پیانو نوازی هنرمند بیمار بعد از ۲۰ سال به کمک دستکش های مصنوعی + ویدئو

پیانو نوازی هنرمند بیمار بعد از ۲۰ سال به کمک دستکش های مصنوعی + ویدئو

یک پیانست نامدار برزیلی که به خاطر کم توان شدن دست هایش توانایی پیانونوازی را از دست داده بود سرانجام به کمک دستکش های مصنوعی موفق شد بار دیگر پیانونوازی را تجربه کند.

تجربه ی دوباره ی علاقه ی بزرگ زندگی خود بعد از دو دهه محدودیت بدون شک لحظه ی احساسی ای برای ژوآئو کارلوس مارتینز ۸۰ ساله بودکه به دنبال دهه ها مبارزه با جراحت و بیماری توانایی نوازندگی اش را از دست داده بود.

اما این استاد برزیلی بالاخره با یک دستکش مصنوعی از جنس نئوپرین موفق به حرکت دادن انگشتان خود شد و حالا ویدئویی احساسی از خود منتشر کرده که احساساتی شدن او را در حین نواختن قطعه ای از باخ با پیانو نشان می دهد.

مارتینز پیانیست قهاری بود اما بعد از دچار شدن به یک آسیب عصبی در جریان یک بازی فوتبال، از سال ۱۹۶۵ درگیر بیماری شد.

مشکلات او زمانی بیشتر شد که یک بار در بلغارستان مورد حمله قرار گرفت و با یک لوله ی فلزی به سر او ضربه وارد شد.

مارتینز همچنین به یک بیماری تخریب گر دچار شد و در طی سالیان ۲۴ بار تحت عمل جراحی قرار گرفت.

او تا سال ۲۰۰۰ تقریباً از نوازندگی بازنشسته شد و فقط می توانست با انگشتان شستش به آرامی بنوازد. از آن زمان مارتینز به عنوان رهبر ارکستر به فعالیت خود ادامه داد.

اما در اواخر سال ۲۰۱۹ طراح و مخترعی به نام اوبیراتا بیزارو کوستا یک دستکش مصنوعی برای مارتینز درست کرد. وقتی مارتینز با انگشتان خود کلید پیانو را فشار می دهد این دستکش انگشت های او را به سمت بالا می کشد.

این دستکش های جدید گرچه مارتینز را به آرزوی چندین ساله اش رساندند اما مدتی طول کشید تا او بتواند به آن ها عادت کند.

مارتینز در مصاحبه ای در اینباره گفت: «شاید نتوانم به سرعت قبلم برگردم. نمی دانم نتیجه ی کار چه شود. طوری شروع کرده ام که انگار یه شاگرد هشت ساله ام.»

با این حال او هفته ی گذشته در اینستاگرام خود ویدئویی منتشر کرد که نشان می دهد او خیلی خوب دارد پیش می رود.

در این ویدئو که بیشتر از ۱۳۹ هزار بازدید در اینستاگرام داشته، مارتینز با مهارت قطعه ای از باخ را می نوازد.

او که به وضوح احساساتی شده در طول اجرایش به سختی خود را کنترل می کند تا اشک هایش جاری نشود.

مارتینز در مصاحبه ی خود گفته: «وقتی دست هایم را از دست دادم و دیگر نتوانستم پیانو بزنم، انگار یک جنازه درون سینه ام بود.»

او در پست اینستاگرامی خود هم نوشت: «می دانم که راه طولانی ای در پیش دارم. در آینده معلوم می شود که توانستم به هدف هایم برسم یا نه. اما لذت نوازندگی با دستکش های مصنوعی در خانه همین حالا هم مرا از وجود یک نیروی برتر در جهان مطمئن کرده است.»

منبع: dailymail
بدون نظر

ورود