رژیم غذایی کتوژنیک می تواند کمیت و کیفیت اسپرم را در مردان چاق بهبود بخشد

رژیم غذایی کتوژنیک می تواند کمیت و کیفیت اسپرم را در مردان چاق بهبود بخشد

تحقیقات جدید نشان می دهد که رژیم غذایی کتوژنیک با چربی بالا و کربوهیدرات پایین می تواند فواید قابل توجهی برای سیستم تولید مثل بدن داشته باشد. در تحقیقات جدید، در دو مرد مبتلا به چاقی که از طریق رژیم غذای کتوژنیک با کالری بسیار پایین، کاهش وزن را تجربه کرده بودند، کیفیت و کمیت اسپرم به میزان قابل توجهی بهبود یافته بود. این تحقیقات توسط دانشگاه سائو پائولو برزیل صورت گرفته و نتایج آن در کنگره چاقی ۲۰۲۰ ارائه شده است.

فواید رژیم غذایی کتوژنیک

در اولین مورد، بیمار در یک دوره رژیم غذایی سه ماهه نزدیک به ۶۰ پوند (بیش از ۲۷ کیلوگرم) کاهش وزن را تجربه کرده و درصد چربی بدنش از ۴۲ درصد به ۳۴ درصد کاهش یافت. بدنبال این رژیم غذایی کتوژنیک ، کیفیت اسپرم وی نیز به میزان نزدیک به ۱۰۰ درصد بهبود یافت که بر اساس درصد اسپرم های دارای قابلیت تحرک در نمونه بدست آمده از او اندازه گیری شده بود. سطح تستوسترون او نیز تقریباً دو برابر شده بود.

فواید رژیم غذایی کتوژنیک

مورد دوم مربوط به بیماری بود که در مدت ۳ ماه رژیم نزدیک به ۲۰ پوند (بیش از ۹ کیلوگرم) کاهش وزن داشته و حجم چربی بدن او از ۲۶ درصد به ۲۱ درصد کاهش یافت. کیفیت اسپرم او نیز بهبود یافته بود اما بهترین شرایط در تعداد اسپرم ها بود که بیش از ۱۰۰ میلیون اسپرم بیشتر از قبل در نمونه گرفته شده از او بدست آمد، که افزایشی نزدیک به ۳۰ درصدی داشت. نکته جالب اما این بود که سطح تستوسترون او بعد از این کاهش وزن به مقدار اندکی کاهش یافته بود.

فواید رژیم غذایی کتوژنیک

این نتایج بر اساس برنامه رژیم غذایی به نام پرونوکال (Pronokal) بدست آمد، یک رژیم غذایی کاهش وزن تجاری و بسیار علمی که در سال ۲۰۰۴ در اسپانیا به کار گرفته شده که متفاوت تر از رژیم غذایی کتوژنیک سنتی است زیرا در آن هم میزان کربوهیدرات مصرفی اندک است (کمتر از ۵۰ گرم در روز) اما شخص نباید بیش از ۸۰۰ کیلوکالری در روز دریافت کند. دو بیمار برای نتیجه گیری کلی در مورد یک تحقیق بسیار کم است اما شواهد حاضر این باور را تقویت می کنند که رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین می تواند سلامت جنسی افراد را بهبود بخشد و بر اساس این تحقیقات افزایش مصرف چربی می تواند سطح سلامت اسپرم ها را افزایش دهد. تحقیقات گذشته همچنین ارتباط بین سطح بالای چربی مصرفی با افزایش سطح تستوسترون را نشان می داد.

فواید رژیم غذایی کتوژنیک

برای بهبود سلامت جنسی خود نیازی به رژیم غذایی سختگیرانه ندارید

بر اساس هشداری که در این تحقیقات مطرح شده، رژیم های غذایی بسیار شدید و سختگیرانه می تواند عوارض جانبی جبران ناپذیری داشته باشد، به ویژه در دراز مدت، و رژیم های غذایی با کالری بسیار کم، به طور ویژه، تنها باید با مشاوره پزشک متخصص اتخاذ شوند. همچنین این تنها رژیم غذایی کتوژنیک نیست که با کیفیت و تعداد اسپرم و دیگر عوامل موثر در باروری در ارتباط است. شواهد نشان می دهد که تغییرات رژیم غذایی به هر شکلی می تواند سلامت جنسی فرد را بهبود بخشد. رژیم غذایی مدیترانه ای، برای مثال، با بهبود اختلال در نعوظ مرتبط است.

فواید رژیم غذایی کتوژنیک

در مطالعه ای که در سال ۲۰۰۴ انجام شد، رژیم غذایی سالم و برنامه منظم ورزشی به بهبود اختلاف نعوظ در مردان چاق انجامید. مطالعه ای دیگر که در سال ۲۰۱۹ انجام شد نشان داد که خوردن غذاهای فرآوری شده با تعداد کم اسپرم در ارتباط بوده در حالی که خوردن ماهی و سبزیجات بیشتر با تعداد بیشتر اسپرم ارتباط داشت که این نیز به نوبه خود با افزایش میلی جنسی و کارکرد کلی جنسی در ارتباط بود. رژیم غذایی دَش (DASH) نیز که در آن مصرف گوشت قرمز و لبنیات پرچرب کاهش یافته و مصرف میوه، سبزیجات و غلات کامل افزایش می یابد نیز با افزایش کمیت اسپرم ها در ارتباط است.

بیشتر بخوانید: راز کاهش وزن ۱۸ کیلوگرمی ربل ویلسون ؛ ۵ قانون تمرینی و رژیم غذایی مایر + ویدیو

منبع: insider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود