۹ حقیقت جالب درباره دنیا که احتمالاً چیزی از آن ها نشنیده اید

۹ حقیقت جالب درباره دنیا که احتمالاً چیزی از آن ها نشنیده اید

چرا آهوهای ماده به صدای گریه نوزاد انسان عکس العمل نشان می دهند؟ چرا گاهی اوقات یادمان می رود کجا می خواستیم برویم و چه می خواستیم بکنیم؟ چرا فرعون مصر پاسپورت لازم دارد؟ سؤال برای پرسیدن زیاد است و خوشبختانه جواب همه شان را داریم.

با چند حقیقت جالب و عجیب درباره ی دنیا همراه باشید.

۱- هر کسی، مرده یا زنده، برای سفر به فرانسه باید پاسپورت داشته باشد

به همین خاطر دولت مصر مجبور شد برای رامسس دوم، فرعون مصر پاسپورت بگیرد تا بتوانند پیکرش را برای مرمت به فرانسه ببرند. علاوه بر این، وقتی هواپیمای حامل پیکر رامسس دوم در پاریس بر زمین نشست، با احترام به استقبال آن رفتند.

۲- ناف هر کس منحصر به خود او است

نزدیک به ۲،۴۰۰ گونه باکتری در ناف ما زندگی می کند و بیش از نیمی از آن ها ممکن است هنوز ناشناخته باشد. و ترکیب همین باکتری ها است که ناف ما را منحصر به فرد می کند. حتی یک بار دانشمندان در ناف یک شخص باکتری ای کشف کردند که فقط در خاک کشور ژاپن وجود دارد و این در حالی بود که آن شخص نه هرگز به این کشور سفر کرده بود و نه ارتباطی با آن داشت.

۳- آهوهای ماده با شنیدن صدای گریه نوزاد انسان به طور غریزی فوراً به کمک می روند

علت این مسأله آن است که صدای گریه ی نوزاد انسان در همان محدوده فرکانس صدای گریه ی بچه آهوها قرار دارد. این مسأله در مورد بسیاری از پستانداران از جمله انسان صدق می کند. ما انسان ها وقتی صدای گریه ی یک نوزاد، بچه گربه یا توله سگ  را می شنویم، بخشی از مغزمان که مسئولیت واکنش به آن را دارد، فعال می شود و ما را وامی دارد فوراً به کمک آن موجود کوچک برویم.

جالب آنکه صدای آژیر آمبولانس یا ماشین پلیس هم همان فراکانس را دارد و به همین خاطر در افراد حس مسئولیت پذیری ایجاد می کند و آن ها را به کمک وامی دارد.

۴- بی دلیل نیست که تا وارد اتاق می شویم یادمان می رود برای چه کاری به آنجا آمده ایم

به گفته ی روانشناسان، عبور از درگاه باعث فعال شدن چیزی به نام «اثر درگاه» می شود – مکانیسمی که به تقسیم یک گروه از خاطرات از یکدیگر کمک می کند.

به محض گذشتن از درگاه یک اتاق، مغز افکاری که در اتاق قبلی داشتیم را بایگانی می کند و برای افکار و خاطرات اتاق جدید جا باز می کند. به لطف این اثر است که می توانیم به راحتی از کاری به کاری دیگر برویم و اطلاعاتی که مغز دریافت کرده را سامان دهیم.

۵- زاغ ها از ما انسان ها بیشتر از عدالت سردرمی آورند

زاغ ها تقریباً همیشه باهم کار می کنند و غذایی که به دست می آورند را به طور مساوی با یکدیگر تقسیم می کنند. اگر یکی از زاغ ها غذای بیشتری برای خود بردارد، بقیه ی زاغ ها فوراً اعتمادشان را به پرنده ی متقلب از دست می دهند و همکاری خود را با آن قطع می کنند.

۶- یک بار هنگام عبور ژولیوس سزار از دریای اژه، دزدان دریایی او را گرفتند و در ازای آزادی اش ۶۰۰ کیلوگرم نقره طلب کردند

طبق اسناد و مدارک، سزار وقتی خواسته ی آن ها را شنید بسیار عصبانی شد چون به نظرش ارزشش بیشتر از این ها بود و آن ها را وادار کرد قیمت را بالا ببرند و ۱،۵۰۰ کیلوگرم نقره بخواهند.

در زمانی که رومی ها مشغول تهیه ی این پول بودند، سزار با دزدان دریایی شطرنج بازی می کرد، برایشان شعر و آواز می خواند و با آن ها مثل رعیتش رفتار می کرد. با وجود این رفتار دوستانه، سزار به آن ها هشدار داد به محض آزاد شدن برمی گردد و آن ها را به سزای عمل شان می رساند. از قرار معلوم دزدان دریایی حرف هایش را باور نکردند اما سزار سر حرفش ماند. وقتی در ازای دریافت پول آزادش کردند، ناوگان دریایی اش را جمع کرد و به جزیره ای که در آن زندانی اش کرده بودند برگشت، دزدان دریایی را اعدام کرد و نقره های خود و گنجینه های دیگر دزدان دریایی را هم با خود برد.

۷- در فیلیپین یک جزیره در جزیره وجود دارد

در کشور فیلیپین یک دریاچه هست که آن را یکی از منحصر به فرد ترین نقاط کره زمین می دانند. دریاچه ی Taal  بر روی جزیره ی Luzon خود یک جزیره ی آتشفشانی دارد که در آنجا هم یک دریاچه به نام Vulcan Point قرار دارد. در واقع Vulcan Point یک دریاچه است که روی یک جزیره درون دریاچه ای بر روی یک جزیره ی دیگر واقع شده است.

۸- در فرانسه نوعی غذا هست که باید آن را با یک دستمال سفره روی سرتان بخورید

این غذا از یک پرنده ی کوچک آوازه خوان به نام زده پره زیتونی تهیه می شود. اول تنها به مدت یک ماه به پرنده انجیر می خورانند. بعد آن را در نوعی مشروب به نام برندی غرق می کنند و چند دقیقه به صورت درسته روی شعله ی زیاد سرخ می کنند. هنگام خوردن این غذا توصیه می شود سر را با یک دستمال سفره بپوشانید.

برخی می گویند وجود دستمال سفره کمک می کند لذت بوی غذا را ببرید و بعضی هم می گویند این کار را می کنند تا به خاطر خوردن چنین موجود فوق العاده ای خود را از چشم خداوند پنهان کنند.

۹- دانشمندان ژاپنی یک دستگاه هشدار آتش مخصوص با بوی واسابی برای ناشنوایان درست کرده اند

یک شرکت ژاپنی یک دستگاه هشدار آتش ساخته است که به جای صدا با بوی واسابی یا ترب ژاپنی کار می کند. با فعال شدن سنسور دستگاه می شود، از آن یک بخار متصاعد می شود که مثل یک هشدار عمل می کند و باعث سوزش چشم ها نمی شود. این دستگاه کمک بزرگی است به کسانی که قادر به شنیدن صدای هشدار نیستند.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود