خواب های ما چه معنایی دارند؟ از مرگ تا سقوط

خواب های ما چه معنایی دارند؟ از مرگ تا سقوط

کارشناسان می گویند خواب دیدن راهی است برای اتصال به ضمیر ناخودآگاه. خواب ها می توانند استعاره ای از احساسات و تجربیات ما باشند.

به گفته ی آن ها، ما نباید از خواب های خود بترسیم یا آن ها را چیزی منفی تلقی کنیم، بلکه باید به آن ها به چشم ورودی یا خروجی ضمیر ناخودآگاه مان نگاه کنیم.

آن ها معتقدند داشتن یک نگاه استعاری راه مناسبی است تا بتوانیم آنچه در خواب ها، ذهن و زندگی مان می گذرد را درک یا رمزگشایی کنیم.

سقوط کردن، افتادن دندان، برهنگی در ملأعام و مرگ از جمله خواب های متداولی هستند که بیشتر ما تجربه ی دیدن آن ها را داشته ایم. در ادامه می خواهیم ببینیم این خواب ها واقعاً چه معنایی دارند و چه ارتباطی میان آن ها و احساسات و زندگی روزمره ی ما وجود دارد.

سقوط کردن

یکی از خواب های متداولی که بسیار از آدم ها تجربه ی آن را داشته اند، سقوط کردن است، که به گفته ی کارشناسان ممکن است به این علت باشد که احساس گمگشتگی یا عدم امنیت می کنید.

خواب ها برای همه ی آدم ها معنای یکسانی ندارند، اما سقوط کردن می تواند استعاره از احساس نداشتن کنترل روی چیزی، بی خبری از کسی یا مواجه شدن با یک امر ناشناخته و احساس عدم امنیت باشد.

این نوع خواب ممکن است نشان دهنده ی ترک چیزی یا جدایی از چیزی باشد که دارید به تدریج از آن فاصله می گیرید یا چیزی که شما را گرفتار خود کرده.

افتادن دندان

مانند خواب سقوط کردن، دیدن خواب افتادن دندان هم ممکن است حاکی از احساس گمگشتگی یا از دست دادن کنترل چیزی باشد.

کارشناسان می گویند برای آنکه بتوانیم خواب های خود را درک کنیم باید به آنچه که در زندگی روزمره مان می گذرد توجه کنیم.

به گفته ی آن ها، افتادن دندان می تواند با حس اضطراب، نگران و احساسی مثل نداشتن کنترل روی مسأله ای مرتبط باشد.

برهنگی در ملأعام

برهنگی در یک مکان عمومی هم از خواب های رایجی است که بیشتر مردم آن را تجربه می کنند. این نوع خواب می تواند به احساس برملا شدن یا رو شدن دست مربوط باشد.

کارشناسان می گویند این نوع خواب در اغلب موارد به این ترس مربوط می شود که ناامنی های روانی، شکست ها و نقص هایمان انگشت نمای دیگران شود، چیزی که هیچ کس علاقه ای به آن ندارد.

این نوع خواب می تواند با میزان اعتماد به نفس فرد، احساس گناه در او یا رو شدن دستش هم مرتبط باشد.

مرگ

تجربه ی مرگ در خواب می تواند حاکی از نزدیک بودن وقوع یک تغییر یا اتمام چیزی باشد.

به گفته ی کارشناسان، مرگ از وقوع یک پایان حکایت دارد. این پایان می تواند پایان فصلی از زندگی، ترک یک رابطه یا به پایان رسیدن یک دوره باشد.

و با هر مرگی یا در واقع هر پایان فصلی، دوره ی جدیدی برای فرد آغاز می شود.

کارشناسان می گویند دیدن مرگ در خواب شاید ترسناک باشد، اما می تواند از امری مثبت و وقوع تغییری در زندگی فرد هم حکایت داشته باشد.

به هم زدن رابطه

وقتی خواب هستیم، عضلات بدن مان شل می شوند اما مغز و ذهن مان کماکان بسیار فعال است.

و از آنجایی که میان خواب های ما و احساسی که در زندگی روزمره ی خود تجربه می کنیم ارتباط قوی ای وجود دارد، وقتی به خواب می رویم ذهن مان این فرصت را پیدا می کند که موقعیت های خاصی را رقم بزند.

کارشناسان می گویند اگر کسی خواب به هم زدن رابطه ی خود با شریک عاطفی اش را ببیند، ممکن است علت آن اضطراب، مشکلات یا عوامل دیگر باشد. این نوع خواب ها گاهی حتی بی دلیل رخ می دهند.

با خواب دیدن این فرصت برای فرد به وجود می آید که در ذهن خود به یک موقعیت واکنش نشان دهد یا به چیزی از زاویه ی متفاوتی فکر کند.

قدرت تخیل ما از آنچه که طی روزهای اخیر خود تجربه کرده ایم وام می گیرد و هنگام خواب دیدن از آن استفاده می کند اما تغییراتی در آن می دهد یا موقعیت جدیدی می سازد.

تعقیب شدن

وقتی خواب می بینیم که کسی تعقیب مان می کند، این مسأله می تواند به ترس ما از تغییر، وحشت زدگی مان یا فرارمان از چیزی مربوط باشد.

به گفته ی کارشناسان، بچه ها، نوجوان ها و افراد بزرگسال به دلایل متعددی ممکن است خواب تعقیب شدن ببینند و احساس ترسی که در ما وجود دارد خود می تواند به صورت یک شخص تغییر شکل دهد و شروع به تعقیب ما در یک خواب کند.

این مسأله می تواند به احساس ترس از چیزی در مدرسه، محل کار یا به طور کلی وقوع تغییری مرتبط باشد.

کوتاه کردن موها

گرچه کوتاه کردن موهای خود یا تراشیدن سر خود خواب چندان رایجی نیست، اما این نوع خواب ممکن است استعاره ای از اضطرابی باشد که درمورد موقعیت خاص یا تغییری دارید.

کارشناسان می گویند مو استعاره ای از یک چیز است که این چیز از فردی به فردی دیگر متفاوت است؛ مثلاً ممکن است استعاره ای از یک تصمیم شغلی، تغییری شخصی در زندگی یا دست کشیدن از چیزی باشد.

تماشای این ویدئو را به شما توصیه می کنیم:

منبع: dailymail
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود