بررسی کاربرد ۳D Printer نسبت به روش‌های سنتی ساخت قطعات کانسپت

 بررسی کاربرد ۳D Printer نسبت به روش‌های سنتی ساخت قطعات کانسپت

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

 بررسی مزایای پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی قطعات را به صورت لایه به لایه با تکینک ساخت افزایشی می‌سازد. این شیوه نسبت به روش‌های تولید سنتی (مثل CNC) مزایای بسیار زیادی دارد که در بررسی شده است.

دانستن مزایای پرینت سه بعدی به کسب و کارها امکان می‌دهد تا روند تولیدات خود را بهبود دهند.

۱-سرعت ساخت مدل‌های پیچیده

یکی از مهم ترین مزایای تولید افزایشی در مقایسه با تولید سنتی، سرعت تولید قطعات در مدل‌های خاص است که در حالت سنتی روزها طول می‌کشد. بوسیله پرینتر سه بعدی می‌توان طراحی‌های پیچیده یک مدل CAD را بارگذاری کرد و سریع‌تر از روش سنتی ساخت تکمیل شود.

تولید یک مرحله‌ای: یکی از بزرگ ترین نگرانی‌های طراحان این است که چگونه می‌توانند یک قطعه را تا حد امکان کارآمد بسازند. در روش‌های سنتی، برای تولید اکثر قطعات باید مراحل زیادی انجام شود. ترتیب این مراحل بر کیفیت و قابلیت ساخت قطعات تاثیر می‌گذارد. اما چاپگرهای سه بعدی ساخت را در یک مرحله انجام می‌دهند، بدون این که در این مرحله هیچ گونه مداخله‌ای از طرف اپراتور دستگاه صورت بگیرد. به محض نهایی شدن طراحی CAD، می‌توان آن را در دستگاه بارگذاری کرد و طی چند ساعت در یک مرحله چاپ را انجام داد (متریال‌ها نیز از ترموپلاستیک تا فلز متنوع هستند). هزینه: هزینۀ ساخت می‌تواند به سه دسته تقسیم شود. هزینه‌های عملکرد دستگاه، هزینۀ متریال و هزینۀ نیروی کار.

۲-هزینه‌های عملکرد دستگاه

مصرف برق پرینترهای سه بعدی رومیزی اغلب به اندازۀ یک PC است. تکنولوژی‌های صنعتی تولید افزایشی برای تولید یک قطعه مقدار زیادی انرژی مصرف می‌کنند. با این حال، توانایی تولید هندسه‌های پیچیده در یک مرحله باعث افزایش راندمان می‌شود. هزینه‌های عملکرد دستگاه به طور معمول کمترین سهم را در هزینۀ کلی تولید دارند.

هزینۀ متریال: هزینۀ مواد اولیه برای تولید افزایشی نسبت به نوع تکنولوژی بسیار متفاوت است. پرینتر سه بعدی رومیزی FDM از رول فیلامنت استفاده می‌کنند که قیمت آن حدوداً هر کیلوگرم ۲۵۰ هزار تومان در بازار ایران است، در حالی که چاپ SLA به رزین احتیاج دارد که قیمت هر لیتر آن حدوداً ۱ میلیون تومان است. طیف گستردۀ متریال موجود برای تولید افزایشی، مقایسه با تولید سنتی را دشوار می‌کند. پودر نایلون مورد استفاده در تکنولوژی SLS حدود قیمت بالاتری برای هر کیلوگرم هزینه دارد، در حالی که توپ‌های نایلون مورد استفاده در روش تزریق قالبی را می‌توان با قیمت کمتری هر کیلوگرم خریداری کرد. هزینۀ متریال، بیشترین سهم را در مجموع هزینه‌های تولید افزایشی دارد (بدون در نظر گرفتن کارایی، دقت بالای آن).

هزینۀ نیروی کار: یکی از مهم ترین مزیت‌های پرینت سه بعدی، کم بودن هزینۀ نیروی کار است. پرداخت نهایی به کنار، اکثر پرینترهای سه بعدی فقط به یک اپراتور نیمه ماهر تا ماهر برای فشار دادن دکمه و نظارت کلی نیاز دارند. سپس دستگاه برای تولید قطعه از یک فرآیند کاملاً خودکار پیروی می‌کند. در مقایسه با تولید سنتی، که در آن ماشین آلات و اپراتورهای ماهر زیادی مورد نیاز است، هزینۀ نیروی کار برای پرینت سه بعدی خیلی کمتر است.

مقالات تکمیلی پرینتر سه بعدی + فیلم

۳کاهش ریسک

سفارش یک نمونۀ اولیۀ معیوب هزینه‌های مالی و زمانی زیادی برای طراح دارد. حتی ایجاد تغییرات کوچکی در قالب یا روش ساخت ممکن است تاثیرات مالی زیادی داشته باشد. توانایی تایید یک طرح با چاپ سه بعدی یک نمونۀ اولیه قبل از سرمایه گذاری روی تجهیزات گران قیمت (مثلاً قالب‌ها، ابزارها و الگوها) ریسک تولید را کاهش می‌دهد.

پیچیدگی و آزادی در طراحی: محدودیت‌های ساختی که در تولید سنتی وجود دارد عموماً در تولید افزایشی دیده نمی‌شود. از آنجا که قطعات به صورت لایه به لایه ساخته می‌شوند، الزامات طراحی مانند پیش زوایه‌ها (draft angles)، برش‌های زیرین (undercuts) و دسترسی به ابزار اعمال نمی‌شوند.

سفارشی سازی: چاپ سه بعدی نه تنها باعث آزادی بیشتر در طراحی می‌شود، بلکه سفارشی سازی کامل طرح‌ها را هم امکان پذیر می‌کند. همین امر باعث شده است که تولید افزایشی در صنایع پزشکی و دندانپزشکی برای ساخت پروتزهای سفارشی، ایمپلنت و سمعک مورد استفاده قرار بگیرد.

دسترسی آسان: در حالی که عمر تولید افزایشی ۳۰ سال است، بیشترین رشد را از سال ۲۰۱۰ به بعد داشته است. این امر باعث ورود انواع زیادی از چاپگرهای سه بعدی به صنعت شد و دسترسی طراحان به فناوری تولید افزایشی را طرز چشمگیری آسان‌تر کرد. به همین دلیل، خدمات پرینت سه بعدی در سراسر جهان و ایران ایجاد شده‌اند.

شرکت دانش بنیان «توسعه گران بعد سوم» عرضه کننده پرینترهای سه بعدی با کیفیت ایرانی همراه با گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر است؛

علاقه مندانی که نیاز به مشاوره رایگان و راهنمایی در زمینه کاربرد ۳D Printer در کسب و کار خود دارند یا علاقمند به کارآفرینی در بازار رو به رشد  این حوزه در ایران هستند، می‌توانند با این مجموعه از طریق آدرس  در ارتباط باشند.

دیجیاتو
بدون نظر

ورود