حراج نامه ای با امضای استیو جابز به قیمت ۲۵ هزار دلار

حراج نامه ای با امضای استیو جابز به قیمت ۲۵ هزار دلار

نامه ای با امضای استیو جابز که در آن شغلی را که «به طرز نامعقولی عالی» بود را به شخصی پیشنهاد داده بود، این ماه به قیمت تخمینی بیش از ۲۵ هزار دلار در یک حراجی به فروش خواهد رفت.

این نامه که به امضای مدیر پیشین شرکت اپل مزین است، یکی از شغل های شرکت کامپیوتری NeXT را در ۱۴ نوامبر ۱۹۹۱ به دل یوکم پیشنهاد داده بود.

در این نامه ی دو صفحه ای تایپ شده، منصب مدیریت عملیات اجرایی به یوکم پیشنهاد شده بود، با یک حقوق ۲۵ هزار دلاری و فهرست طویلی از مزایا از جمله سهام ۶۶۰ هزار دلاری شرکت NeXT.

در بالای قسمت امضا این جمله تایپ شده: «این شغل که به طرز نامعقولی عالیاست را می پذیرم!!!»

قرار است اقلام خاطره انگیز دیگری هم مرتبط با شغل استیو جابز به حراج گذاشته شوند، از جمله یک صفحه کلید اپل که امضای جابز و استیو وزنیاک، بنیانگذاران اپل را بر روی خود دارد.

باب لیوینگزتون سخنگوی خانه ی حراج RR گفته: «به طرز نامعقولی عالی یک جابزیسم مشهور است که از آن برای معرفی مکینتاش استفاده می شد.»

«نامه هایی که امضای جابز را داشته باشند بسیار نادرند. بیشتر از ۴۰ سال است که در این کار هستیم و این اولین باری است که چنین چیزی می بینیم.»

این نامه نشانه ی مهمی در شغل جابز محسوب می شود چون شرکت NeXT باعث شد او دوباره ی به اپل بازگردد، شرکتی که آن را پایه گذاری کرد و به خاطر تبدیل آن به ارزشمندترین شرکت در دنیای امروز مورد تمجید و تحسین قرار گرفته اسن.

جابز در سال ۱۹۸۵ در تلاش برای خلاصی از جان اسکالی، مدیر عامل آن زمان اپل، از این شرکت استعفا کرد. اسکالی پیش از اپل در شرکت پپسی کولا کار می کرد.

بعد از آنکه اپل موفق به شکست شرکت IBM PC نشد و به نظر می آمد جابز و اسکالی دید کاملاً متفاوتی نسبت به شرکت دارند، جابز سعی کرد خود را از اسکالی خلاص کند اما نقشه اش برای این کار را برملا نکرد و اعلام کرد که استعفا می دهد.

جابز تعدادی از کارکنان اپل را با خود برد و شرکت NeXT را با ۷ میلیون دلار پایه گذاری کرد. این شرکت کامپیوتری ساخت که فناوری پیشرفته ای داشت اما مورد توجه قرار نگرفت.

در عین حال، شرکت اپل تلاش های شکست خورده ای برای مدرنیزه کرده فناوری خود داشت، تا آنکه در سال ۱۹۹۷ تصمیم گرفت  شرکت NeXT را به خاطر سیستم عاملش NeXTSTEP خریداری کند، امری که بازگشت جابز به شرکتی را رقم زد که یک زمانی تأسیسش کرده بود.

لیوینگزتون در ادامه گفت: «گرچه میزان فروش کامپیوترهای آن ها زیر حد متوسط بود اما سیستم عامل و محیط توسعه ی NeXTSTEP بسیار تأثیرگذار بود، به گونه ای که پایه و اساس تولید Mac Os X شد.»

«اپل شرکت NeXTSTEP را در سال ۱۹۹۷ به قیمت ۴۲۹ میلیون دلار خریداری کرد و ۱/۵ میلیون سهم از سهام اپل به همراه جابز، به عنوان بخشی از یک توافقنامه به شرکتی بازگشت که خود از بنیان گذاران آن در سال ۱۹۷۶ بود.»

به همراه این سند اقلام خاطره انگیز دیگری هم مرتبط با شغل جابز در این حراجی ارائه خواهد شد.

یکی از این اقلام یک کامپیوتر Apple-1 تمام دستی با جعبه ی اصلی آن است که امضای طراح آن، استیو وزنیاک را بر خود دارد.

یک صفحه کلید اپل با امضای جابز و وزنیاک هم هست که تخمین زده می شود به قیمت بیش از ۳۰ هزار دلار فروش رود.

عینک رنگین کمانی وزنیاک هم تخمین زده می شود بیشتر از هزار دلار به فروش برسد.

منبع: dailymail
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود