۸ تأثیر جویدن آدامس بر بدن که نمی دانستید

۸ تأثیر جویدن آدامس بر بدن که نمی دانستید

آدم ها در طول تاریخ چیزهای مختلفی جویده اند: از صمغ گیاهی گرفته و موم تا آدامس. مثلاً پنج هزار سال قبل مردم تکه هایی از صمغ درخت غان را می جویدند. صمغ خواص ضدعفونی کننده و مزایای پزشکی دیگری دارد. آدامس های امروزی هم همینگونه هستند. آنچه روشن است این است که این عادت چیزی فراتر از روشی برای خوشبو کردن دهان یا یک سرگرمی موقت است.

در ادامه می خواهیم ببینیم جویدن آدامس چه تأثیری بر بدن دارد.

۱- روی دندان ها تأثیر می گذارد

آثار مثبت: آدامس های بدون قند در از بین بردن باکتری ها مؤثر هستند و می توانند مثل خمیر دندان عمل کنند. مصرف این آدامس ها باعث تولید بیشتر بزاق دهان می شود که اسیدها و باقیمانده ی مواد غذایی را می شورد، در نتیجه جلوی پوسیدگی دندان گرفته می شود. آدامس های بدون قند همچنین به دلیل داشتن کلسیم و فسفات باعث تقویت لثه ها می شوند.

آثار منفی: اما اگر آدامس حاوی قند باشد، مصرف آن آثار منفی ای بر سلامت دندان ها خواهد داشت. باکتری هایی که درون حفره ی دهان زندگی می کنند، قند موجود در آدامس را قبل از رسیدن به معده مصرف می کنند، در نتیجه روی دندان ها پلاک تشکیل می شود. مصرف آدامس های قنددار به مرور باعث پوسیدگی دندان ها هم می شود.

۲- حافظه را تقویت می کند

جویدن آدامس باعث افزایش ضربان قلب، جریان خون و اکسیژن رسانی به مغز می شود. یکی از آثار مثبت این امر افزایش توانایی های شناختی است، به طوری که هوشیاری، پردازش فکری، توانایی تصمیم گیری و حافظه بهبود می یابد. متأسفانه آثار آن بلندمدت نیستند و فقط زمانی تأثیرگذار است که قبل از کار چالش برانگیزی یا در حین آن آدامس بجوید.

۳- به کاهش وزن کمک می کند

آثار مثبت: جویدن آدامس گاهی می تواند باعث سرکوب اشتها شود. آدم ها وقتی صبح ها آدامس می جوند، بعد از آن معمولاً کمتر احساس گرسنگی می کنند. آدامس هم شیرین است هم کالری کمی دارد، به همین دلیل ممکن است کمک کند تنقلات کمتری مصرف کنید. جویدن آدامس همچنین مصرف انرژی را بیشتر می کند، سوخت و ساز را افزایش می دهد و باعث می شود بعد از خوردن غذا کمتر احساس بی حالی کنید.

آثار منفی: اما مصرف آدامس به عنوان یک کمک غذایی می تواند نتیجه ی عکس داشته باشد. حرکت جویدن و تولید مداوم بزاق باعث می شود مغز تصور کند شما واقعاً احساس گرسنگی می کنید. آدامس های نعنایی هم میل به خوردن تنقلات به جای گزینه های سالم تری مثل میوه را بیشتر می کنند، چون بعد از مصرف آدامس نعنایی میوه ها طعم ناخوشایندی در دهان پیدا می کنند. کسانی که آدامس می جوند تعداد وعده های غذایی روزانه ی آن ها معمولاً کمتر است، اما در همان دفعات غذای بیشتری می خورند، در نتیجه کالری بیشتری دریافت می کنند.

۴- مشکلاتی برای فک ایجاد می کند

جویدن مداوم می تواند منجر به بروز اختلالی شود که مفصل های فک و عضلات اطراف آن را تحت تأثیر قرار دهد. در اینصورت تمامی حرکات فک – از خوردن و خندیدن گرفته تا حتی صحبت کردن – با درد شدیدی همراه می شود که گاهی تا گردن و شانه ها ادامه می یابد. این خطر به ویژه زمانی تشدید می شود که در هنگام اضطراب آدامس بجوید، چون آدم ها معمولاً وقتی عصبی هستند ناخودآگاه دندان های خود را به هم فشار می دهند.

۵- روی دستگاه گوارش تأثیر می گذارد

آثار مثبت: افزایش تولید بزاق دهان هنگام جویدن آدامس کمک زیادی به رفع تهوع های صبحگاهی و ناشی از ماشین گرفتگی می کند. بعضی حتی اثربخشی جویدن آدامس را از دارو بیشتر می دانند و می گویند به همان سرعت احتمال استفراغ، شکم درد و حالت تهوع را کاهش می دهد، با اینکه بسیار ارزان تر از دارو است و دسترسی به آن راحت تر هم هست.

آثار منفی: اما اگر معده ی حساسی دارید یا از سوء هاضمه رنج می برید باید مراقب باشید. هنگام جویدن، مقدار کمی هوا هم بلعیده می شود، در نتیجه معده پر از هوا می شود، مسأله ای که می تواند به نفخ بیانجامد. الکل های قندی هم که اغلب از آن ها به عنوان شیرین کننده استفاده می شود مانند یک ماده ی ملین عمل می کنند و باعث کرامپ (انقباضات غیرارادی و دردناک)، شکم درد و اسهال می شوند.

۶- سوزش معده را کم می کند

جویدن آدامس بعد از خوردن غذا می تواند سطح اسیدها در مری را کم کند. بزاق دهان باعث رقیق و خنثی شدن اسیدها بعد از خوردن غذای سنگین می شود. همین امر ممکن است به کاهش رفلاکس اسید معده و سوزش معده کمک کند.

۷- روی مغز تأثیر می گذارد

آثار مثبت: جویدن آدامس هم اثر ضد اضطراب دارد هم روحیه را بهبود می بخشد. مصرف آدامس باعث کاهش سطح کورتیزول یا همان هورمون اضطراب می شود و حرکت ساده ی جویدن برای بیشتر آدم ها تأثیر آرامش بخش دارد. این کار باعث رفع خستگی و اضطراب می شود و بهبود روحیه در طول روز می شود.

آثار منفی: اما وارد شدن فشار مداوم به فک باعث افزایش تعداد و تناوب میگرن ها و سردردهای تنشی می شود. در بدترین حالت، این امر می تواند منجر به بروز سردردهای مزمن شود. پس اگر مستعد میگرن هستید، بهتر است به کلی از مصرف آدامس خودداری کنید.

۸- از عفونت گوش جلوگیری می کند

عفونت گوش زمانی رخ می دهد که باکتری ها در مجراهای متصل به بینی و گوش ها انباشته شوند. این مشکل بیشتر در کودکان رخ می دهد. مصرف آدامس های حاوی شیرین کننده ی طبیعی زایلیتول به جلوگیری از انباشت باکتری ها در این بخش ها کمک می کند.

بیشتر بخوانید:

پزشکان در مورد قورت دادن آدامس و عواقب آن چه می گویند؟

۸ کاربرد بسیار عجیب آدامس که احتمالا از آنها آگاه نیستید

آیا واقعا ۷ سال طول می کشد تا آدامس هضم شود؟

چند ترفند ساده برای جدا کردن آدامس از مو

 

تماشای این ویدئو را به شما پیشنهاد می کنیم:

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود