رئیس جمهور روحانی: جریمه ماسک نزدن ۵۰ هزار تا یک میلیون تومان

رئیس جمهور روحانی: جریمه ماسک نزدن ۵۰ هزار تا یک میلیون تومان

رئیس جمهور حسن روحانی صبح امروز شنبه ۱۹ مهر در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا با تأکید بر اینکه در شرایط حاضر که هنوز دارو و واکسنی برای ویروس کرونا ساخته نشده، تنها راه مقابله با آن رعایت امور بهداشتی و پروتکل‌ های ابلاغ شده است، به تشریح مبلغ جریمه ماسک نزدن پرداخت.

جریمه ماسک نزدن

بیمار کرونایی از قرنطینه خارج شود ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود

رئیس‌جمهور بیان کرد: برای جلوگیری از مسیر انتقال به محض اینکه فرد متوجه این بیماری شد باید به خانواده و محل کار خود اعلام کند و این امروز جزو مصوبات ما بود. این فرد باید به مدت دو هفته در قرنطینه بماند و حق ندارد از قرنطینه خارج شود و اگر تخلف کند ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود و این برای هر نوبت تخلف است. سامانه و ساز و کار این امر مشخص شده است و وزارت بهداشت مسئول آن است.‌ این مبلغ باید به حسابی که امروز وزارت بهداشت معرفی می‌کند واریز شود و اگر پرداخت نکرد به عنوان بدهکاری فرد از طرق دیگر اقدام می‌شود.

جریمه ماسک نزدن ۵۰ هزار تومان است

وی اضافه کرد: مسأله دومی که جزء مصوبات ما بود، مسأله ماسک بود. در خصوص ماسک همه افراد جامعه باید در اجتماعاتی که حضور پیدا می‌کنند از ماسک استفاده کنند و اگر کسی استفاده نکرد، ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شود. نیروی انتظامی، بسیج، ناظرین و بازرسین وظیفه دارند مشخصات افراد را ثبت و به خود فرد اعلام کنند و آن فرد باید ظرف دو هفته پول را به حسابی که وزارت بهداشت اعلام می‌کند واریز کند و اگر واریز نکرد بدهکار است و از طرق مختلف بدهی او کسر خواهد شد.

رئیس‌جمهور گفت: نیروی انتظامی از ابزار و وسایلی که دارد استفاده می‌کند. ممکن است کسی ماسک ندارد اما به او ابلاغ و اعلام می‌شود که شما فلان روز در فلان خیابان بدون ماسک بودید و ۵۰ هزار تومان موظف به پرداخت جریمه هستید.

روحانی خاطرنشان کرد: بحثی که مصوبه امروز ما بوده فقط برای تهران بزرگ است و امکان دارد به سایر استان‌های مورد نیاز تعمیم پیدا کند.

اصناف رعایت نکنند از ۳۰۰ هزار تومان تا یک میلیون جریمه می‌شوند

وی ادامه داد: مسأله سوم مورد توجه جلسه امروز، مربوط به اصناف است. اصناف باید مراعات کنند و اگر فرد خدمت دهنده خودش مراعات نکند، جریمه می شود و اگر به افرادی که دارای ماسک نیستند خدمت دهند باز هم جریمه می شوند.

رئیس‌جمهور گفت: بنابر گزارش نظار، برای صنف و فردی که در اصناف مراعات نمی‌کند، در مرحله اول تذکر داده می شود، در مرحله دوم ۳۰۰ هزار تومان جریمه می شود و اگر ادامه پیدا کند در مرحله سوم یک میلیون تومان جریمه خواهد شد و اگر ادامه پیدا کند و مراعات نکند در مرحله چهارم محل کسب و کار پلمپ می شود. این چهار مرحله برای فعالان اصناف است که موظف هستند هم خودشان رعایت کنند و هم صرفا به افرادی خدمت دهند که از ماسک استفاده می‌کنند.

روحانی بیان کرد: مورد بعد در مورد حمل و نقل عمومی، اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها است. البته متروها در کنار مراکز پر جمعیت، پاساژها، بازار و مراکز پر جمعیت شهری هستند و تیمی که در آنجا حاضر هستند، حضوری به مردم اعلام خواهند کرد. نیروی انتظامی و بسیج نظار و بازرسین هستند و از سوی وزارت بهداشت به افراد اعلام می‌شود. برای ورود افراد به محوطه مترو همه مراعات‌ها انجام می‌گیرد.

جریمه رانندگان متخلف از پروتکل‌های بهداشتی

وی افزود: در تاکسی و اتوبوس اگر راننده تاکسی مراعات نکند ۱۰۰ هزار تومان جریمه می شود و اگر به مسافر بدون ماسک خدمت دهد به ازای هر مسافر ۲۰ هزار تومان جریمه می شود. این کار را هم نظار می‌توانند انجام دهند و هم ضابطین. به ویژه پلیس راهنمایی و رانندگی موظف است این کار را انجام دهد و هر راننده‌ای را که دید مراعات نمی‌کند، مانند بقیه تخلفات راهنمایی و رانندگی شماره را یادداشت کند و کدی ابلاغ می شود که بر اساس آن افراد جریمه شوند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: نسبت به ادارات هم علاوه بر مقرراتی که قبلا داشتیم که در ادارات هم خودشان باید مراعات کنند و هم به کسی که ماسک ندارد خدمت ندهند. در مصوبه امروز برای وردی ادارات هم مقرراتی مشخص شد هم برای حراست، هم نگهبانی. نگهبانی و حراست درب ورودی ادارات باید مانع ورود کسی که ماسک ندارد شوند و اگر حراست و نگهبانی به این وظیفه عمل نکند همه مقررات و تنبیهاتی که قبلاً مشخص کرده بودیم برای کارمند متخلف، برای این فرد نگهبان هم جاری است و همچنین نسبت به روسای بخش ها و ادارات که وظیفه نظارت دارند اگر خودشان به دقت به وظایفشان عمل نکنند مشمول مجازات می شوند.

روحانی ادامه داد: اگر روسای بخش ها و ادارات مراعات نکردند، حراست به بخش مربوطه اطلاع دهد تا مشمول مجازات هایی شوند که قبلاً اعلام کردیم. بنابراین این موارد پنج گانه از قرنطینه، ماسک، اصناف، حمل و نقل و ادارات جرایم‌شان که از حداقل ۵۰ هزار تومان تا حداکثر یک میلیون تومان و در مواردی پلمپ بود، مشخص شد. مجازات کارمندان هم اعمال و اجرا می شود.

بیشتر بخوانید:

۷ اشتباه رایج در استفاده از ماسک که اغلب ما مرتکب می شویم

آیا ماسک پارچه ای واقعاً جلوی ابتلا به ویروس کرونا را می گیرد؟

دانشمندان: ماسک پارچه ای برای مؤثر بودن باید حداقل دو لایه باشد

استفاده از مار به جای ماسک در اتوبوس، ایده مرد انگلیسی!

رئیس جمهور برزیل گفت کرونا دارم و ماسکش را کند! + ویدئو

فاصله گذاری اجتماعی ۲ متری برای پیشگیری از ابتلا به کرونا کافی نیست + ویدیو

 

تماشای این ویدئو را به شما پیشنهاد می کنیم:

منبع: مهر
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • محسن مهر ۱۹, ۱۳۹۹

    اون همه ماشین که میرن شمال دریغ از ۱ ریال جریمه . اونا رو باید ۱ میلیون جریمه کنند .

  • یوسف مهر ۲۰, ۱۳۹۹

    آقای روحانی به جای جریمه به مردم یارانه میلیونی پرداخت کنه و به دانش آموزان و دانشجویان و اساتید و معلمان اینترنت و تبلت رایگان در اختیار بگذاره تا کسی بیرون نیاد