۸ راهکار ساده برای خلاصی از گردن درد و پشت درد

۸ راهکار ساده برای خلاصی از گردن درد و پشت درد

گرفتگی های عضلانی در اغلب موارد یکی از روش های بدن برای مطلع کردن ما از نامناسب بودن سبک زندگی مان هستند. شاید هنگام ورزش از ماهیچه های پشت تان بیش از حد کار کشیده باشید یا در طول روز که با کامپیوتر کار می کردید فرم نشستن تان مناسب نبوده، یا شب قبل که مدت طولانی تلویزیون تماشا می کردید روی کاناپه درست ننشسته بودید. خوشبختانه راه های زیادی برای تسکین درد و جلوگیری از وقوع آن در آینده هست.

در ادامه راهکارهایی به شما یاد خواهیم داد که شما را از گردن درد و پشت درد خلاص می کنند.

۱- استفاده از گرما و سرما

پزشکان توصیه می کنند در ۴۸ تا ۷۲ ساعت اول، روی محل درد یخ بگذارید (در آن واحد ۱۰ تا ۲۰ دقیقه). کیسه های یخ جلوی التهاب را می گیرند و سرعت تکانه های عصبی را پایین می آورند، امری که به بی‌حس شدن محل درد کمک می کند. اگر بعد از آن باز هم عضلات تان درد می کرد و سفت بود، از گرما کمک بگیرید. برای این کار می توانید از دوش آب گرم، کمپرس گرم و غیره استفاده کنید. این کار باعث افزایش گردش خون و کاهش سفتی عضلات می شود.

۲- ماساژ ملایم

کمک گرفتن از یک ماسور حرفه ای همیشه فکر خوبی است، اما اگر مشکل تان خیلی جدی نیست می توانید از دیگران بخواهید یا حتی خودتان این کار را انجام دهید. ماهیچه ای که دچار گرفتگی شده را ابتدا به آرامی مالش داده و سپس محل درد را به آرامی فشار دهید. اگر کمک کننده نبود، محل مورد نظر را یا نیشگون بگیرید یا یک فشار ممتد به آن وارد کنید.

۳- آب بدن خود را حفظ کنید

متخصصان می گویند یکی از نتایج متعدد نخوردن آب کافی در طول روز، انقباضات و گرفتگی های عضلانی است. بنابراین حتماً به طور مرتب آب بنوشید.

۴- ورزش کنید اما نه بلافاصله

اگر در ناحیه ی گردن یا پشت دچار گرفتگی عضلانی شده اید، ممکن است علت آن ورزش کردن تان باشد. متخصصان توصیه می کنند وقتی دچار گرفتگی عضلانی شدید چند روز ابتدایی را ورزش نکنید و بعد از آن سراغ ورزش های سبک و حرکات کششی بروید.

ورزش هایی که در طول این مدت از انجام آن ها باید خودداری کنید عبارتند از:

  • دویدن
  • رقصیدن
  • دراز و نشست
  • ورزش های تماسی و غیره

در خصوص حرکات کششی، می توانید شانه های خود را به آرامی بالا و پایین کنید یا با حرکات چرخشی جلو و عقب ببرید. از پزشک خود هم می توانید در این مورد مشورت بگیرید.

بعد از ۲ تا ۳ هفته می توانید به روال معمول خود بازگردید.

۵- از مناسب بودن بالش خود مطمئن شوید

یکی از دلایل رایج گردن درد و پشت درد، بالش و تشک خواب است که تکیه گاه مناسبی برای گردن ایجاد نمی کنند. ارزشش را دارد که یک بالش مخصوص گردن برای خود تهیه کنید. این بالش ها که می توانند از جنس پر یا مموری فوم باشند منطبق با شکل سر و گردن شما هستند. از سفت یا زیاد نبودن ارتفاع بالش هم مطمئن شوید.

۶- از یک گردنبند طبی نرم استفاده کنید

استفاده از یک گردنبندطبی نرم حرکت گردن را به میزان چشمگیری کاهش می دهد. البته استفاده از آن باید با صلاحدید پزشک صورت بگیرید.

۷- دراز بکشید و بدن خود را شل کنید

گرفتگی های عضلانی نشانه ی واضحی است که از نیاز شما به استراحت حکایت دارد و این کار به آرام گرفتن درد در لحظه کمک می کند. متخصصان توصیه می کنند یه پشت دراز بکشید و یک بالش گردنی زیر سر خود و یک بالش دیگر نیز زیر زانوهای خود بگذارید. برای آرامش بخش کردن هر چه بیشتر این تجربه، می توانید به موسیقی مورد علاقه ی خود گوش دهید یا از رایحه درمانی کمک بگیرید.

۸- به آینده فکر کنید

راه های زیادی برای پیشگیری از بروز درد در قسمت گردن و پشت وجود دارد. برخی از آن ها که توصیه ی پزشکان هستند به شرح زیر است:

  • اگر مدت طولانی با کامپیوتر کار می کنید، در محل کار خود به طور مرتب حرکات کششی انجام دهید (هر چند ساعت یک بار).
  • از یک نگهدارنده ی مخصوص برای نگهداشتن اسنادی که در حال مطالعه ی آن ها هستید استفاده کنید به طوری که در ارتفاع چشم تان قرار گیرند و گردن تان صاف بماند.
  • کفش پاشنه بلند نپوشید.

علاوه بر این ها، دریافت ویتامین دی و کلسیم از طریق رژیم غذایی خود را فراموش نکنید.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود