چرا گاهی بینی مان یخ می زند؟

چرا گاهی بینی مان یخ می زند؟

شاید فکر کنید یخ زدن بینی صرفاً یک علامت سرمازدگی باشد، اما ممکن است همیشه هم اینگونه نباشد چون در هوای گرم هم امکان تجربه ی این حالت وجود دارد. یخ زدن بینی ممکن است نشان دهنده ی آن باشد که بدن تان به توجه بیشتری نیاز دارد.

در ادامه می خواهیم ببینیم یخ زدن بینی چه علت هایی دارد.

۱- ممکن است نشان دهنده ی ضعیف بودن گردش خون در ناحیه ی بینی باشد

وقتی مدت طولانی در اتاقی که هوای سردی دارد می مانیم، بدن با کاهش گردش خون در اندام های بیرونی خود و هدایت آن به سمت اندام های حیاتی درونی، تلاش می کند گرمای خود را حفظ کند. در این حالت ممکن است اولین جایی که سرد شدن آن را حس کنیم بینی مان باشد چون این قسمت از بدن چربی زیادی ندارد. خوردن یک نوشیدنی گرم مثل چای یا قهوه ممکن است به حفظ گرمای بدن کمک کند.

۲- زیاد کار می کنید

تحقیقی نشان داد میان دمای بدن و میزان فشار وارده به مغز ارتباط وجود دارد. بر اساس این پژوهش، شرکت کنندگان هر چه بیشتر بر روی وظایف محول شده به آن ها تمرکز می کردند، دمای صورت آن ها، به ویژه در ناحیه ی بینی پایین تر می آمد. اگر شما هم هنگام کار چنین احساسی پیدا می کنید، بهتر است استراحت کوتاهی به خود دهید و سپس کار خود را ادامه دهید.

۳- فشار عاطفی زیادی را تحمل می کنید

فشار عاطفی ممکن است زمینه ساز بروز سندرم رینود شود، پدیده ای که باعث باریک شدن چشمگیر عروق خونی درون اندام های بیرونی بدن در عرض مدت کوتاهی می شود. این مسأله باعث سرد و بی حس شدن یک ناحیه ی خاص از بدن مثل بینی می شود و ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت به طول انجامد. سندرم رینود بیشتر در میان زنان و نیز کسانی شایع است که در مناطق سردسیر زندگی می کنند.

۴- ممکن است تعادل هورمونی تان برهم خورده باشد

وقتی هورمون های تیروئید به اندازه ی کافی تولید نشوند، ممکن است سرعت سوخت و ساز بدن کاهش یابد. کاهش سرعت سوخت و ساز، بدن را به حفظ گرما و انرژی وامی دارد و ممکن است باعث شود گرمای کمتری به اندام های بیرونی بدن مثل بینی برسد.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود