جلد کتاب تن تن گران قیمت ترین تصویرسازی کتاب کمیک دنیا شد

جلد کتاب تن تن گران قیمت ترین تصویرسازی کتاب کمیک دنیا شد

تصویرسازی نادر جلد یکی از کتاب های تن تن رکورد جهانی جدیدی به نام خود ثبت کرده است. این جلد که در یک حراجی به قیمتی در حدود ۳،۱۷۵،۴۰۰ یورو به فروش رفته، حالا گران قیمت ترین تصویرسازی کتاب کمیک دنیا محسوب می شود.

این تصویرسازی اثر هرژه، خالق تن تن است. او این تصویرسازی را برای جلد کتاب سال ۱۹۳۶ تن تن به نام «نیلوفر آبی» (The Blue Lotus) طراحی کرد. این طرح با استفاده از جوهر، گواش و آبرنگ خلق شده است. در این کتاب، تن تن، پسر روزنامه نگار جسور و سگش میلو که معنای اسم آن «برفی» است، به چین سفر می کنند و در آنجا یک شبکه جاسوسی ژاپنی و یک باند قاچاق مواد مخدر را منهدم می کنند. این تصویرسازی، تن تن و میلو را پنهان شده در یک گلدان بزرگ، در برابر یک پس زمینه ی تیره و خیره شده به یک اژدهای سرخ عظیم الجثه نشان می دهد که بالای سر آن ها ظاهر شده و در هوا معلق است.

تن تن

اریک لیروی، کارشناس کتاب های کمیک درباره ی این تصویرسازی می گوید: «هرژه می خواست لرزه بر تن خواننده بیاندازد. چهره ی تن تن که با یک اژدهای باشکوه مواجه شده حالتی نگران دارد. با خود فکر می کنید چه خطراتی ممکن است او را تهدید کند.»

ناشر آثار هرژه به او گفت چاپ تصویرسازی که در ابتدا برای جلد این کتاب طراحی کرده بود در تولید انبوه بسیار گران درمی آمد. بنابراین هرژه نسخه ی ساده شده و ارزان تری از جلد ۱۹۳۶ ترسیم کرد. او در طرح جدید عناصر چینی که در فضا معلق بود را حذف کرد، رنگ ها را تغییر داد، رنگ آمیزی اژدها را به کلی عوض کرد و تغییرات دیگری هم اعمال کرد.

تن تن

هرژه طرح اصلی را به ژان پل کسترمن، پسر ۷ ساله ی ویراستار کتاب هایش هدیه داد. این طرح تا سال ۱۹۸۱ در یک کشو باقی مانده بود.

لیروی درباره ی آن می گوید: «این نقاشی بسیار نادر است چون پیش از این هرگز خرید و فروش نشده بود.»

پیش از این هم آثار هرژه رکورد جهانی گران قیمت ترین تصویرسازی کتاب کمیک را شکسته بود. در سال ۲۰۱۴ طراحی های اصلی استفاده شده در مجموعه کتاب «ماجراهای تن تن» که بر روی کاغذ بوده و با استفاده از مرکب ترسیم شده بودند، به قیمت ۲/۶۵ میلیون یورو به مجموعه داری آمریکایی فروخته شدند.

منبع: smithsonianmag
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود