از کجا بفهمیم شریک عاطفی مان قصد تمام کردن رابطه را دارد؟

از کجا بفهمیم شریک عاطفی مان قصد تمام کردن رابطه را دارد؟
بدون نظر

به هم خوردن رابطه عاطفی یکی از آن چیزهایی است که بیشتر آدم ها از آن هراس دارند، به خصوص وقتی که متوجه رخ دادنش نباشید.

حالا تحقیقی نشان داده شما می توانید از روی زبان شریک عاطفی تان متوجه شوید که قصد پایان دادن به رابطه تان را دارد یا نه.

به گفته ی کارشناسان، میان استفاده از کلمه ی «من» و حس افسردگی و غم ارتباط وجود دارد و یک نشانه ی کلیدی است حاکی از آنکه آن شخص بار شناختی سنگینی را بر دوش می کشد.

محققان امیدوارند این یافته ها به افراد بینشی کمک کننده و مشکل گشا نسبت به واکنش هایی دهند که عزیزان آن ها ممکن است به مرور تا رسیدن پایان رابطه عاشقانه ی خود داشته باشند.

این تحقیق که توسط پژوهشگران دانشگاه تگزاس انجام شده، می گوید نحوه ی استفاده از ضمایر ممکن است از نزدیک بودن به پایان رسیدن یک رابطه ی عاشقانه حکایت داشته باشد.

روانشناسان می گویند کلمات جزئی که در مکالمات روزمره به کار می روند ممکن است نشان دهنده ی نزدیک بودن پایان یک رابطه باشند و این اتفاق از ماه ها قبل از آن رخ می دهد که هر یک از شرکای عاطفی حتی بدانند رابطه ی آن ها در کدام جهت در حال پیشروی است.

محققان به تجزیه و تحلیل بیش از یک میلیون پست منتشر شده توسط ۶،۸۰۰ تن از کاربران وبسایت Reddit ، یک سال قبل و یک سال پس از آن پرداختند که این کاربران به پایان رسیدن رابطه عاطفی خود را در این وبسایت اعلام کنند.

این گروه تحقیقاتی متوجه شدند از سه ماه پیش از جدایی این کاربران، زبان آن ها شروع به تغییر کرده بود و تا حدود ۶ ماه بعد به حالت معمول خود بازنگشته بود.

این پژوهش اولین در نوع خود است که با استفاده از داده های مربوط به زبان طبیعی به بررسی مقوله ی شکست عاطفی و مدت زمان به درازا کشیدن آن، پرداخته است.

سارا سراج پژوهشگر ارشد این تحقیق اظهار کرد: «به نظر می رسد حتی قبل از آنکه افراد متوجه شوند که رابطه عاطفی شان در شرف به پایان رسیدن است، این مسأله روی زندگی آن ها تأثیر می گذارد.»

«ما خود متوجه نمی شویم که هنگام صحبت کردن چند بار از حرف اضافه، حرف تعریف یا ضمیر استفاده می کنیم اما وقتی درگیر یک تحول شخصی می شویم این کلمات دستوری به گونه ای دستخوش تغییر می شوند که می توانند چیزهای زیادی درباره ی وضعیت عاطفی و روانی ما بگویند.»

به گفته ی سراج، تفاوتی نداشت شخص آن کسی بود که قصد تمام کردن رابطه را داشت یا فرد مقابلش، نشانگرهای زبانی قریب الوقوع بودن پایان رابطه از ۳ ماه پیش از وقوع این اتفاق، قابل ملاحظه بودند.

زبان آن ها شخصی تر و غیر رسمی تر شده بود، امری که از وقوع افت در تفکر تحلیلی آن ها حکایت داشت. آن ها از کلمات «من» و «ما» بیشتر استفاده کرده و نشانه هایی از افزایش پردازش شناختی از خود بروز داده بودند.

سراج اظهار کرد: «این نشانه ها می گویند شخص بار شناختی سنگینی را بر دوش می کشد.»

«ذهنش درگیر چیزی است یا برای چیزی تلاش می کند و توجهش بیشتر از قبل معطوف به خود است.»

«گاهی میان استفاده از کلمه ی “من” با حس افسردگی و غم ارتباط وجود دارد. آدم ها وقتی افسرده هستند، اغلب تمرکزشان را به خود معطوف می کنند و نمی توانند خود را چندان با دیگران مرتبط ببینند.»

به گفته ی سراج، الگوی استفاده از ضمایر در روز پیش از پایان رابطه به اوج خود رسیده و تا ۶ ماه بعد ادامه پیدا کرده بود، حتی زمانی که افراد در بخش های دیگر وبسایت Reddit درباره ی موضوعات دیگری صحبت می کردند.

با این حال محققان متوجه شدند زبان برخی کاربران تا یک سال بعد از پایان رابطه شان به حالت عادی بازنگشته بود.

به گفته ی محققان، این کاربران تمایل داشتند ماه ها در بخش هایی از وبسایت Reddit که در آن ها درباره ی موضوع شکست عاطفی صحبت می شد باقی بمانند و ماجرای شکست عاطفی خود را دائم بازگو می کردند، امری که کار التیام را برای آن ها دشوارتر می کرد.

گروه تحقیقاتی دانشگاه تگزاس همچنین به مقایسه ی یافته های خود با کاربرانی پرداختند که طلاق و دیگر تحولات شخصی را از سر گذرانده بودند. آن ها در این مقایسه به الگوهای زبانی مشابهی رسیدند گرچه در میان یافته های این مقایسه تحولات مربوط به مسائلی غیر از روابط عاطفی هم وجود داشت.

کیت بلک برن، یکی از نویسندگان پژوهش دانشگاه آستین می گوید: «چیزی که این تحقیق را بسیار جالب می کند آن است که برای اولین بار است که از طریق فناوری می توانیم اینکه افراد چگونه شکست عاطفی را تجربه می کنند را در لحظه ببینیم.»

«این تحقیق به همه ی ما بینشی نسبت به واکنش هایی می دهد که عزیزان مان ممکن است به مرور تا رسیدن پایان رابطه عاشقانه مان داشته باشند.»

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 2.7 / 5. تعداد رای: 17

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

منبع: dailymail
بدون نظر

ورود