۷ عضو بدن که سن واقعی تان را برملا می کنند

۷ عضو بدن که سن واقعی تان را برملا می کنند

اولین نشانه های پیری در دهه ی بیست زندگی ظاهر می شوند، زمانی که سر و کله ی چین های پاکلاغی دور چشم ها پیدا می شود. بیشتر ما در تلاش هایی که برای حفظ جوانی خود داریم تمرکز اصلی را بر مراقبت از صورت می گذاریم. اما علاوه بر صورت، بخش های دیگری از بدن هم هستند که سن واقعی ما را برملا می کنند.

در ادامه با این بخش های بدن آشنا خواهیم شد.

۱- آرنج ها

با بالا رفتن سن، پوست دور آرنج چروک و آویزان می شود. خشکی و پوسته پوسته شدن آرنج دلایل زیادی دارد. مثلاً سایش مداوم ناشی از مالیده شدن آرنج به لباس ها و میز، پوست آن را خشک تر و به مرور آویزان می کند. هر کاهش وزن شدیدی هم می تواند باعث شل و آویزان شدن پوست آرنج شود.

۲- دست ها

دست ها معمولاً یکی از اولین قسمت ها در بدن هستند که نشانه های پیری را بروز می دهند. با بالا رفتن سن، پوست کلاژن خود را از دست می دهد و حفظ رطوبت برای آن دشوارتر می شود. این مسأله می تواند باعث خشکی و خارش پوست دست ها شود. رگ ها هم با بالا رفتن سن مشهودتر می شوند چون دست ها بافت نرم خود را از دست می دهد.

۳- ناخن ها

ناخن ها آینه ی تمام نمای سلامت کلی شما هستند و تغییراتی که به مرور زمان در بدن رخ می دهند را منعکس می کنند. با بالا رفتن سن، سرعت رشد ناخن ها کمتر می شود و ممکن است شکننده تر و بیشتر مستعد شکستن شوند.

۴- گردن

یکی از شایع ترین نشانه های پیری در گردن ظاهر شدن نوارهای ماهیچه ای عمودی است. یک نشانه ی دیگر پیری گردن لکه های قهوه ای است. علت به وجود آمدن این لکه ها ممکن است آسیب ناشی از نور خورشید، عوامل ژنتیکی یا دیگر مشکلات جسمی مثل چاقی باشد.

۵- قفسه سینه

با لباس های یقه باز پوست قفسه سینه بیرون می ماند و بیشتر در معرض آسیب های ناشی از نور خورشید قرار می گیرد. شاید در سنین پایین نر روی قفسه سینه ی خود کک و مک هایی داشتید اما احتمالاً با بالا رفتن سن بزرگ تر و تیره تر شده و تبدیل به لکه های قهوه ای شده اند. یک نشانه ی دیگر پیری در قفسه سینه، قرمزی و بزرگ شدن عروق خونی است. علت این مسأله اغلب پرتوهای فرابنفش خورشید است.

۶- لب ها

لب ها هم مانند پوست دور چشم از بقیه ی بخش های بدن بسیار حساس ترند. لب ها هم دچار چین و چروک می شوند و برخی عادت ها مانند مصرف سیگار یا جمع کردن لب ها می تواند در چروک شدن زودهنگام دور لب ها نقش داشته باشد. خشکی لب ها آن ها را مستعد ترک برداشتن می کند و حتی گاهی می تواند رنگ طبیعی لب ها را از بین ببرد.

۷- موها

موهای ما به مرور زمان نه تنها رنگ بلکه حجم خود را هم از دست می دهند. با بالا رفتن سن گردش خون در قسمت پوست سر و دور فولیکول های مو کاهش پیدا می کند، به همین دلیل به موها اکسیژن و ویتامین های کمتری برای رشد می رسد. در نتیجه موها به تدریج ضخامت خود را از دست می دهند.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود