پسر معصومه ابتکار در آمریکا چه می کند؟

پسر معصومه ابتکار در آمریکا چه می کند؟

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و از اعضای تشکیلات دانشجویان پیرو خط امام در تسخیر سفارت آمریکا چند روز قبل در نشستی مجازی به عنوان «بازخوانی حرکت دانشجویی تسخیر لانه جاسوسی» شرکت داشت که به همت اتحادیه انجمن‌ های اسلامی دانشجویان اروپا برگزار شد.

در بخشی از این نشست یکی از دانشجویان درباره حضور پسر معصومه ابتکار در آمریکا و اینکه چگونه توانسته گرین کارت بگیرد، پرسید.

ابتکار در پاسخ به این سوال گفت: «در این رابطه هم شاهد موارد تحریف و نفرت فراکنی هستیم وگرنه سالانه هزار دانشجو می‌روند، درس می‌خوانند و برمی گردند، پسر من از طریق ویزای دانشجویی رفته، بعد هم به ایران بازخواهد گشت. ما می‌بینیم کسی مثل مسیح علینژاد هر روز یک دروغی در این باره می‌گوید.»

پسر معصومه ابتکار در آمریکا

تصاویری از پسران معصومه ابتکار

ابتکار که از اعضای تشکیلات دانشجویان پیرو خط امام در تسخیر سفارت آمریکا بود پیش از این بارها به خاطر حضور پسرش در آمریکا مورد انتقاد قرار گرفته بود.

پس از انتشار خبر تحصیل پسر معصومه ابتکار و بالا گرفتن انتقادها و کنایه ها به این چهره ی سیاسی، وی در مصاحبه ای در سال ۹۷ به این موضوع پرداخت.

تصاویری از پسران معصومه ابتکار

ابتکار در این مصاحبه در پاسخ به اینکه برخی می گویند خانم ابتکار که خیلی از تسخیر سفارت آمریکا دفاع می کند، چه طور فرزند خودش در آمریکا تحصیل می کند، گفت:

« مردم ایران در سال ۵۸ از تسخیر سفارت آمریکا دفاع کردند، یعنی تعبیر نشود به اینکه چند دانشجو این کار را انجام دادند و چند دانشجو دفاع کردند. این خطی است که عامدا دارد از آن طرف القا می شود که یک اتفاقی بود که چند دانشجو این اقدام را کردند. می خواهم بگویم ما درباره واقعه ۱۳ آبان واقعیت ها را بدانیم. واقعیتی بود که اگر مورد حمایت عظیم و گسترده مردم و امام قرار نمی گرفت، اصلا تبدیل به یک انقلاب دوم نمی شد. ۴۰۰ دانشجوی طراز اول دانشگاه های کشور در این واقعه شرکت داشتند که همه آگاهانه مشارکت کردند و از هیچ جایی خط نگرفتند. علت تسخیر سفارت هم بی اعتمادی مکرری بود که بعد از انقلاب درباره آمریکایی ها پیش آمد. مصادیقی از آمریکایی ها به دست آمد که مداخله در امور داخلی ایران بود؛ از همه مهمتر ورود شاه به آمریکا اتفاق افتاد. اینکه بعد از ۳۹ سال هنوز ما متهم می شویم، باید بگویم در این ۳۹ سال تحولات زیادی رخ داده است. همه آنچه ما درباره روابط با آمریکا داریم، صرفا ناشی از آن واقعه نیست. خیلی اتفاقات بعد از آن افتاد. در همین دولت در قالب برجام با آمریکا مذاکره شد که موفق بود و تفاهمی بین المللی هم حاصل شد. برجام در قالب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل مورد اجماع جهانی قرار گرفت. بنابراین اگر ما بخواهیم تقصیر همه مشکلات {در روابط ایران و آمریکا} را به گردن جریان تسخیرکننده لانه جاسوسی در ۱۳ آبان ۵۸ بیاندازیم، نادیده گرفتن یکسری اصول و واقعیت های تاریخی است.»

ابتکار این سؤال را که آیا به فرزند خود توصیه داشته از آمریکا به ایران برگردد، اینگونه پاسخ داد:

«فرزندم سی و خورده ای سالش بود، اینجا درس خواند و کارشناسی ارشد گرفت. دنبال این بود که بتواند ادامه تحصیل بدهد، در رشته ای که دلش می خواست پذیرش گرفت. انتخاب خودش و خانواده اش بود که برای ادامه تحصیل به آنجا برود. خیلی ها می روند. فکر می کنم قبل از ترامپ سالی ۳-۴ هزار نفر، حتی جایی نوشته بود، یکی دو سال ۱۰-۱۵ هزار نفر برای ادامه تحصیل به خارج کشور می روند.»

وقتی از معصومه ابتکار سؤال شد که آیا پسرش به آمریکا می رود، در جواب گفت:

«بله، آمریکا و جاهای دیگر برای ادامه تحصیل می روند. تحصیل در آمریکا تأیید خوی سلطه گری آمریکا نیست. در آمریکا تحصیل کردن از قدیم بود. خیلی ها رفتند آمریکا تحصیل کردند اما لزوما تحصیل در آنجا به معنای تأیید سیاست های دولت آمریکا نیست. در واقع استفاده از یک فرصتی برای تحصیل است. یک جوانی حق انتخاب دارد و می تواند انتخاب کند. نفاقی هم در آن نمی بینم. ضمن آنکه ممکن است دیدگاه های جوانان صد در صد در راستای والدین شان نباشد. ممکن است اقدامی که انجام می دهند مفهومش نقض یا رودرویی هم نباشد. او حق دارد که برای زندگی خودش تصمیم بگیرد. افرادی که این انتقادها را می کنند، اگر خودشان در موقعیت هایی باشند که بخواهند آزادانه تصمیم بگیرند، حتما از والدین شان می خواهند دخالت نکنند و اجازه دهند حق تصمیم گیری با خود آنها باشد. آن هم کسی که در سن سی و چند سالگی است. فکر می کنم استقلال رأی و استقلال نظر را باید محترم بشماریم.»

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۷ نظر

ورود

 • ادریس آبان ۱۹, ۱۳۹۹

  اصولاً گروگانگیری یک خصلت نهادینه شده در این نظام برای رسیدن به مقاصدش می‌باشد، امیدوارم روزی فرا رسد که امثال این خانم و همکاران گروگانگیرش مثل عباس عبدی، ابراهیم اصغرزاده ووو که لیستی بالغ بر سی نفر بودند را پشت میز محاکمه ببینیم اگر تا آن موقع مرگ یقهٔ ما یا آنها را نگرفته باشد.

 • آگاه آبان ۱۹, ۱۳۹۹

  واقعا خنده داره…اینجا پرچم آتیش می زنن و مرگ بر آمریکا میگن بعد بچه هاشون اونور با فرهنگ غربی خو می گیرن. خانم محترم اگه آمریکا بده برای همه از جمله شما و خانوادت بده که به سفارت این کشور حمله کردی و از دیوارش بالا رفتی…برید ببینید شهریه این دانشگاه هایی که بچه هاشون توش درس می خونن خیر سرشون چقدره. نوه آیت الله یزدی به نام زهراه تخشید هم توی نیویورکه و هر ترم حدود ۸۰ هزار دلار پول دانشگاه میده… پول از کجا میاد؟ از جیب من و شما… نمیدونم چرا آمریکا اجازه ورود این افراد به خاک خودشو میده؟ واقعا شرم بر شما

 • سکوت آبان ۱۹, ۱۳۹۹

  وی در حالی که با پاسپورت آمریکایی اش خود را باد می زد و مقابل مجسمه آزادی با ساعت رولکس عکس یادگاری می انداخت موجبات برپایی نشست مخالفان با امپریالیسم را تدارک می دیدید و مادرش در ایران مرگ بر آمریکا می گفت و مزایای تسخیر سفارت آمریکا را به مدعوین گوشزد می نمود

 • علی آبان ۱۹, ۱۳۹۹

  حرفی ندارم فقط هییییییییییی خدا …هیی

  • سایپا آبان ۱۹, ۱۳۹۹

   جالبه فرزند حق انتخاب داره مثل خیلیا و بقول خمینی این حکومت مال پدرانمان بود و ما نمی‌خواهیم ما هم میگیم این حکومت مال پدرانمان و ما نمی‌خواهیم، ببینید چه عکس العملی نشون میدن حتی همین خانم
   فقط یه مشت مذخرف تحویل داد که فکنم خودشم نفهمید چی گفته

 • امیر آبان ۲۱, ۱۳۹۹

  از بالا تا پایین دزدن ???

 • اسد آبان ۱۸, ۱۴۰۰

  یهود مخفی هزار فامیلی که دنیا رو در دست دارن.