افتتاح عمیق ترین استخر دنیا در لهستان + ویدئو

افتتاح عمیق ترین استخر دنیا در لهستان + ویدئو

به لطف استخر چند میلیون دلاری ای که به تازگی در هلند افتتاح شده حالا غواصان می توانند بدون رفتن به اقیانوس در عمق بیشتری از آب فرو روند.

استخر دیپ اسپات (Deepspot) با داشتن بیش از ۴۵ متر عمق مدعی عنوان عمیق ترین استخر شنای دنیا است. این استخر ۸ هزار متر مکعب آب در خود جای می دهد که ۲۰ برابر بیشتر از مقداری است که در یک استخر ۲۵ متری جای می گیرد.

این استخر با هدف ایجاد مکانی برای آموزش و تمرین غواصانی از همه ی سطوح ساخته شده و هزینه ی ساخت آن ۱۰/۶ میلیون دلار تخمین زده می شود. کار ساخت این استخر بیشتر از ۲ سال به طول انجامید.

این سازه ی تحسین برانگیز یک گودال آبی شبیه سازی هم دارد که به عمیق ترین نقطه ی استخر منتهی می شود و حتی یک کشتی غرق شده ی کوچک، غارهای زیر آبی مصنوعی و ویرانه هایی به شکل آثار باستانی تمدن مایا هم در آن برای غواصان تعبیه شده تا گشتی در میان آن ها زنند.

Przemyslaw Kacprzak مربی غواصی استخر دیپ اسپات که در شهر کوچک Mszczonow در فاصله ی حدوداً ۴۸ کیلومتری از ورشو، پایتخت لهستان واقع شده، می گوید: « هیچ ماهی باشکوه یا صخره مرجانی ای در اینجا وجود ندارد، بنابراین نمی تواند جای دریا را بگیرد. اما به طور قطع جای خوبی است برای یادگیری و تمرین تا بتوانید در آب های آزاد غواصی بی خطری داشته باشید.»

«تازه مفرح هم هست! مثل یک مهدکودک است برای غواص ها!»

یک تونل زیرآبی هم برای تماشاچیان استخر وجود دارد و چند اتاق هتل هم در آنجا ساخته شده که به عمق ۵ متری استخر منظره دارند.

علیرغم مقررات سختگیرانه ای که این روزها در لهستان به دلیل شیوع کرونا وضع شده، استخر دیپ اسپات اجازه ی افتتاح یافت، چون در حقیقت یک مکان آموزشی است که در آن کلاس های آموزشی برگزار می شود نه یک استخر شنای عادی.

گرچه دیپ اسپات در اصل برای غواص ها ساخته شده، اما Michal Braszczynski مدیر آن می گوید ممکن است از این استخر به عنوان یک مرکز آموزشی برای آتش نشان ها و نیروهای نظامی هم استفاده شود.

تا پیش از این، استخر وای-۴۰ دیپ جوی (Y-40 Deep Joy) در هتل میلپینی شهر ونیز ایتالیا را عمیق ترین استخر دنیا می دانستند. این استخر ۴۲ متر عمق دارد.

اما حالا این عنوان را استخر دیپ اسپات در اختیار دارد، البته نه برای مدت خیلی طولانی.

استخر بلو ابیس (Blue Abyss) که در حال حاضر در شهر کولچستر انگلیس در دست احداث است، ۵۰ متر عمق خواهد داشت و به این ترتیب زمان که افتتاح شود مدعی این عنوان خواهد بود.

منبع: cnn
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود