فیل و الاغ چگونه به نماد جمهوری خواهان و دموکرات های آمریکا تبدیل شدند؟

فیل و الاغ چگونه به نماد جمهوری خواهان و دموکرات های آمریکا تبدیل شدند؟

هر زمان که در آمریکا موعد انتخابات فرا می رسد شاهد انتشار تصاویری از فیل و الاغ در کارتون های سیاسی، پرچم های تبلیغاتی و میم های اینترنتی هستیم. احتمالا این سوال در ذهن تان شکل گرفته که علت استفاده از این نمادها چیست و این دو حیوان چه ارتباطی با سیاست دارند. در آمریکا الاغ نماد دموکرات هاست و فیل نماد جمهوری خواهان و از سال ۱۸۵۳ میلادی تاکنون تمامی روسای جمهور آمریکا به یکی از این دو حزب سیاسی تعلق داشته اند.

گفته می شود فیل معرف جمهوری خواهان نخستین بار در یکی از روزنامه های ایلینوی آمریکا و در طول کمپین انتخاباتی آبراهام لینکلن در سال ۱۸۶۰ میلادی منتشر شد و احتمالا نمادی از مقاومت است هرچند که مناقشاتی هم در این باره وجود دارد.

در مورد الاغ دموکرات ها باید بگوییم که طبق گفته ها نخستین بار در یکی از کمپین های انتخاباتی سال ۱۸۲۸ میلادی از تصویر این حیوان استفاده شد و پس از آن اندرو جکسون یکی از کاندیداهای دموکرات از این تصویر روی پوسترهای تبلیغات خود استفاده کرد.

ماجرا از این قرار است که جکسون از شخصیت های محبوب نظامی در آمریکا بود (بعد از پیروزی هایش در جنگ سال ۱۸۱۲ و اولین نبرد سمینول). او در همین رابطه کمپینی با این شعار را به راه انداخت: بگذارید مردم حکومت کنند.

مخالفان جکسون اما به او تاختند و با پوپولیست خواندن او لقب jackass یا آدم احمق را به او دادند. اما جکسون از این لقب خوشش آمد و الاغ را که نوعی نماد حماقت بود به عنوان نماد کمپین انتخاباتی خود انتخاب کرد.

توماس نست کارتونیست هفته نامه هارپر در سال ۱۸۷۰ میلادی نماد الاغ را برای یک حزب ضد جنگ به کار برد (که خودش با آن مخالف بود) و سال بعد از کارتون فیل برای به تصویر کشیدن حالت انفعالی جمهوری خواهان در قبال دموکرات ها استفاده کرد و به آنها هشدار داد که اگر اقدامی نکنند انتخابات های بعدی را خواهند باخت.

در هفتم نوامبر سال ۱۸۷۴ توماس نست کارتونی با نام وحشت دوره سوم را منتشر کرد و اینگونه شد که این دو حیوان برای همیشه به نماد دو حزب اصلی سیاسی در آمریکا تبدیل شدند.

در آن زمان Ulysses S. Grant جمهوری خواه که برای دو دوره رئیس جمهور آمریکا بود اعلام کرد می خواهد برای بار سوم هم نامزد انتخابات شود. نست در کارتون خود تصویر الاغی را کشید که لباس شیر بر تن دارد و حیوانات دیگر از جمله فیلی که نماد رای جمهوری خواهان است را می ترساند.

در کپشن این کارتون چنین آماده بود:

یک آدم احمق (الاغ) که پوست شیر بر تن کرده در جنگل می غرد و با ترساندن حیوانات احمق دور و بر، خود را سرگرم می کند.

منبع: rferl
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود