با بهترین چای های لاغری و چربی سوز آشنا شوید

با بهترین چای های لاغری و چربی سوز آشنا شوید

چای بعد از آب، پرمصرف ترین نوشیدنی دنیا است و مردم سرتاسر دنیا از نوشیدن آن لذت می برند. این نوشیدنی خوش عطر معمولاً از برگ های کاملیا سیننسیس تهیه می شود، یک گیاه همیشه سبز که منشأ آن قاره آسیا است. مصرف چای به طور کلی فواید زیادی برای سلامت ما دارد، از جمله اینکه جلوی صدمه دیدن سلول های خونی را می گیرد و ریسک ابتلا به بیماری های مختلف قلبی را کاهش می دهد.

برخی تحقیقات نشان داده میان مصرف چای و کاهش وزن و چربی های شکمی ارتباط وجود دارد. طبق تحقیقات، برخی انواع چای اثربخشی بیشتری در این خصوص دارند.

در ادامه با چای های چربی سوز ی آشنا می شویم که به کاهش وزن و چربی های شکمی کمک می کنند.

چای سبز

چای سبز شناخته شده ترین نوع چای است و فواید مختلفی برای سلامت ما دارد. اما در مورد کاهش وزن هم یکی از مؤثرترین انواع چای محسوب می شود. چون عصاره ی چای سبز کاتچین زیادی دارد، نوعی آنتی اکسیدان طبیعی که می تواند سوخت و ساز بدن را بهبود ببخشد و کار چربی سوزی را به ویژه در ناحیه ی شکم بیشتر کند.

چای سبز حاوی مواد بیواکتیوی مثل کافئین و EGCG است که می توانند تأثیرات زیادی بر سوخت و ساز بدن داشته باشند (به مولکول هایی که قادر به تاثیرگذاری در ارگانیسم های زنده هستند بیواکتیو گفته می شود). به علاوه، مواد موجود در چای سبز میزان هورمون هایی را در بدن افزایش می دهند که وظیفه ی چربی سوزی را برعهده دارند و چربی بیشتری را وارد جریان خون می کنند که بدن از آن به عنوان انرژی استفاده می کند.

چای پوئر

نوع منحصر به فردی از چای به نام پوئر (Puerh) وجود دارد که نامش را از شهر پوئر در استان یوننان چین گرفته است. چای پوئر از خانواده ی چای سیاه چینی است و طی یک واکنش شیمیایی میان باکتری های مفید و چای فرآوری نشده ای که تنها در آفتاب خشک شده، تخمیر می شود. این چای عطر آرامش بخش و خاک مانندی دارد که به مرور شکل می گیرد و معمولاً آن را بعد از خوردن غذا می نوشند. چای پوئر هر چه مدت طولانی تری بماند، عطر آن بیشتر می شود.

برخی تحقیقات نشان داده چای پوئر قادر به افزایش روند کاهش وزن است. چای پوئر جلوی سنتز اسیدهای چرب را می گیرد، سپس فرآیند لیپوژنز را تحت تأثیر قرار می دهد که چربی را تقریباً بلافاصله بعد از خوردن غذا تبدیل به انرژی می کند. این امر مانع از انباشت چربی می شود و به علاوه، جلوی افزایش وزن را می گیرد. علاوه بر این، تحقیقات نشان داده چای پوئر قند و سطح گلیسیرید خون را کاهش می دهد.

چای سیاه

چای سیاه مملوء از مواد مغذی ای است که اندکی با مواد موجود در چای سبز یا سفید متفاوت هستند. اما همچون چای های سبز و سفید، تحقیقات نشان داده میان مصرف چای سیاه و کاهش وزن ارتباط وجود دارد. چای سیاه سرشار از آنتی اکسیدانی به نام فلاونوئید یا پلی فنول است که فواید زیادی برای سلامت ما از جمله کاهش وزن دارد. علاوه بر این، پلی فنول موجود در چای سیاه به تولید اسیدهای چرب زنجیره کوتاه توسط دستگاه گوارش کمک می کند، اسیدهایی که سوخت و ساز بدن را افزایش می دهند.

علاوه بر کاهش وزن، چای سیاه برای قند خون هم مفید است. تحقیقات نشان داده نوشیدن هم قهوه و هم چای ریسک ابتلا به دیابت نوع دو را کاهش می دهد. در حقیقت، مصرف دست کم ۳ فنجان چای یا قهوه در روز می تواند ریسک بروز دیابت نوع دو را تا ۴۲ درصد کاهش دهد.

چای اولانگ

چای اولانگ (Oolong) نوع سنتی ای از چای چینی است که اندکی اکسیده شده است. این چای عطری خوش و میوه مانند و طعمی بسیار منحصر به فرد دارد. تحقیقات نشان داده چای اولانگ می تواند با بهبود فرآیند چربی سوزی و سرعت بخشیدن به سوخت و ساز بدن، کاهش وزن را بیشتر کند. بخشی از فواید چای اولانگ برای کاهش وزن از پلی فنول های موجود در آن ناشی می شود.

برخی از این پلی فنول ها کمک می کنند در طی روند کاهش وزن سرعت سوخت و ساز بدن کاهش پیدا نکند، تداوم کاهش وزن را اندکی ساده تر می کنند و کمک می کنند وزن جدید خود را حفظ کنید. علاوه بر این، چای اولانگ سرشار از کاتچین و کافئین است. این دو ماده به همراه یکدیگر به افزایش سرعت سوخت و ساز بدن و مقدار چربی ای که می سوزانید کمک می کنند و در عین حال کمک می کنند توده ی بدون چربی خود را حفظ کنید.

چای سفید

چای سفید فرآوری بسیار مختصری دارد و زمانی که هنوز گیاه تر و تازه ای است به دقت چیده می شود. این چای طعم بسیار واضحی دارد که با مزه ی دیگر انواع چای متفاوت است. چای سفید مزه ی شیرین ملایم و دلچسبی دارد. این نوع از چای فواید مختلفی دارد، از بهبود سلامت بدن گرفته تا از بین بردن سلول های سرطانی.

چای های سفید و سبز میزان کاتچین یکسانی دارند که به روند کاهش وزن هم سرعت می دهد هم آن را مؤثر می کند.

علاوه بر این، چای سفید به شکلی مؤثر جلوی تشکیل سلول های چربی جدید را که به آن ها آدیپوست گفته می شود، می گیرد. با کاهش تشکیل سلول های چربی جدید، وزن کمتری اضافه می کنید. به علاوه، مصرف چای سفید باعث لیپولیز یا همان فرآیند چربی سوزی در بدن می شود. وقتی چربی اضافه ی بدن به شکل مؤثری بسوزد، وزن کاهش پیدا می کند.

چای رویبوس

چای رویبوس (Rooibos) نوعی چای گیاهی است که از برگ ها و ساقه های نازک گیاهی از آفریقای جنوبی به نام آسپالاتوس لینیریس تهیه می شود. از این چای به خاطر خواص فراوانش استفاده می شود و تحقیقات هم نشان داده چای رویبوس در کاهش وزن مؤثر است. این چای سرشار از آنتی اکسیدان هایی مثل آسپالاتین و نوتوفاگین است که به از بین بردن رادیکال های آزادی که به دی‌ان‌ای صدمه می زنند، کمک می کنند.

به علاوه، این آنتی اکسیدان ها می توانند به متعادل شدن قند خون کمک کنند و مقاومت انسولینی را بهبود بخشند. چای رویبوس شیرین و کم کالری است، بنابراین می تواند جایگزین بسیار خوبی برای نوشیدنی های شیرین باشد. این چای می تواند به متعادل نگه داشتن سطح گلوکز خون کمک کند، امری که جلوی افزایش های شدیدی را می گیرد که می تواند منجر به بروز علائم گرسنگی و احتمالاً باعث کاهش دریافت کالری شود.

چای ماچا

چای ماچا (Matcha) که به عنوان چای پودری هم شناخته می شود، از همان گیاه چای سبز تهیه می شود. اما چای ماچا با خاطر متفاوت بودن شکل فرآوری اش، به خصوص در کمک به کاهش وزن بسیار قدرتمند است و از چای سبز مؤثرتر است. این چای کالری کمی دارد، به طوری که هر گرم آن حدود ۳ کالری دارد.

به علاوه، همچون چای سبز، چای ماچا هم حاوی آنتی اکسیدان های زیادی مانند اپی‌گالوکتشین گالات است که می تواند بدن را از سموم پاک کند، دستگاه ایمنی را بهبود بخشد و التهابات موجود در دستگاه های مختلف بدن را کاهش دهد. این ماده می تواند مانع از افزایش وزن شود و به فرآیند کاهش وزن سرعت دهد. جالب آنکه تحقیقات نشان داده چای ماچا سوخت و ساز بدن را بهبود می بخشد یا افزایش می دهد. کاتچین موجود در این چای به بهبود سرعت سوخت و ساز بدن در زمان ورزش و بعد از آن کمک می کند.

چای بادرنجبویه

بادرنجبویه (Lemon balm) نوعی گیاه است که به تأثیرات آرامش بخش و تسکین دهنده اش شهرت دارد و چای آن یکی از آن دست نوشیدنی هایی است که مصرف آن برای بهبود سلامت کلی توصیه می شود. بادرنجبویه از همان خانواده ی نعناع فلفلی است. چای این گیاه علاوه بر آنکه باعث کاهش اضطراب، بهبود خواب و بهبود پوست و مو می شود، نوشیدنی بسیار خوبی است برای کسانی که به دنبال بهبود وضعیت گوارشی خود هستند.

بادرنجبویه به فرآیند هضم سرعت می دهد و باعث می شود اجابت مزاج به موقعی داشته باشید. به علاوه، این گیاه سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که به تصفیه ی خون، سم زدایی بدن و کنترل سطح غیرنرمال هورمون هایی کمک می کنند که باعث می شوند زود به زود گرسنه شوید.

چای دارچین

دارچین نوعی ادویه با عطری شیرین است که مزه و رنگ ملایمی به غذاها می بخشد. چای دارچین ذاتاً کم کالری است و می تواند به کنترل سطح قند خون کمک کند، امری که باعث می شود کالری کمتری مصرف کنید و جلوی افزایش وزن را می گیرد. مصرف منظم دارچین به دستگاه گوارش کمک می کند عملکرد درستی داشته باشد و می تواند مثل یک قرص جادویی برای کاهش وزن، به خصوص چربی های موجود در ناحیه ی شکم عمل کند.

ترکیب پودر دارچین با عسل می تواند مانع از انباشت چربی در بدن شود و به سوخت و ساز بدن سرعت دهد. دارچین مملوء از ماده ای به نام سینامالدهید است که تقریباً همه ی فواید این ادویه از آن ناشی می شود و حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان پلی فنول بسیار قدرتمند است. علاوه بر این، در مقایسه با دیگر گیاهان و ادویه هایی که سرشار از آنتی اکسیدان هستند، دارچین مقام سوم را از نظر میزان آنتی اکسیدان دارد. این نکته به این معنی است که می توانید از دارچین به عنوان یک آنتی اکسیدان طبیعی برای جلوگیری از اکسایش ناخواسته ی لیپیدهای درون مواد غذایی استفاده کنید.

چای زردچوبه

زردچوبه با آن رنگ زرد مایل به نارنجی اش هم به غذاهای ما رنگ می بخشد و هم فواید بی شماری برای سلامت ما دارد. اصلی ترین آنتی اکسیدان این ادویه کورکومین است، یک ماده ی ضد التهابی که قرن ها است از آن در طب سنتی چین استفاده می شود. زردچوبه می تواند وزن را کنترل کند، چاقی را از میان ببرد و اختلالات متابولیک را درمان کند.

کورکومین یعنی همان آنتی اکسیدان موجود در زردچوبه التهاب را در بسیاری از سلول ها از جمله سلول های لوزالمعده، چربی و عضلات سرکوب می کند. این امر مانع از بروز مقاومت انسولینی، بالا رفتن قند خون و دیگر مشلات متابولیک ناشی از چاقی می شود. بدن وقتی درگیر مقابله با التهاب نباشد، راحت تر می تواند روی کاهش وزن تمرکز کند.

چای لیموترش و زنجبیل

لیموترش و زنجبیل فواید مختلفی برای سلامت کلی بدن دارند که افزایش سوخت و ساز یکی از آن ها است. این ترکیب همچنین می تواند انرژی ای ۳ برابر بیشتر از قهوه و قند به شما بخشد. این نوشیدنی مملوء از آنتی اکسیدان است و به خاطر ویتامین C زیادی که در آن وجود دارد می تواند دستگاه ایمنی را تقویت کند. علاوه بر این، زنجبیل می تواند میزان قند خون را متعادل کند، امری که عامل هوس های غذایی ما است.

به علاوه، زنجبیل جذب چربی در بدن را بیشتر می کند و مانع از انباشت آن می شود. لیموترش هم به بهبود سلامت کبد و به این ترتیب بهبود گوارش کمک می کند، چون زردآبی که در کبد تولید می شود به تجزیه ی چربی ها کمک می کند.

تماشای این ویدئو را به شما پیشنهاد می کنیم:

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود