چرا هرگز نباید هنگام کار با کامپیوتر غذا بخوریم؟

چرا هرگز نباید هنگام کار با کامپیوتر غذا بخوریم؟

خوردن غذا در هنگام کار با کامپیوتر به عادت نسبتاً رایجی بدل شده است. این اتفاق در هر موقعیتی ممکن است رخ دهد: در محل کار وقتی که سعی داریم ناهار خود را هر چه سریع تر تمام کنیم یا شب ها که می خواهیم فیلمی تماشا کنیم. با این حال، این عادت آثار منفی زیادی دارد که باید به آن ها توجه داشته باشیم. چاقی، داشتن انتخاب های غذایی ناسالم و عدم احساس سیری تنها برخی از آن ها هستند.

در ادامه می خواهیم ببینیم خوردن غذا هنگام کار با کامپیوتر چه خطراتی دارد.

۱- می تواند باعث نفخ و سوء هاضمه شود

برای اینکه مواد غذایی به درستی هضم شوند باید هنگام خوردن غذا بنشینیم و آرام باشیم. جویدن با دقت مواد غذایی به تبدیل شدن تکه های بزرگ تر به تکه های کوچک تر کمک می کند، امری که هضم مواد غذایی را تسهیل می کند. وجود هر گونه دستگاه الکترونیکی حواس ما را از چیزی که می خوریم و نحوه ی خوردن مان پرت می کند و این مسأله بعدتر برای ما مشکل ساز خواهد شد.

۲- متوجه نمی شوید که چقدر خورده اید

انجام همزمان چند کار تمرکز را دشوارتر می کند. بنابراین ممکن است زمانی که کارتان زیاد است و مشغول هستید، توجه کافی به مقدار غذایی که می خورید نداشته باشید. مانند مشکلی که در مورد غذا خوردن در هنگام تماشای تلویزیون وجود دارد، خوردن غذا در هنگام کار با کامپیوتر هم ممکن است باعث شود کالری دریافتی تان بیشتر از چیزی شود که خودتان قصدش را دارید.

۳- تند غذا می خورید

آهسته غذا خوردن برای سلامت ما مفیدتر است، به خصوص از جهت گوارش، وزن و تغذیه. تند غذا خوردن باعث می شود کالری بیشتری دریافت کنید. به همین دلیل است که هنگام غذا خوردن باید کامپیوتر خود را کنار بگذارید و روی غذایی که می خورید تمرکز کنید.

۴- کمتر احساس سیری و رضایت می کنید

وقتی غذای خود را جلوی کامپیوتر می خورید، احتمالاً بیشتر به آنچه که روی صفحه ی کامپیوتر در حال رخ دادن است توجه می کنید تا غذای خود. بنابراین ندانسته بیشتر می خورید و نه مزه ی غذا را می فهمید نه آن را به درستی حس می کنید. آنطور که تحقیقات نشان می دهد این امر باعث می شود احساس سیری و رضایت کمتری نسبت به غذایی که می خورید داشته باشید و از نشانه هایی که می گویند به اندازه ی کافی غذا خورده اید غافل بمانید.

۵- ممکن است در خوردن غذاهای ناسالم زیاده روی کنید

یکی دیگر از دلایل اینکه نباید جلوی دستگاه های الکترونیک، چه تلویزیون و چه کامپیوتر، غذا خورد این است که ممکن است کمیت را به کیفیت ترجیح دهیم. و مواد غذایی فرآوری شده یکی از اصلی ترین انتخاب ها در چنین موقعیت هایی به نظر می رسند چون خوردن آن ها راحت تر است. به علاوه، این روزها همه جا پر از تبلیغاتی است که ما را تشویق به مصرف غذاهای ناسالم می کنند، امری که می تواند اثر منفی داشته باشند و به رژیم غذایی ما صدمه وارد کند.

۶- ممکن است بیشتر تنقلات بخورید

تحقیقی نشان داد خوردن غذا در هنگام کار با کامپیوتر تمایل به خوردن را در ساعات بعدی روز بیشتر می کند. شرکت کنندگانی که ناهار خود را هنگام بازی با کامپیوتر می خوردند مقدار شیرینی که نیم ساعت بعد می خوردند بیشتر از آن هایی بود که وقتی ناهار خود را می خوردند چیزی وجود نداشت که حواس آن ها را پرت کند.

دانشمندان به این مسأله «حافظه غذایی» می گویند. خوردن غذا در هنگام کار با کامپیوتر باعث می شود تقریباً فراموش کنیم که غذایمان با چه چیزهایی درست شده بود و ممکن است بعدتر دلمان بخواهد کمی دیگر هم غذا بخوریم.

۷- این کار به خصوص برای کودکان بسیار مضر است

این روزها بسیاری از کودکان به دستگاه های الکترونیک اعتیاد پیدا کرده اند و پدر و مادرها سرگرم کردن بچه ها با پخش کارتون برای آن ها را راه نجات خود می بینند، به خصوص در مورد بچه های بد غذا. این شیوه شاید کار غذا دادن به کودک تان را راحت تر کند، اما تبعات منفی دارد. این کار باعث ایجاد همان عادت های بد غذایی می شود که بسیاری از بزرگ ترها گرفتار آن ها هستند، مثل پرت شدن حواس در هنگام خوردن غذا یا پرخوری. اما از بین بردن این عادت ها در بچه ها بسیار دشوارتر خواهد بود.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود