت الاسلام علیرضا پناهیان در آن هستیم. این موسسه طبق روزنامه رسمی به شماره ۲۰۱۶۰ مورخ سوم خرداد ماه سال ۱۳۹۳، تغییراتی را اعلام کرد. یکی اینکه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه هنر از ردیف شرکا خارج شد و علیرضا پناهیان، همکار محمد علی چمیگو و عباس شیراوژانقادیکلایی گردید.

موسسه غیرتجاری بنیاد غیر دولتی آینده ساز محمدی، از دیگر شرکت ها و موسساتی است که علیرضا پناهیان در دهه نود شمسی در آن فعالیت داشته و طبق روزنامه رسمی به شماره ۲۰۰۹۰ مورخ سوم اسفند سال ۱۳۹۲، آن را تاسیس کرد.

علیرضا پناهیان
آگهی تاسیس موسسه آینده ساز محمدی توسط علیرضا پناهیان و شرکا

این موسسه، فعالیت های مربوط به رشد استعدادها و ارتقا سطح کیفی آموزش مدارس سکنونتگاه های غیر رسمی و مناطق محروم را در دستور کار دارد و به نظر می رسد که شاخه فعالیت های عام المنفعه علیرضا پناهیان و شرکا و دوستان محسوب می شود. دفتر مرکزی موسسه آینده ساز محمدی نیز در خیابان مجاهدین اسلام روبروی بیمارستان شفا اعلام شده است با سرمایه ۵۰ میلیون ریالی. علیرضا پناهیان در این موسسه، همکار افرادی چون: محسن گمار، ابوالفضل توکلی بینا، محمود فرشیدی، محمد رضا اعتمادیان و اکبر ابراهیمی شد.

به نظر می رسد این داستان، سر دراز دارد. ایران منتظر رسیدگی به اتهامات مهدی جهانگیری، برادر معاون اول رئیس جمهور است. برادر رئیس جمهور و دختر وزیر سابق صمت و داماد وزیر فعلی تعاون، به دلیل اخلال در نظام اقتصادی کشور، به شلاق و حبس محکوم شده اند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۱۴ نظر

ورود

 • حسین کاظمی شهریور ۱۹, ۱۳۹۹

  مملکت ما دست چه کسانی اداره می شه که ثروت مردم را فقط بین خودشون وفامیلاشون وبچه هاشون تقسیم می کنند.وبقیه هیچ.پس معلوم می شه چرا همه مون توی فقر زندگی می کنیم.درست مثل چین وروسیه..

 • علیرضا شهریور ۱۹, ۱۳۹۹

  عدالت توش نباشه همه دزد میشن

 • رضا شهریور ۱۹, ۱۳۹۹

  این حرف ها شیطنت دشمنه برای تخریب ….

 • علیرضت شهریور ۲۰, ۱۳۹۹

  چند گرفتید شما هم این بنده خدا رو تخریب کنید؟ اصلا به شما چه مربوط هست که کارش کردید؟!

  • علی زمانی شهریور ۲۰, ۱۳۹۹

   بنده خدا تخریب نشد
   روایت روزنامه رسمی قوه قضاییه از فعالیت های فرهنگی و آموزشی آقای پناهیان است. کمی ادب هم داشته باشید خوب است. وظیفه ما، اطلاع رسانی مستند و مستدل است.

   • همون شهریور ۲۱, ۱۳۹۹

    حاجی چرا خودتا زرد کردی؟
    ترسیدی گزارشتو بده بیان ببرنت؟
    چرا مثل کامنت بقیه مطالبت با پررویی و خوشمزگی جواب این کاربرو ندادی؟
    اوکی؟آورین،اسپرم ،تخمک … دیگه از این حرفا نمیزنی لوتی، رخصت پهلون
    اینجا حرف از ادب میزنی!!!
    نون به نرخ روز خور

    • علی زمانی شهریور ۲۱, ۱۳۹۹

     آورین به شما که دنبال تخمک های خوش شانسی
     بزن سالی تاک

  • رضا شهریور ۲۰, ۱۳۹۹

   ۱-میشه اینطور هم پرسید شما چند گرفتید از این بنده خدا دفاع میکنید؟
   ۲-یعنی چه به شما چه مربوط؟ اونه که به همه ما کار داره!

 • علیرضا شهریور ۲۰, ۱۳۹۹

  وقتی یک طرفه به قاضی برید همین میشه که میبینید. تخریب، تخریب و تخریب… بله، بلاتشبیه زمان امام حسین (ع) هم خیلی ها از لشکریان دشمن موقع نماز ظهر عاشورا میگفتن «مگر حسین نماز هم میخونه؟!». و این نتیجه چی هست جز جهالت و گوش سپردن به حرف های یک سری که فقط اون چیزی رو میگن که خودشون میخوان بقیه بدونند…

  • محمد شهریور ۲۰, ۱۳۹۹

   اگه این موارد مربوط به سال ۹۱ هست چرا الان اینا رو روکردید؟؟؟ الان که پناهیان گفته باید به گاری ببندنشون سند رو کردید یا اینکه جیره ی خودتون قطع شده؟؟؟

  • رضا شهریور ۲۰, ۱۳۹۹

   ! بیخود و از سر تعصب دفاع نکنید.اتفاقا و متاسفانه شمر قاری و حافظ قرآن هم بود! پس هیچکس از انحراف در امان نیست

 • mehdi شهریور ۲۱, ۱۳۹۹

  من کاملا درک میکنم چرا این سیستم حکومتی به چین و روسیه اینقدر علاقه داره . مملکت رو باند بازی داره میچرخه

 • سید حسن مرعشی فروردین ۸, ۱۴۰۳

  یک عمر آقایون بروی منبرها مردم تشویق میکردن که مال دنیا بی ارزش است و… ولی خودشان تمام و کمال در حال ثروت اندوزی بودن