آیا نوشیدن قهوه به کاهش وزن کمک می کند؟

آیا نوشیدن قهوه به کاهش وزن کمک می کند؟

قهوه یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی های صبحگاهی در سرتاسر دنیا است. در حقیقت مردم دنیا سالانه بیشتر از ۱۷۰ میلیون پاکت قهوه مصرف می کنند.

گرچه عمده دلیل محبوبیت این نوشیدنی توانایی آن در بالا بردن انرژی است اما در عین حال می تواند نوشیدنی سالمی باشد و به کاهش وزن کمک کند.

قهوه اگر به میزان متعادلی مصرف شود و در آن خیلی از شیرین کننده ها استفاده نشود، می تواند به کاهش وزن کمک کند و برای سلامت کلی شما مفید باشد.

در ادامه می خواهیم ببینیم قهوه چگونه به کاهش وزن کمک می کند.

بله نوشیدن قهوه ممکن است به کاهش وزن کمک کند

قهوه حاوی مواد مغذی همچون نیاسین، پتاسیم، منیزیم و آنتی اکسیدان است که می توانند سلامت گوارشی ما را بهبود بخشند، به عملکرد ماهیچه ها کمک کنند و سلامت قلب را ارتقا دهند. این نوشیدنی حاوی کافئین نیز هست که سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد، انرژی را بالا می برد و می تواند باعث کاهش وزن شود.

برخی فواید قهوه برای کاهش وزن به شرح زیر است.

قهوه تلخ یک نوشیدنی کم کالری است

میان کاهش وزن و میان کسری کالری ارتباط وجود دارد، یعنی زمانی که کالری دریافتی تان کمتر از کالری که می سوزانید باشد. یک راه دستیابی به کسری کالری آن است که کمتر از معمول کالری دریافت کنید.

قهوه تلخ نوشیدنی ایده آلی برای کاهش وزن محسوب می شود چون کالری بسیار کمی دارد. با این حال، اضافه کردن شیر یا شکر به قهوه باعث افزایش کالری این نوشیدنی می شود.

قهوه سوخت و ساز بدن را بالا می برد

سوخت و ساز فرآیندی است که طی آن بدن مواد مغذی را تجزیه می کند و کالری های مواد غذایی را در طول روز مورد استفاده قرار می دهد. کافئین، ماده ی محرک موجود در قهوه یکی از معدود موادی که ممکن است سرعت سوزاندن کالری در بدن در حالت استراحت را افزایش دهد.

کافئین ممکن است احساس گرسنگی را کاهش دهد

عوامل مختلفی بر اشتهای ما اثر می گذارند، از جمله نوع غذایی که می خوریم، میزان فعالیت بدنی و هورمون ها. گرچه هنوز تحقیقات کافی حاکی از وجود رابطه ی علت و معلولی میان مصرف قهوه و کاهش اشتها صورت نگرفته اما تحقیقات نشان داده این نوشیدنی ممکن است سطح گرلین را کاهش دهد، همان هورمونی که باعث احساس گرسنگی می شود.

کافئین همچنین باعث تولید هورمون سیری پپتید YY می شود. هر چه سطح این هورمون بالاتر باشد بیشتر احساس سیری و کمتر احساس گرسنگی می کنید.

قهوه می تواند نوشیدنی ناسالمی باشد و منجر به افزایش وزن هم شود

قهوه فواید زیادی دارد که به کاهش وزن کمک می کنند اما ایرادات بالقوه ای هم در این نوشیدنی وجود دارد. برخی مضرات قهوه که باید از آن ها آگاه باشید به شرح زیر است.

برخی انواع قهوه کالری و قند زیادی دارند

اگر قصد استفاده از قهوه برای کاهش وزن خود را دارید بهتر است از اضافه کردن شیر و شکر به آن به دلیل افزایش کالری های قهوه خودداری کنید.

بسیاری از انواع پرطرفدار قهوه مثل موکا فراپاچینو و کارامل فراپاچینو هم کالری زیادی درخود دارند.

کافئین می تواند خواب را کم کند

نداشتن خواب مناسب را اغلب با افزایش اشتها و گرسنگی به ویژه در خصوص غذاهای پرکالری مرتبط می دانند. تحقیقات نشان داده کمبود خواب باعث افزایش سطح گرلین یا همان هورمون گرسنگی می شود، امری که می تواند به افزایش دریافت کالری و وزن بیانجامد.

کافئین موجود در قهوه گیرنده های آدنوزینی را مسدود می کند که باعث خواب آلودگی می شوند، امری که موجب هوشیاری بیشتر شما می گردد. کارشناسان توصیه می کنند برای داشتن خواب کیفیت و تنظیم هورمون ها از دست کم ۶ تا ۷ ساعت قبل از خواب از مصرف کافئین خودداری کنید.

قهوه را چطور بنوشیم که به کاهش وزن مان کمک کند؟

برای برخورداری از فواید قهوه و کاهش وزن از طریق آن، کارشناسان توصیه می کنند روزانه بیشتر از ۴ فنجان ۲۲۵ گرمی ننوشید که معادل ۴۰۰ میلی گرم کافئین است.

با ۴ فنجان قهوه در روز هم هوشیاری بیشتری خواهید داشت و هم متابولیسم چربی بهتری و در عین حال خواب و اشتهایتان چندان تحت تأثیر قرار نخواهند گرفت. بهتر است هر چند ساعت یک بار یک فنجان قهوه بنوشید تا در این فاصله از آثار بلند مدت آن برخوردار شوید.

با این حال اگر قهوه ی غلیظ دوست دارید، باید مقدار مصرف خود را کمتر کنید به گونه ای که میزان کافئین آن بیشتر از ۴۰۰ میلی گرم نشود. قهوه ی غلیظ به دلیل بیشتر بودن غلظت قهوه کافئین بیشتری در خود دارد.

قهوه ی تلخ از همه ی انواع قهوه برای کاهش وزن بهتر است چون قند یا چربی که باعث افزایش وزن می شوند را در خود ندارد. با این حال اگر قهوه را شیرین دوست دارید، شیرین کننده های جایگزین کم کالری هم وجود دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

  • شیرین کننده های میوه ای مانند اریتریتول
  • شیرین کننده های گیاهی مانند استویا
  • الکل های قند مانند زایلیتول و مالیتول

اگر عادت به نوشیدن قهوه تلخ ندارید، بهتر است میزان شیرین کننده ی مورد استفاده ی خود را به تدریج کمتر و کمتر کنید تا بالاخره به مزه ی تلخ قهوه عادت کنید. اگر معده ی حساسی دارید، بهتر است به همراه قهوه مواد غذایی دیگری هم بخورید چون این نوشیدنی اسیدی است و ممکن است باعث ناراحتی معده شود. وارد آوردن فشار زیاد به دستگاه گوارش می تواند باعث افزایش وزن شود.

منبع: insider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود