داستان «همایون شجریان» و همسرش گیتا خوانساری

داستان «همایون شجریان» و همسرش گیتا خوانساری

همایون شجریان متولد سی و یکم اردیبهشت ماه سال پنجاه و چهار در تهران، پسر استاد فقید و خسرو آواز ایران محمد رضا شجریان است. همایون شجریان، آهنگساز و نوازنده چیره دست تنبک و کمانچه بوده و ۳ خواهر دارد.

همایون شجریان فعالیت های هنری خود را نزد افتخار موسیقی معاصر ایران استاد شجریان از سال شصت هجری شمسی آغاز کرد و در حال حاضر یکی از موزیسین های شاخص ایران در عرصه موسیقی سنتی و اصیل ایران زمین محسوب می شود. وی عاشق بوکس است و ویدویی از تمرینات منظم بوکس خود را نیز در اینستاگرامش به اشتراک گذاشته است.

مادر همایون شجریان ، فرخنده گل افشان نام دارد که پس از مدتی از محمد رضا شجریان جدا شد. همسر همایون شجریان ، گیتا خوانساری نام دارد.

بعدها پدر همایون شجریان با خواهر همسرش (کتایون خوانساری) ازدواج کرد. شجریان درحدود ۵۳  سالگی و در سال ۱۳۷۱ با همسر دومش کتایون خوانساری ۲۷ ساله آشنا شد و با وی ازدواج کرد و حاصل زندگی آنها پسری بنام رایان است که در سال ۱۳۷۶ در کانادا به دنیا آمده است. در میهمانی با شکوه بزرگداشت آقای نصرت الله کریمی که ۲۴ ساعت پس از ورودش به تهران بعد از سالها دوری اش از ایران ترتیب داده شده بود با استاد آشنا شد.

همایون شجریان ۳ خواهر بزرگ تر از خود دارد به نام فرزانه، افسانه و مژگان که مژگان در آمریکا مشغول تدریس موسیقی به عاشقان موسیقی اصیل ایران است. همایون شجریان یک برادر ناتنی به نام رایان نیز دارد.

گویا همایون شجریان در سن بیست سالگی با گیتا خوانساری (خواهر کتایون خوانساری و همسر دوم محمد رضا شجریان) ازدواج می کند و فرزندی به نام یاسمین شجریان دارد که متولد سال هشتاد و شش بوده و در زمان درگذشت پدر بزرگش، ۱۳ سال سن داشت. آوا مشکاتیان خواهر زاده همایون شجریان است. این نشان می دهد که بین محمد رضا شجریان و خانواده استاد پرویز مشکاتیان نیز وصلتی صورت گرفته است.

همایون شجریان در مصاحبه های خود از غلامحسین بنان و قمر الملوک وزیری به عنوان اسطوره های صدای ایران نام می برد. البته در هم عصری هایش نیز طرفدار محمد معتمدی و سلار عقیلی و سینا سرلک است. آوا مشکاتیان نوه دختری استاد محمد رضا شجریان و فرزند استاد پرویز مشکاتیان (پدر سنتور ایران) است. پرویز خان در سال ۸۸ در اثر ایست قلبی درگذشت. متاسفانه خانه پرویز مشکاتیان در شهر نیشابور توسط مالک آن اخیرا تخریب شد.

تصویری از همایون شجریان و دوران کودکی دخترش یاسمین

از کلکسیون سلفی های استاد مرحوم شجریان در کنار یاسمین (نوه اش) و همایون (پسرش)

همایون شجریان

تصویری از همایون شجریان در کنار استاد شجریان

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اسفند ماه سال نود و هفت، گواهینامه درجه ۱ هنری را در رشته آواز، به همایون شجریان تقدیم کرد. این مدرک، معادل درجه دکتری می باشد.

استاد محمد رضا شجریان، استاد جمشید محبی، استاد اردشیر کامکار و استاد ناصر فرهنگ فر از اساتید همایون شجریان در عرصه موسیقی هستند. خواهر همایون شجریان و همچنین وی، از ده سالگی نزد خسرو آواز ایران، آواز را فرا گرفتند و تکنیک آواز و صدا سازی را تمرین کردند. همایون شجریان از اوایل دهه هفتاد شمسی در کنار پدرش، در کنسرت های داخل و خارج از کشور حضور داشت و با موزسین های بسیاری، اجرا داشته و چند آلبوم نیز روانه بازار موسیقی ایران کرده است.

۲ آلبوم همایون شجریان به نام فریاد و بی تو به سر نمی شود، در سال های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵ میلادی نامزد دریافت جایزه معتبر گرمی آمریکا شد.

نخستین آلبوم همایون شجریان با نام قاصدک، سال ۱۳۷۳ روانه بازار شد که آهنگسازی آن را استاد مرحوم پرویز مشکاتیان بر عهده داشت. نوازندگی همایون در کنار استاد مشکاتیکان از این سال با استقبال مخاطبان موسیقی سنتی ایران مواجه شد.

همایون شجریان در آلبوم یاد ایام سال ۱۳۷۴، شب وصل سال ۱۳۷۶، معمای هستی سال ۱۳۷۶ و آهنگ وفا سال ۱۳۷۸ و زمستان است سال ۱۳۷۹، در کنار بزرگانی چون کیهان کلهر، محمد رضا لطفی و حسین علیزاده که از نوابغ عصر خود هستند، با انتشارات دل آواز به عنوان نوازنده تنبک همکاری کرد.

جدید ترین کارهای همایون شجریان در عرصه موسیقی، آلبوم امشب کنار غزل های من بخواب است که در سال ۱۳۹۶ با آهنگسازی استاد فریدن خلعتبری توسط آوای بارید روانه بازار موسیقی شد و شعرهای افشین یداللهی را خواند.

همایون شجریان در سال ۱۳۹۷ نیز در آلبوم ایران من، شعری از پویا سوری را خواند و محصولی با آهنگسازی سهراب پور ناظری با همکاری نشر بارانا روانه بازار کرد. همایون شجریان را در آلبوم ایران من، افرادی چون عثمان آکتاش، آرشاک ساهاکیان، مهیار طریحی و آتنا اشتیاقی همراهی می کرد.

جدید ترین و آخرین آلبوم همایون شجریان در دهه نود هجری شمسی، آلبوم افسانه چشمهایت نام دارد که با آهنگسازی مهیار علیزاده، آبان ماه سال ۱۳۹۸ توسط نشر آهنگ اشتیاق روانه بازار شد. همایون شجریان برای اولین بار با علیرضا قربانی محصولی مشترک ممنتشر کردند که با استقبال خوب اهالی موسیقی همراه شد.

گشتی در اینستاگرام همایون شجریان

اینستاگرام همایون شجریان در روزهای نخست پاییز ۹۹ یکی از پر مخاطب ترین صفحات اینستاگرام سلبریتی های ایرانی بود. انتشار خبر تاریخی فوت استاد موسیقی ایران، یکی از دردناک ترین پست هایی بود که در صفحه همایون شجریان منتشر شد و خبر رسمی درگذشت خسرو آواز ایران بود. همایون شجریان قبلا گفته بود که اخبار پدر را در صفحه او دنبال کنید.

همایون شجریان

اینستانوشته حزن انگیز و تاریخی همایون شجریان که خبر رسمی فوت خسرو آواز ایران را رسانه ای کرد و با واکنش ملت ایران به خصوص دوستان سلبریتی وی روبرو شد

همایون شجریان

اینستانوشته همایون شجریان در تشکر از ملت ایران برای شرکت در مراسم خاکسپاری خسرو آواز ایران که با ۲.۶ میلیون بازدید همراه شده بود

همایون شجریان ۲.۹ میلیون دنبال کننده داشته و تا روز خاکسپاری خسرو آواز،  ۱۰۹ پست به اشتراک گذاشته بود. نکته جالب درباره اینستاگرام همایون شجریان آن است که ویدیویی که در روز خاکسپاری محمد رضا شجریان در توس مشهد در اینستاگرامش به اشتراک گذاشت، بیش از ۳ میلیون بار دیده شده و بیش از ۱۰۰ هزار کامنت گرفت که رکوردی در میان پست زنی سلبریتی ها در مهر ۹۹ محسوب می شود.

دل نوشته های همایون شجریان و تصاویری که در روزهای درگذشت استاد شجریان در اینستاگرامش به اشتراک گذاشته است یکی از پر لایک ترین و پر کامنت ترین و پر بازدید ترین مطالبی است که در اینستاگرام ایرانیان در مهر ۹۹ منتشر شد.

اینستاگرام همایون شجریان در نشانی homayounshajarian در دسترس است. همایون شجریان با انتشار هشتگ اعدام نکنید، با اعدام نوید افکاری مخالفت کرده بود. پست اعلام آرام  گرفتن خسرو آواز ایران در جوار فردوسی بزرگ، فخر ایرانیان و ستاره ادبیات سرزمین پارس، بیش از ۱ میلیون لایک در صفحه اینستاگرام همایون شجریان گرفت.

از کلکسیون های پست های پر لایک همایون شجریان

امیدواریم همایون شجریان شاگردانی در مکتب استاد شجریان به موسیقی ایران زمین، تقدیم کند.

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود