حقایقی خواندنی درباره زندگی شگفت انگیز مردم مصر باستان

حقایقی خواندنی درباره زندگی شگفت انگیز مردم مصر باستان

ما معمولاً تصور می کنیم با مردمی که در دوران باستان زندگی می کردند کاملاً متفاوتیم. آداب و رسوم عجیب و غریب، زبان ناشناخته و غیره. اما باستان شناسان به ما نشان می دهند که کاملاً در اشتباه هستیم.

با حقایقی جالب درباره ی زندگی مردم مصر باستان همراه باشید.

۱- از شهاب سنگ ها آهن استخراج می کردند

باستان شناسان در مقبره های باستانی مصریان مهره های فلزی کشف کردند. این مهره ها از این جهت منحصر به فرد بودند که مصریان کار گداختن فلز را تازه از ۲ هزار سال بعد از آن شروع کردند. پس این مهره های فلزی را چطور ساخته بودند؟ پاسخ این سؤال در هیروگلیفی نهفته است که می توان آن را به «فلزی از آسمان» ترجمه کرد. آن مهره ها احتمالاً از شهاب سنگ ساخته شده بودند.

۲- خمیر دندان را اختراع کردند

شواهد و مدارکی هست که نشان می دهد مردم مصر از ۵ هزار سال قبل از میلاد مسیح خمیر دندان درست می کردند. آن ها پودری می ساختند که از مواد مختلفی که در دسترس داشتند درست می شد (پوست تخم مرغ سوخته و سنگ خارا). البته امروزه نمی دانیم که این خمیر دقیقاً به چه شکلی ساخته می شد و شیوه ی ساختش را تنها می توانیم حدس بزنیم.

۳- برای درمان بیماری ها از آنتی بیوتیک استفاده می کردند

گرچه در قرن بیستم میلادی بود که آنتی بیوتیک ها رسماً اختراع شدند اما پزشکان مصر باستان از کپک نان برای درمان زخم های چرک کرده استفاده می کردند که کارساز هم بود.

۴- اولین نیروی پلیس دنیا را داشتند

اولین نیروی پلیس دنیا در دوره ی پادشاهی میانه مصر (سال ۲۰۵۰ تا ۱۸۰۰ پیش از میلاد مسیح) تشکیل شد که متشکل از وفادارترین جنگجویان و مزدوران خارجی بود. پلیس مصر از سگ ها و میمون ها هم استفاده می کرد. مأموران پلیس از مقبره ها و میدان های شهر، افراد متعلق به طبقات بالای جامعه و کاروان ها در برابر مجرمین محافظت می کردند. آن ها درست مانند پلیس های امروزی بودند (با این تفاوت که از میمون ها هم استفاده می کردند).

۵- اولین مردمانی بودند که آبجو درست کردند

ما می دانیم که به کارگرانی که اهرام مصر را ساختند روزانه ۴ تا ۵ لیتر آبجو به عنوان دستمزد می دانند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که کار مشروب سازی در آن زمان در سطح قابل توجهی انجام می شده. مصریان یکی از اولین مردمان دنیا هستند که این نوشیدنی الکلی را تولید کردند.

۶- عمل های جراحی بسیار دشواری انجام می دادند

مصریان باستان از دانش پزشکی دقیق و منحصر به فردی برخوردار بودند که شاید بتوان آن را با عمل های جراحی امروزی مقایسه کرد. دانشمندانی که به بررسی مومیایی های مصر باستان پرداختند در آن ها ردپاهایی از عمل های دشوار جراحی پیدا کردند: عمل قلب باز، پیوند عضو و حتی جراحی های زیبایی. متأسفانه از دانش آن ها چیزی باقی نمانده و حالا نمی توانیم بگوییم پزشکان مصر باستان چطور قادر به انجام چنین عمل هایی بودند.

۷- از قفل در استفاده می کردند

قفل در اختراع مصری ها و چینی ها بود، احتمالاً به این دلیل که به چنین وسیله ای نیاز داشتند. هر چه جمعیت افرادی که در نزدیکی یکدیگر زندگی می کردند بیشتر می شد، همسایه ها دلیل بییشتری برای قفل کردن درهای خود پیدا می کردند. قفل های چوبی مصری مکانیزم ساده ای داشتند.

۸- بولینگ بازی می کردند

در سکونتگاهی در نزدیکی قاهره، یک اتاق بازی یافت شد که قدمت آن به ۳۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح بازمی گردد. در این اتاق بازی دالان هایی حفاری شده و توپ هایی در اندازه های مختلف وجود داشت که روی آن ها سوراخ های برای فرو بردن انگشت تعبیه شده بود. بازی که در این اتاق انجام می شد گرچه قوانین متفاوتی داشت اما نوع آن مشخص بود.

۹- مشکلات چشمی را درمان می کردند

عفونت چشمی بیماری شایعی در میان مصریان باستان بود. آن ها از روش های درمانی مختلف (و گاه عجیبی) استفاده می کردند. گاهی از رنگ ضد باکتری و نیز داروهایی استفاده می کردند که از مغز انسان ساخته شده بود.

دستورالعمل ساخت یکی از این داروها به این شرح بود: «مغز انسان را دو نیم کنید. یک نیمه را با عسل مخلوط کنید و آن را شب ها روی چشم بمالید. نصفه ی دوم را خشک کنید و صبح ها به چشم بزنید.» با این حال امروزه نمی دانیم این روش عجیب کارساز بوده است یا نه.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • ک اسفند ۴, ۱۳۹۹

    چون به تاریخ مصری ها علاقه دارم،به این نکته و موردانتخاب عکس چهار که دررابطه باپلیس مصر هست اشتباهه وکتیبه آن مربوط به روش مجازات کردن درمصرباستان بوده بااین عنوان دراینترنت:
    “bastinado”oldhistory egyptian punishment!

  • ک اسفند ۴, ۱۳۹۹

    چون به تاریخ مصری ها علاقه دارم،به این نکته و مورداشاره کنم که انتخاب عکس چهارم که دررابطه باپلیس مصرچاپ کردید،اشتباهه! نقش وکتیبه آن مربوط به روش تنبیه مجازات کردن درمصرباستان وجستجو این عنوان دراینترنت:
    “bastinado”oldhistory egyptian punishment!