مارتا استوارت اولین زن میلیاردر خودساخته دنیا

مارتا استوارت اولین زن میلیاردر خودساخته دنیا

مارتا استوارت ، آشپز و کارشناس حوزه ی سبک زندگی را خیلی ها می شناسند. اما چیزی که کمتر کسی می دانند این است که او زمانی میلیاردر هم بود.

استوارت ۷۹ ساله در مصاحبه ی جدید خود با نشریه ی پیپل، درباره ی اولین روزهای فعالیتش به عنوان یک مدل و بعدتر یک فروشنده ی سهام، پیش از شروع کار در حوزه ی سبک زندگی صحبت کرد.

مارتا استوارت اولین زن میلیاردر خودساخته دنیا

او درباره ی یکی از روزهای سال ۱۹۹۹ هم صحبت کرد، زمانی که سهام شرکت او به نام Martha Stewart Living Omnimedia عمومی شد و طولی نکشید که ارزش آن ۳ برابر شد. این اتفاق ثروت بادآورده ای را نصیب استوارت کرد و همانطور که خود در مصاحبه اش با نشریه ی پیپل یادآوری کرد، او را به اولین زن میلیاردر خودساخته ی دنیا بدل کرد.

استوارت قبلاً در مصاحبه ی دیگری هم درباره ی روز عرضه ی اولیه ی سهام شرکت خود صحبت کرده بود.

او گفته بود: «روز فوق العاده ای بود. ثروتم یک دفعه ۱/۶ میلیارد دلار شد.»

او همچنین به خاطر می آورد که به خیابانی رفت که به فروشگاه های برند و گران قیمتش مشهور است و در آنجا احساس می کرد می تواند هر چیزی که بخواهد را بخرد اما آنقدر سرش شلوغ بود که نتوانست کار را رها کند و به خرید برود.

گرچه استوارت دیگر در جمع میلیاردرهای دنیا حضور ندارد، اما هنوز هم از ثروت زیادی برخوردار است. وبسایت فوربس در سال ۲۰۰۷ ثروت خالص او را حدود ۵۵۰ میلیون دلار تخمین زده بود، گرچه در تخمین های جدیدتر ثروت او حدود ۴۰۰ میلیون دلار عنوان شده است.

استوارت شاید اولین زن خودساخته ای باشد که به جایگاه میلیاردری رسید، اما به طور حتم آخرین آن ها نبود

اپرا وینفری، دیگر چهره ی شاخص حوزه ی سبک زندگی، تنها چند سال بعد از استوارت، در سال ۲۰۰۳ میلیاردر شد. یکی دیگر از کسانی که راه استوارت را طی کرده کایلی جنر است، گرچه مدتی قبل عنوان میلیاردری از او سلب شد.

در مارس ۲۰۱۹ وبسایت فوربس، جنر را جوان ترین میلیاردر خودساخته اعلام کرد چرا که ارزش شرکتش به ۹۰۰ میلیون دلار رسیده بود. او در آن زمان ۲۱ سال داشت، امری که او را به جوان ترین میلیاردر مرد یا زن دنیا بدل کرد.

اما در ماه مه ۲۰۲۰، نشریه ی فوربس ثروت خالص جنر را مجدداً مورد ارزیابی قرار داد و اعلام کرد او علیرغم آنچه قبلاً گفته شد میلیاردر نیست. به گفته ی فوربس، اطلاعات جدیدی به دست آمده بود که نشان می داد ارزش شرکت آرایشی جنر به نام Kylie Cosmetics در واقع بسیار کمتر از آن چیزی بود که در زمان ارزیابی ثروتش در سال ۲۰۱۹ تصور می شد.

استوارت در مصاحبه ی خود با پیپل، اذعان کرد که روزهای سختی، هم به لحاظ شخصی هم به لحاظ شغلی داشته است

استوارت در این گفتگو صحبت مختصری هم درباره ی صبوری و استقامتش در به پایان رساندن دوره ی حبس ۵ ماهه اش در زندان کرد و خود را «بسیار قوی و باانگیزه برای ادامه ی زندگی» توصیف کرد. اما حتی پیش از دوران حبس هم این آشپز مشهور با چالش هایی رو به رو شده بود، چرا برای راه اندازی شرکت خود همه چیز را از صفر شروع کرده بود.

او در اینباره گفت: «رقیبانی داشتم و آنطور رقابتی برای کسب و کاری که یک زن آن را راه انداخته باشد واقعاً بی رحمانه بود. حتی وکیل های خودم هم به احتمال موفقیتم بدبین بودند. یادم است که یکی از وکیل هایم برایم یک گل ارکیده فرستاد و گفت: “اوه موفق شدی. وای. چه اتفاق غافلگیر کننده ای.” عجب آدم آشغالی بود.»

استوارت علیرغم این پسروی ها می داند که به یک نماد و فردی الهام بخش برای دیگر زنان میلیاردر خودساخته ی آینده بدل شده است.

او در اینباره گفت: «فکر می کنم کمک کردم که خیلی از زن ها ایده ها و برنامه های تجاری و راه هایی که برای رسیدن به موفقیت دارند را باور کنند. بسیاری از زنان دیگر، شرکت های فوق العاده ای به راه انداخته و عملکرد بسیار خوبی داشته اند. فکر می کنم بدون اینکه علناً یک فمینیست باشم، نقش زیادی در این مسأله داشتم.»

منبع: insider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود