واکنش بازیگران به پیشنهاد اولویت دادن به هنرمندان در واکسیناسیون کرونا

واکنش بازیگران به پیشنهاد اولویت دادن به هنرمندان در واکسیناسیون کرونا

در پی انتشار نامه ی درخواست روابط عمومی سازمان نظام پزشکی از وزارت بهداشت در خصوص اولویت دادن به هنرمندان در دریافت واکسن کرونا ، شماری از بازیگران ایرانی به این موضوع واکنش نشان دادند.

هفته ی گذشته دکتر حسین کرمانپور، مدیر کل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی کشور در نامه ای خطاب به دکتر کیانوش جهانپور با اشاره به جهاد تولید کنندگان آثار سینمایی و تلویزیونی درخواست کرد سهمیه‌ ویژه‌ای در کنار کادر درمان از واکسن کرونا برای این گروه در نظر گرفته شود.

در بخشی از این نامه آمده بود: «یکی از گروه‌های موثر در تامین عملی شعار در خانه بمانیم در دوران کرونا تولیدکنندگان برنامه‌های سینمایی و تلویزیونی هستند. جهاد امروز هنرمندان کشور در نگه داشتن مردم در خانه و سست کردن چرخش ویروس کرونا کمتر از کادر درمان نیست. مگر می‌توان در فیلم یا سریالی با ماسک بر صورت ایفای نقش کرد؟»

انتشار این نامه به دلیل همزمانی تقریبی با انتشار تصاویری منسوب به شهاب حسینی، بازیگر سرشناس که از قرار معلوم وی را در حال واکسن زدن در کشور آمریکا نشان می داد، انتقادات زیادی را به دنبال داشت.

یکی از واکنش ها به نامه ی روابط عمومی سازمان نظام پزشکی توییت مشاور وزیر بهداشت، علیرضا وهاب زاده بود. وی در توییتر خود درباره ی این موضوع نوشت: «سلبریتی محترم، اولویت تزریق واکسن کرونا با پرسنل بیمارستان‌ها، بیماران و سالمندان است. لطفا تقاضای خارج از نوبت نکنید؛ حتی شما حامی انتخاباتی ۱۴۰۰.»

در نهایت روز گذشته دکتر حسین کرمانپور، مدیر کل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی به خاطر درخواست خود عذرخواهی کرد.

کرمانپور در توییتی نوشت: «شکی‌ نیست‌ که‌ اولویت واکسیناسیون با کادر درمان‌ است و نامه‌ام صرفا برای‌ لحاظ‌شدن زحمات هنرمندان در دورانِ کرونا در سند ملی بود و نه فراتر از دیگران. ظاهراً هدفِ‌نامه‌، بدرستی بیان‌ نشد که‌ متواضعانه عذرخواهم! امیدوارم با ورود و ساخت سریعتر واکسن برای همه مردم، خاطرِهمگی آرام‌ شود.»

اما هنرمندان نیز خود به این پیشنهاد واکنش نشان دادند.

فاطمه معتمدآریا، پدرام شریفی، هانیه توسلی، پرویز پرستویی، حبیب رضایی، علیرام نورایی، بهنوش بختیاری، لیلا اوتادی، نوید محمدزاد، آزیتا موگویی، افشین رحمانی، ایرج نوذری، مریم بحرالعلومی، سیما تیرانداز، فلور نظری، لیلا اوتادی، حسین پاکدل، مهران رنجبر، کامران تفتی، فریبا نادری، شراره رخام و جواد خواجوی از جمله بازیگرانی هستند که تا کنون مخالفت خود را با نامه روابط عمومی سازمان نظام پزشکی و درخواست قراردادن هنرمندان در کنار کادر درمان برای دریافت واکسن کرونا اعلام کرده‌اند.

فاطمه معتمدآریا، بازیگر پیشکسوت با انتشار ویدئویی کوتاه در صفحه اینستاگرامش گفت:

«من خبر هر گونه فعالیت در رابطه با اولویت واکسیناسیون هنرمندان را تکذیب می کنم. اگرچه در دوران شیوع ویروس کرونا بازیگران شریفی را در سینما و تئاتر از دست دادیم؛ ولی اولویت با واکسیناسیون گسترده و بی‌وقفه وقت همه مردم ایران است.»

حبیب رضایی نیز با انتشار هشتگ واکسن برای همه ایران نوشت:

«ترتیب و اولویت تزریق واکسن کرونا در شکل جهانی، کاملا صحیح و قابل دفاع است. هر گونه جابجایی در این تقسیم بندی، فاقد ارزش علمی و انسانی است. به ‌جای تغییر نوبتها و ‌تفسیرهای جدید، باید میزان خرید ونحوه توزیع، تسریع و ساده و در دسترس شود.»

هانیه توسلی دیگر بازیگری بود که به این تصمیم واکنش نشان داد. او نوشت:

«خدای بزرگ این چه پیشنهادیه آخه؟ کادر درمان در اولویت هستند و بعد سالمندان و بیمارانی که بیماری زمینه ای دارند. بهترین روش ممکن استاندارد جهانی است.»

لیلا اوتادی نیز در واکنش به سخنان علیرضا وهاب‌زاده، مشاور وزیر بهداشت درباره در اولویت نبودن سلبریتی‌ها برای دریافت واکسن کرونا، نوشت که او به‌عنوان آخرین نفر در ایران واکسن خواهد زد:

«به شخصه تا کل ۸۰ میلیون نفر ایرانی در دورترین نقاط و روستاها واکسن نزنند، از زدن واکسن معذورم.»

پدرام شریفی نیز در مطلبی نوشت:

«ممنون که متوجه شرایط سخت ما در هنگام تولید یک فیلم هستید (که بدون ماسک مجبور به ایفای نقش خود هستیم) اما خون ما رنگین تر از آن آدمی نیست که مجبور است با مترو به سر کار خود برود، مجبور است سوار تاکسی شود وامیدوار باشد که کنار دستی او کرونا نداشته باشد.من به آن سربازی فکر میکنم که در خوابگاه می خوابد و مجبور است دو سال در این شرایط خدمت کند. من از توجه شما متشکرم اما ترجیح می‌دهم از شما در خواست کنم تا شرایط واکسن زدن را برای همه ی مردم با همان اولویتی که در جهان برقرار است انجام دهید.»

علیرام نورایی، بازیگر نیز در این رابطه نوشت:

«به امید روزی که همه هموطنانم واکسن کرونا اونم از بهترین نوعش (که امیدوارم واکسن تایید شده ایرانی باشه) رو در اختیار داشته باشند. شغل من و همکارانم در جلوی دوربین تنها شغلیه که زمان انجام کار نمیتونیم ماسک بزنیم و بیشتر در معرض ابتلا قرار میگیریم. سوءتفاهم نشه ، منتی نیست و وظیفمون رو انجام می‌دیم. اما بنده کاملاً با سهمیه واکسن هنرمندان مخالفم و سپاسگزار از کسانی که به فکر ما هستند. لطفاً دوباره داستانی مثل داستان مالیات برایمان نسازید!»

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود