تفاوت درمان شوره سر چرب و خشک

تفاوت درمان شوره سر چرب و خشک

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

شوره سر شایع ترین بیماری مو است و هر روز بسیاری از افراد برای حل این معضل به داروخانه مراجعه می کنند. با اینکه اکثر مردم می دانند، شوره سر چیست به دلیل اینکه معمولاً در تشخیص نوع شوره سر اینکه شوره سرشان چرب است یا خشک اشتباه می کنند و همین موضوع در بسیاری از موارد باعث می شود، محصولات نادرستی استفاده کرده و شوره سرشان بیشتر شود. به همین دلیل هم تصمیم گرفتیم در این مقاله دو نوع اصلی شوره سر (شوره سر چرب و خشک) را با هم مقایسه کرده و روش درمان هر کدام را توضیح دهیم.

شوره سر چرب و خشک چه تفاوتی دارند؟

زمانی که پوست کف سر پوسته پوسته می شود، پوسته هائی به وجود می آیند که به آن ها شوره سر گقته می شوند. این پوسته ها پس از جدا شدن از پوست کف سر، روی مو یا روی شانه ها و کمر به شکلی شبیه دانه های نمک قابل مشاهده هستند و به همین دلیل به آن ها شوره گفته می شود.

این پوسته ها، سلول های مرده کف سر هستند و به طور طبیعی هنگام حمام کردن از کف سر جدا شده و به همین دلیل قابل مشاهده نیستند. اما زمانی که میزان پوسته پوسته شدن کف سر زیاد شده و تشدید شود، این پوسته در طول روز هم از کف سر جدا شده و درنتیجه مشکل شوره سر به وجود می آید.

شوره سر بسته به نوع پوست کف سر دو نوع کلی دارد: شوره سر چرب و شوره سر خشک.

عاملی که معمولاً مردم در تشخیص نوع شوره سرشان دچار اشتباه شوند، زمانی است که پوست کف سر و جنس موهایشان با هم تفاوت دارد. به این معنی که پوست کف سرشان چرب است اما موهایشان خشک است. یا پوست سرشان خشک است و موهایشان چرب است. در این موارد تشخیص نوع شوره برای اکثر مردم سخت است.

بنابراین اولین مرحله درمان شوره سر، تشخیص شوره سر خشک و شوره سر چرب است. بدون در نظر گرفتن این موضوع درمان شوره سر نتیجه بخش نیست. برای کمک به این موضوع درجدول زیر به طور ساده تفاوت شوره سر چرب و خشک را ذکر می کنیم.

تفاوت درمان شوره سر چرب و شوره سر خشک

با توجه به تفاوت زیادی که دو نوع شوره سر چرب و خشک دارند، در شوره سر چرب باید از محصولاتی استفاده کنید تا چربی کف سر شما را کم و از کف سر لایه برداری کرده و خاصیت ضد قارچی داشته باشند. اما برای درمان شوره سر خشک باید از محصولاتی استفاده کنید که رطوبت و چربی پوست کف سر شما را افزایش دهند.

محصولاتی که برای درمان شوره سر چرب به کار می روند، معمولاً شامپوها یا محلول های ضد شوره هستند که در ترکیبات شان یکی از محصولات زیر وجود دارد: زینک پریتیون، سلنیوم سولفاید، سالیسیلیک اسید، کتوکونازول،روغن درخت چای یا کلتار.

بهترین شامپوهای ضد شوره سر چرب عبارتند از، شامپوضد شوره سیکلوزینک جی اویدرم، شامپو ضد شوره موی چرب فولیکا، شامپو ضد شوره سبوکالم جی اسکالپیا و شامپو ضد شوره D3 پریم

محصولاتی هم که برای درمان شوره سر خشک به کار می روند معمولاً از نرم کننده های مو یا روغن های مو و کف سر باید استفاده کنید. این محصولات معمولاً در ترکیبات شان روغن آرگان، روغن نارگیل، روغن جوجوبا، شی باتر، و ترکیبات ضد التهاب و ضد خارش دارند.

بهترین محصولات درمان شوره سر خشک عبارتند از: روغن آرگان پرووا، روغن نارگیل آرمان، سرم نرم کننده مو اویدرم، سرم مو کریستال

بهترین محصولات برای درمان شوره سر در کسانی که کف سر چرب و موهای خشک یا کف سر خشک و موهای چرب دارند، عبارتند از: شامپو ضد شوره موی خشک فولیکا، شامپو سیکلوزینک – دی اویدرم، شامپو ضد شوره سبوکالم – دی اسکالپیا، شامپو ضد شوره پوست سر خشک D2 پریم.

توجه کنید، اگر از محصولات درمان شوره سر چرب برای درمان شوره سر خشک استفاده کنید، باعث خشکی شدیدتر و قرمزی پوست کف سر شما شده و شوره های سر خشک افزایش می یابند. اگر از محصولات شوره سر خشک هم که چربی کف سر را افزایش می دهند، برای درمان شوره سر چرب استفاده کنید، چربی سر شما زیادتر شده و در نتیجه علائم شوره سر شما بسیار بدتر و شدیدتر می شوند.

نکات مهم در درمان شوره سر خشک و شوره سر چرب

  • با آب گرم دوش نگیرید: دوش گرفتن با آب گرم، باعث التهاب و تحریک کف سر شده و هر دو نوع شوره سر چرب و خشک را بدتر می کند. این موضوع به خصوص برای شوره سر خشک بسیار بیشتر قابل مشاهده است. در ضمن اگر شوره خشک دارید، مدت زمان دوش گرفتن کوتاه باشد. ماندن زیاد زیر آب، چربی کف سر را شسته و باعت خشک شدن بیشتر پوست کف سرتان شده و شوره سرتان شدیدتر می شود.
  • شوره سر درمان قطعی و دائمی ندارد: هیچ یک از دو نوع شوره سر چرب و خشک درمان قطعی و دائمی ندارند. شوره یک بیماری مزمن است و فقط می توان آن را کنترل کرده و عوارض آن را کم کرد. البته در بسیاری از موارد پس استفاده از محصولات ضد شوره عنوان شده در بالا شوره سر به طور کامل از بین می رود. اما هیچ محصولی نمی تواند تضمین کند تمام موارد شوره را به طور کامل می تواند درمان کند.
  • شامپوها و حالت دهنده های مو ممکن است شوره را تشدید کنند:محصولات مو یکی از عوامل اصلی شوره زدن سر هستند. شامپوهائی که دارای ترکیباتی روغنی برای کسانی که کف سرشان چرب است و شامپوهائی که شوینده های قوی دارند برای کسانی که کف سرشان خشک است، ممکن است باعث شوره زدن سر و شدیدتر شدن عوارض آن بشوند. پوست کف سر بسیاری از مردم هم به حالت دهنده های مو مثل اسپری ها و ژل های مو حساسیت داده و شوره می زند. به همین دلیل اگر سرتان شوره دارید، بهتر است قبل از انتخاب و خرید محصولات مو با یک دکتر داروساز یا پزشک متخصص پوست و مو مشورت نمائید.
  • شوره سر خشک زمستان ها شدیدتر می شود: در فصل زمستان به دلیل خشکی هوا، رطوبت کف سر کم شده و کسانی که مشکل شوره سر خشک دارند معمولاً شوره سرشان در فصل زمستان شدیدتر می شود. بهتر است در فصل زمستان در خانه از دستگاه بخور استفاده کنید تا خشکی پوست کف سرتان کمتر شود.

در این مقاله سعی نمودیم تفاوت شوره سر چرب و خشک را توضیح داده و محصولات لازم برای درمان هر نوع از این شوره ها را معرفی نمائیم. اما لازم است به این نکته توجه داشته باشید که اگرچه شوه سر بیماری شایعی در بین افراد است اما بهتر است درمان آن زیر نظر متخصصین پوست و مو انجام شود.

شما می توانید تمامی محصولات درمان شوره سر از قبیل شوره سر خشک و یا چرب را در داروخانه آنلاین مهتاطب مراجعه کرده و در کوتاه ترین زمان محصول مورد نظر خود را خریداری کنید. ضمن اینکه قبل ازخرید می توانید از متخصصین مهتاطب برای درمان شوره سرتان راهنمایی بخواهید.

دیجیاتو
بدون نظر

ورود