دوران ریاست جمهوری ۴ ساله دونالد ترامپ در قالب اعداد و ارقام

دوران ریاست جمهوری ۴ ساله دونالد ترامپ در قالب اعداد و ارقام

در حالی که روزهای ریاست جمهوری دونالد ترامپ در حال به پایان رسیدن هستند تصویر عملکرد او در مقایسه با روسای جمهور سابق ایالات متحده در قالب اعداد و ارقام بسیار واضح تر می شود. همه می دانیم که دونالد ترامپ در طول ۴ سال حضور خود در کاخ سفید بسیاری از هنجارهای ریاست جمهوری را تغییر داد- از استفاده اش از شبکه های اجتماعی برای اعلام اتفاقات مهم تا استفاده از قدرتش برای عفو برخی از نزدیکان وفادار خود. قصه ریاست جمهوری دونالد ترامپ را نمی توان به طور کامل در قالب اعداد و آمار بیان کرد اما این اعداد می توانند برخی از مهم ترین رویکردهای رهبری رییس جمهور کنونی ایالا متحده و دولت او را افشا کنند.

در حالی که روزهای ریاست جمهوری دونالد ترامپ در حال به پایان رسیدن هستند تصویر عملکرد او در مقایسه با روسای جمهور سابق ایالات متحده در قالب اعداد و ارقام بسیار واضح تر می شود.

توییت ها

در حالی که باراک اوباما اولین رییس جمهور ایالات متحده بود که به طور کامل قدرت پلتفرم های اجتماعی مدرن مانند فیسبوک و توییتر را درک می کرد، هیچ رییس جمهوری به اندازه دونالد ترامپ از شبکه های اجتماعی و به طور ویژه توییتر استفاده نکرده است. او هر سال رکورد سال قبلی خود را در توییت زدن می کشست و از زمان رسیدن به قدرت در ژانویه ۲۰۱۷ تاکنون بیش از ۲۵,۰۰۰ توییت و ری توییت زده که متوسط ۱۸ توییت در هر روز است. طولانی ترین دوری او از توییتر تنها ۱.۹ روز به طور انجامید که در ژوئن ۲۰۱۷ اتفاق افتاد، زمانی که جیمز کومی رییس سابق اف بی آی و در جریان مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری در برابر کمیته امنیتی سنا در حال شهادت بود. در طول دوران حضور در کاخ سفید، دونالد ترامپ همواره از یک گوشی هوشمند شخصی دارای میکروفون و دوربین استفاده می کرد که نقض قوانین و پروتکل های امنیتی کاخ سفید بود و هشدارهای مکرر اطرافیانش مبنی بر اینکه اینکار می تواند او را در معرض جاسوسی قرار دهد نادیده می گرفت.

برای مقایسه، باراک اوباما نیز درخواست کرده بود گوشی بلکبری خود را داشته باشد اما در طول دوران حضورش در کاخ سفید، وی یک تلفن نظامی بدون دوربین و میکروفون و بدون امکان ردیابی را دریافت کرده بود، تلفنی که امکان تماس گرفتن یا تماس دریافت کردن نیز نداشت. دونالد ترامپ مهم ترین تصمیمات و انتصابات دولت خود را نیز به سرعت از طریق توییتر اعلام می کرد. او در توییت های خود بسیار بی پروا کرده و به همین دلیل توییتر تا به امروز بیش از ۳۶۲ توییت او را به عنوان توییت هایی دارای محتوای غیرواقعی یا ادعایی نشانه گذاری کرده است.

در حالی که روزهای ریاست جمهوری دونالد ترامپ در حال به پایان رسیدن هستند تصویر عملکرد او در مقایسه با روسای جمهور سابق ایالات متحده در قالب اعداد و ارقام بسیار واضح تر می شود.

تغییر و تحولات در کابینه

تا ۱۵ دسامبر، نرخ تغییر و تحولات در میان مشاوران ارشد دولت دونالد ترامپ ۹۱ درصد بوده است. ۳۹ درصد از این آمدن و رفتن ها در شغل هایی بود که دو بار یا بیشتر با تغییر همراه بوده اند. علاوه بر این، از زمان حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید بیش از ۱۳ تغییر در کابینه او روی داده که تازه ترین آن ها ویلیام بار دادستان کل ایالات متحده بوده است. بر اساس داده های جمع آوری شده توسط موسسه Brookings، در میان روسای جمهور ایالات متحده پس از رونالد ریگان، هیچ یک نرخ تغییر در کابینه ای بیش از ۸۰ درصد در دوره اول حضورشان در کاخ سفید نداشته اند. همین داده ها نشان می دهند که روسای جمهور این کشور پس از ریگان حداکثر ۸ تغییر و کمتر را در کابینه اصلی خود در طول ۴ سال اول حضور در کاخ سفید داشته اند.

ترامپ در مدت ۴ سال ریاست جمهوری چهار سخنگوی رسانه ای داشت که بیشترین تعداد مشاوران رسانه ای یک رییس جمهور در ایالات متحده پس از به وجود آمدن این نقش در بیش از ۹۰ سال پیش است. همچنین ترامپ در این مدت ۴ رییس کارکنان کاخ سفید داشته که در این زمینه با رکورد باراک اوباما در طول ۴ سال اول مساوی است. همچنین دونالد ترامپ در طول ۴ سال گذشته هفت مدیر ارتباطات کاخ سفید داشته و آنتونی اسکاراموچی که تنها ۱۱ روز در این مقام حضور داشت کوتاه ترین دوره حضور در این شغل در تاریخ کاخ سفید را داشته است.

انتصابات قضایی

ترامپ با موفقیت توانست ۳ قاضی دیوان عالی کشور را منصوب کند که توانست رکورد قبلی در این زمینه که در اختیار جرج دبلیو بوش بود را بشکند. اوایل سال جاری، ترامپ در مسیر انتصاب بیشترین قاضی های فدرال استینافی نسبت به هر رییس جمهور دیگری قرار داشت. علیرغم حضور تنها یک دوره ایش در کاخ سفید، ترامپ تغییرات بزرگ در چینش دادگاه های فدرال ایالات متحده ایجاد کرد که تا سال ها تاثیرات آن ها حس خواهد شد.

در حالی که روزهای ریاست جمهوری دونالد ترامپ در حال به پایان رسیدن هستند تصویر عملکرد او در مقایسه با روسای جمهور سابق ایالات متحده در قالب اعداد و ارقام بسیار واضح تر می شود.

احکام اجرایی

تا تاریخ ۱۱ دسامبر، دونالد ترامپ بیش از ۱۱,۵۲۰ سند ریاست جمهوری را امضا کرده است، از جمله دستورات اجرایی، یادداشت ها، تصمیمات و اعلامیه ها. از این تعداد، ۲۸۸ سند مربوط به دستورات اجرایی و یادداشت های ریاست جمهوری بوده است. روسای جمهور ایالات متحده بیش از پیش از دستورهای اجرایی و یادداشت ها برای دستور دادن به زیردستان خود استفاده می کنند. اوباما در طول همین مدت حضور در کاخ سفید تنها ۲۲۶ دستور اجرایی صادر کرده بود در حالی که این عدد در طول سال اول برای جرج دبلیو بوش ۱۸۹ سند بود.

آمار مربوط به کرونا

سال آخر حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید را با واکنش دولت او به شیوع ویروس کرونا می شناسند، واکنشی که مناسب نبود و در نهایت باعث روی گردانی رأی دهندگان آمریکایی از وی علیرغم رشد اقتصادی قابل توجه کشور در سه سال اول حضورش در کاخ سفید شد. ایالات متحده ۴ درصد از جمعیت جهان را دارد اما تا اواسط دسامبر جاری، ۲۳ درصد از موارد شناسایی شده ابتلا به کرونا و ۱۹ درصد از مرگ و میرهای ناشی از این بیماری در ایالات متحده به ثبت رسیده اند. تا ۱۷ دسامبر، بیش از ۳۰۰,۰۰۰ مرگ در اثر ابتلا به کرونا در این کشور رخ داده و در کل نیز بیش از ۱۷ میلیون نفر در ایالات متحده به کرونا مبتلا شده اند.

در حالی که روزهای ریاست جمهوری دونالد ترامپ در حال به پایان رسیدن هستند تصویر عملکرد او در مقایسه با روسای جمهور سابق ایالات متحده در قالب اعداد و ارقام بسیار واضح تر می شود.

گلف

از زمان رسیدن به کاخ سفید، دونالد ترامپ ۴۱۸ بار از ملاک شخصی خود دیدن کرده که شامل ۳۰۷ بار رفتن به باشگاه های گلف خود او بوده است. این بدان معناست که ترامپ در حدود ۲۱ درصد از روزهای ریاست جمهوری اش به زمین های گلف خود رفته، یعنی ۱ بار به ازای هر ۵ روز. او در ۲۹ درصد از روزهای ریاست جمهوری خود نیز از املاک شخصی اش دیدن کرده که نزدیک به ۱ بار به ازای هر سه روز است. در این مدت، ترام ۴۸ روز را در زمین های گلفش سپری کرده و از زمان شناسایی اولین مورد ابتلا به کرونا در کشور ۷۷ بار از املاک منتسب به خود دیدن کرده است. قبل از رسیدن به ریاست جمهوری، ترامپ همواره از عادت گلف بازی کردن اوباما انتقاد کرده و در مصاحبه ای در سال ۲۰۱۵ مدعی شد که اوباما «احتمالاً بیش از هر انسان دیگری در آمریکا گلف بازی می کند و من مطمئن نیستم که این برای رییس جمهور خوب باشد». این در حالی است که دونالد ترامپ در طول چهار سال بیش از ۳۰۷ بازی گلف انجام داد، عددی که برای اوباما در طول ۸ دوره تنها ۳۳۳ بازی بود.

اعدام ها

مجازات اعدام در دادگاه های فدرال ایالات متحده در سال ۱۹۸۸ دوباره اعمال شده و در سال ۱۹۹۴ نیز بیشتر شد. بین سال های ۱۹۸۸ تا ۲۰۰۳، زمانی که توقف موقتی اعدام ها اعلام گردید، تنها ۳ اعدام فدرال در ایالات متحده صورت گرفت که همگی در دوره ریاست جمهوری جرج دبلیو بوش رخ داد. ۱۰ اعدامی که توسط دولت ترامپ انجام شد با اختلاف بسیار زیادی بیشترین اعدام های فدرالی است که دولت روسای جمهوری ایالات متحده بعد از فرانکلین دی روزولت انجام داده اند. دولت ترامپ تنها در سال ۲۰۲۰، ده نفر را اعدام کرده است و ۳ اعدام دیگر نیز قرار است تا پایان ریاست جمهوری او اعدام شوند. فرانکلین دی روزولت در طول سه دوره ریاست جمهوری خود تنها دستور ۱۴ اعدام کرده بود. ویلیام بار، دادستان کل انتصابی دونالد ترامپ، در جولای ۲۰۱۹ بار دیگر مجازات اعدام را پس از یک توقف ۱۷ ساله راه اندازی کرد.

در حالی که روزهای ریاست جمهوری دونالد ترامپ در حال به پایان رسیدن هستند تصویر عملکرد او در مقایسه با روسای جمهور سابق ایالات متحده در قالب اعداد و ارقام بسیار واضح تر می شود.

 محکومیت های دوستان و نزدیکان

دونالد ترامپ اولین رییس جمهور ایالات متحده نیست که دوستان و نزدیکانش مجرم شناخته می شوند اما او اولین رییس جمهور ایالات متحده بعد از دهه ها به شمار می آید که این تعداد از دوستان و مشاورانش با خطر زندان روبرو می شوند. رکورد این عرصه در اختیار دولت رونالد ریگان است که در ماجرای موسوم به ایران کنترا بسیاری از مشاوران خود را در دادگاه دید. بعد از آن هم دولت ریچارد نیکسون قرار دارد که به خاطر ماجرای واترگیت، بسیاری از مقامات ارشد دولت وی از جمله رییس کارکنان و ۵ نفر دیگر از نزدیکانش به خاطر سرقت اسناد از دفتر مرکزی کمیته ملی حزب دموکرات به زندان افتادند. تاکنون در دولت دونالد ترامپ ۹ نفر از نزدیکان و مشاوران وی محکوم شده اند.

عفوها و تخفیف مجازات ها

در شرایطی که استفاده روسای جمهور ایالات متحده از قدرت خود برای عفو و تخفیف مجازات مجرمان همواره باعث اختلاف و انتقاد بوده، دونالد ترامپ در این عرصه نیز استانداردهای جدیدی به جا گذاشته است. بسیاری از دستورات ترامپ در این زمینه در مورد مشاوران سابق و شخصیت های سیاسی محافظه کاری بود که ارتباط نزدیکی با وی داشته اند. به غیر از ۵ نفر،تمام افرادی که توسط دونالد ترامپ واجد عفو یا تخفیف مجازات شده اند دارای ارتباطات نزدیک با کاخ سفید یا نزدیکی به حزب سیاسی حاکم بوده اند یا در مورد عفو پس از مرگ سوزان بی آنتونی، که یک نماد سیاسی بود. ترامپ تاکنون دستکم ۲۹ دستور عفو و ۱۶ دستور تخفیف مجازات صادر کرده است. رکورددار این عرصه اما ریچارد نیکسون با ۸۶۳ مورد عفو است و در زمینه کاهش مجازات نیز باراک اوباما با ۱,۷۱۵ مورد رکورددار است.

بیشتر بخوانید: دونالد ترامپ در قالب ۳۰ واقعیت کوتاه؛ از سربازی نرفتن تا تغییر نام خانوادگی

منبع: cnn
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۷ نظر

ورود

 • امیر آذر ۲۹, ۱۳۹۹

  گزینه پربحث ترین ها انتهای صفحه اول خرابه درستش کنید

 • hadi آذر ۳۰, ۱۳۹۹

  این بابا اقتصاد آمریکا رو متحول کرد. گریه چین رو درآورد . تمام دنیا رو بهم ریخت . اونوقت شما چه آمارهای بچه گانه و خاله زنکی میدین …خخخخ

 • سعید دی ۱, ۱۳۹۹

  یعنی مقاله یک طرفه تر زرد تر از این ندیدم
  بابا طرف اقتصاد متحول کرد
  به امریکا دشمن واقعیشو نشون داد
  تمام سیاست ها رو اقتصاد محور کرد
  شما دنبال چرت ترین امار رفتید به قدری که ادم حتی دلش نمیخواد مقاله رو تا انتها بخونه

 • عباس دی ۱, ۱۳۹۹

  این دوستانی که میگن اقتصاد امریکا رو متحول کرد واقعی میگن یا دارن جوک تعریف میکنن؟! همه معیارهای اقتصادی تو این چهار سال به شکل فاجعه باری رو به تخریب رفته حالا منظور دوستان رو نمیدونم. به عنوان مثال شاخص کیفیت زندگی

  • hadi دی ۱, ۱۳۹۹

   عباس آقا . ما که اونجا نیستیم. کشور ما هم نیست که فرقی برامون بکنه
   اما یکی از بستگانم که اونجا زندگی میکنه و میاد اینجا میگه که این بابا با همه بد دهنیش به هر وعده یی که داد عمل کرد . نرخ بیکاری رو پایین آورد و تورم پایین اومد و خلاصه همه چیز . اما کرونا رو حساب نکرده بود. بعدش اینکه درست از روز اول کارش تمام روزنامه ها و تلوزیونها داشتن تخریبش میکردن و ذهن مردم آمریکا رو علیهش شستشو دادن . بالاخره تمام شد.

 • آترین دی ۱, ۱۳۹۹

  کل امریکایی ها دیگه از این مرتیکه نارنجی عاسی شدن و اقتصاد آمریکا رو فلج کرد (به جز افتضاح کرونا) اونوقت یه سری هموطن که کلا از ترامپف روسی فقط اسمش رو شنیدن میگن اقتصاد رو متحول کرد و فلان و بهمان. شما برید یه تحقیق در مورد جانبداری هاش از روسیه و کارهایی که برای روسیه کرد بکنید تا بفهمید واقعا چه کسی ترامپف رو سر کار آورد

 • محمد دی ۱, ۱۳۹۹

  طرف ۷۵ میلیون رای آورده و شک نکنید تقلب شده که انتخاب نشده