انتشار فهرست کمک مالی میلیونی وزارت ارشاد به ۱۶۶ سایت خبری ایران

انتشار فهرست کمک مالی میلیونی وزارت ارشاد به ۱۶۶ سایت خبری ایران

سامانه شفاف سازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فهرست ۱۶۶ سایت خبری ایران که تا آبان ماه ۹۹، با کمک های میلیونی وزارت فرهنگ و ارشاد تحت نام یارانه نوبت اول برای خبرگزاری ها و پایگاه های خبری روبرو شده است منتشر کرد.

این سایت که در نشانی https://cfoia.farhang.gov.ir قرار دارد، مانند سامانه شفافیت شهرداری تهران و بسیاری از سامانه های شفافیتی که در ارگان های دولتی در سال های اخیر راه اندازی شده است، می کوشد تا پرداختی های ریالی و هر نوع کمک و خدماتی که وزارت ارشاد به نهادهای دولتی و غیر دولتی در طول سال ارائه می دهد را در قالب PDF اطلاع رسانی کند.

در فهرست اخیری که وزارت ارشاد روی سامانه شفاف سازی خود انتشار داده است، اسامی ۱۶۶ پایگاه خبری و خبرگزاری فارسی زبان داخلی مشاهده می شود که با کمک های میلیونی این وزارت خانه مواجه شده اند.

در گزارش ۶ صفحه ای سامانه شفاف سازی وزارت ارشاد مربوط به اطلاعات کمک مالی به ۱۶۶ خبرگزاری و پایگاه خبری فارسی زبان داخلی، نام صاحب امتیاز و میزان حمایت به ریال اعلام شده است. مثلا به سایت هموطن سلام با صاحب امتیازی دکتر علی آقامحمدی (رئیس هیات مشاوران اقتصادی رهبر انقلاب)، ۱۱ میلیون تومان کمک مالی شده است.

سایت افکار نیوز به مدیریت مهدی پیرهادی، ۲۱ میلیون تومان و سایت الف به مدیریت دکتر احمد توکلی (نماینده سابق مجلس و عضو فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام)، ۲۸ میلیون تومان کمک مالی شده است. یکی از بیشترین کمک های مالی در جمع ۱۶۶ سایت خبری فارسی زبان، سایت عصر ایران به صاحب امتیازی جعفر محمدی است که ۳۳ میلیون تومان کمک مای دریافت کرده است.

انتشار فهرستی تازه از دریافت کنندگان کمک مالی از وزارت ارشاد در سال کرونایی ۹۹، بازتاب های زیادی داشته است. در این لیست، اشخاص حقیقی دیده می شود که بعضی آن ها را سوگلی ارشاد در دریافت حمایت های مالی دانستاه اند. در سال ۹۷ نیز ۸۶ فرد برای دریافت کمک های مالی درج شده بود که در سال ۹۸ به ۱۲۱ نفر افزایش یافت.

شش نفر در لیست جدید در مقایسه با لیست قبلی، تکراری است. ارشاد ۴۰ میلیارد ریال به این افراد کمک مالی کرده است. طبق بودجه مصوب سال ۹۸، ارشاد می تواند در طول سال، ۱۰۰۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض به اشخاص برای امور فرهنگی بکند. مدیر انتشارات بخشایش (علیرضا عتیقی) از افرادی است که ۳۰ میلیون تومان کمک بلاعوض دریافت کرده است.

تحت نام انتشار آثار ارزشمند. دفتر او در قم است. کتاب فلسفه تربیت در جمهوری اسلامی با قیمت ۵۰ هزار تومن را روانه بازار نشر کرده است. برگزاری همایش آیت الله حجت نجف آبادی ، ۱۵ میلیون تومان به جیب محمد جواد پیچان ریخته است.

خسرو ملکان کارگردان ایرانی نیز نیم میلیارد تومان دریافت کرده است. تحت عنوان پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر. فیلم کمدی مادر زن سلام آقای ملکان، ردپایی از مواد مخدر نشان نمی دهد. ۱۰ میلیارد ریال هم به جیب میرکمال میرنصیری رفته تحت عنوان رصد و کنترل آسیب های اجتماعی.

فهرست سایت های خبری فارسی دریافت کننده کمک مالی وزارت ارشاد مربوط به یارانه نوبت اول سال ۹۹

فهرست ۳۳ تا ۶۰ سایت های خبری فارسی دریافت کننده کمک مالی وزارت ارشاد مربوط به یارانه نوبت اول سال ۹۹

فهرست ۶۳ تا ۹۱ سایت های خبری که با یارانه نوبت اول وزارت ارشاد مواجه شده اند

فهرست ۹۴ تا ۱۲۱ سایت های خبری که کمک مالی ارشاد در سال ۹۹ دریافت کردند

فهرست ۱۱۵ تا ۱۵۵ سایت که کمک مالی ارشاد دریافت کردند

فهرست ۱۵۳ تا ۱۶۶ سایت خبری که کمک مالی در سال ۹۹ از ارشاد دریافت کردند

حمایت مالی از فعالان فرهنگ و هنر کشور، اقدامی شایسته است که باید نه تنها افزایش یابد بلکه با قدرت ادامه یابد. اما کیفیت ارائه کمک مالی به منتخبان واجد شرایط دریافت کمک های مالی و راستی آزمایی صلاحیت آن ها برای اعطای یارانه دولتی که در واقع مالیات ملت است، همچنان کانون توجه افکاری عمومی و رسانه ها است که ابهاماتی را در پی داشته است.

سامانه شفاف سازی وزارت ارشاد

در سال کرونایی ۹۹، صنعت نشر کشور در آستانه تعطیلی قرار گرفته است. مثل صنعت سینما. اگر فکری نشود، جامعه سینما نرو و کتاب نخوان ایران، دو بال مهم اقتصاد فرهنگی خود را از دست خواهد داد. به نظر می رسد در عصر پسا کرونا، باید منتظر اتفاقات جدیدی در حوزه اقتصاد فرهنگ باشیم. فهرست یارانه نوبت اول وزارت ارشاد به ۱۵۹ روزنامه در سراسر کشور نیز در این link5 در دسترس است.

بدون نظر

ورود