واکنش تند شقایق دهقان به ماجرای ممنوع الخروجی سمیرا زرگری

واکنش تند شقایق دهقان به ماجرای ممنوع الخروجی سمیرا زرگری

در روزهای اخیر خبر ممنوع الخروج شدن سمیرا زرگری ، سرمربی تیم ملی اسکی زنان توسط شوهرش که شهروند آمریکا هم هست بسیار خبرساز شده است. ماجرا از این قرار بود که تیم های ملی اسکی زنان و مردان ایران در رشته آلپاین قرار بود هفته گذشته برای شرکت در مسابقات برون مرزی عازم ایتالیا شوند اما سمیرا زرگری به دلیل ممنوع الخروج بودن نتوانست بقیه اعضای تیم را همراهی کند.

در روزهای اخیر خبر ممنوع الخروج شدن سمیرا زرگری ، سرمربی تیم ملی اسکی زنان توسط شوهرش که شهروند آمریکا هم هست بسیار خبرساز شده است.

پس از این ماجرا بود که زرگری در حساب اینستاگرامی خود ضمن اعلام ممنوع الخروج بودن خود نوشت: «روزها، ماه‌ها و سال‌هاست که شغل من از طرف شوهرم مسخره می‌شود. شوهری که آمریکا به دنیا آمده و در ایران هم بزرگ نشده است. دلایل دیگر ممنوع الخروجی را هم خواهم گفت. فقط به حمایت مسئولان محترم نیاز دارم چون سال‌هاست برای پرچم کشورم زحمت کشیده‌ام و عاشق کشورم هستم».

زرگری چند روز بعد در مورد تازه ترین تحولات پرونده ممنوع الخروجی اش گفت :«از دفتر آقای صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک با من تماس گرفته اند و قول کمک داده‌اند، منتظرم ببینم چه می‌شود. امیدوارم این قانون حداقل برای زنان و ورزشکارانی که در عرصه‌های بین‌المللی فعالیت دارند، برداشته شود تا برای کشور افتخارآفرینی کنند. همچنین امیدوارم صدایم به گوش مسئولان رسیده باشد». در حالی که علت ممنوع الخروجی سمیرا زرگری مشکلات مالی با همسرش عنوان شده، برخی شایعات تایید نشده نشان از آن دارد که ماجرا بر سر مهریه است. از آنجایی که این موضوع تنها شایعه بوده و توسط هیچ رسانه ای تایید نشده نمی توان ماجرای کامل آن را مطرح کرد.

در روزهای اخیر خبر ممنوع الخروج شدن سمیرا زرگری ، سرمربی تیم ملی اسکی زنان توسط شوهرش که شهروند آمریکا هم هست بسیار خبرساز شده است.

همانطور که گفته شد، ممنوع الخروج شدن سمیرا زرگری موجی از انتقادات و واکنش های تند در شبکه های مجازی را در پی داشت. محمد رضا عارف نماینده سابق مجلس و نامزد سابق ریاست جمهوری در واکنش به این ماجرا گفت: «مسئله ممنوع‌ الخروجی زنان (به‌ویژه برای ورزشکاران قهرمان از زهرانعمتی و نیلوفراردلان تا سمیرا زرگری) معضلی بوده و هست.  امیدوارم با نگاهی نو و مطابق با مقتضیات زمان، اصلاح در قوانین صورت گیرد.  ولی لازم است تا آن زمان حداقل استثناهایی برای نمایندگان زن در مجامع بین‌المللی در نظر گرفته شود».

در روزهای اخیر خبر ممنوع الخروج شدن سمیرا زرگری ، سرمربی تیم ملی اسکی زنان توسط شوهرش که شهروند آمریکا هم هست بسیار خبرساز شده است.

شقایق دهقان، بازیگر سرشناس سینما و تلویزیون نیز با لحنی تند در یک پست اینستاگرامی نوشت: «پسرم در آینده وقتى وارد اجتماع شدى متوجه میشوى که ازحقوق و مزایاى بسیارى برخوردارى. میتوانى درخیابان به هر زنى که دلت خواست زُل بزنى وظیفه آن خانوم است که خودش راجمع و جور کند و بپوشاند. میتوانى به همسر آینده ات حق کار یا اجازه تحصیل ندهى (این مورد سلیقه ای است اما جامعه سنتى مردسالار به عنوان یک مرد این اجازه را به تو میدهد)».

دهقان در ادامه پست خود می نویسد: «شاید باورت نشود میتوانى و قانون به تو این اجازه را مى دهد که همسر موفق افتخارآفرین براى همین جامعه را ممنوع الخروج کنى که بفهمد با کى طرف است و خیالت راحت باشد آب از آب تکان نخواهد خورد. مرد بودن مزایاى بیشمارى دارد که آهسته آهسته همه آنها را به تو خواهم گفت و آنگاه مى ایستم و از دور و از نزدیک باغرور نگاه میکنم که به هیچکدام اینها احتیاج ندارى. مى ایستم و با افتخار به خودم لبخند میزنم که انسان تربیت کردم فارغ از هر تبعیض و تفکیک جنسیتى.

در روزهای اخیر خبر ممنوع الخروج شدن سمیرا زرگری ، سرمربی تیم ملی اسکی زنان توسط شوهرش که شهروند آمریکا هم هست بسیار خبرساز شده است.

پ.ن: اگردخترى مى داشتم هم آرزو میکردم چنان تربیتش کنم که بطورمثال به قِرانى ازآن بند عقدنامه که نامش مهریه است محتاج نباشد نه از نظر مالى نه از این جهت که دست آویزش کند براى هرآنچه که در تقابل از این جامعه مردسالار مطالبه میکند».

اشرف گرامی زادگان، مشاور حقوقی و پارلمانی معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، نیز در این باره چنین اظهارنظر کرده است: «باعث تاسف است که هنوز پس از این همه فراز و فرودی که در جامعه رخ داده است ما همچنان اندر خم یک کوچه ایم. این ممنوع الخروجی آن هم برای زنان توانمند که با هدف ارتقاء جایگاه ملی کشور صورت می گیرد، نشان از آن است که نتوانسته ایم در کشورمان حقوق زنان را ادا کنیم و کرامت آنان را پاس بداریم. وقتی اجازه داده می شود شخصیت و هویت مستقل زنان این چنین گستاخانه زیر سئوال برود».

بیشتر بخوانید: ممنوع الخروجی زن بریتانیایی در امارات به خاطر دعوای واتساپی با همخانه‌اش

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۸ نظر

ورود

 • جیم موریارتی اسفند ۴, ۱۳۹۹

  والا تو ایران زنان امتیاز های بیشتری از مردان دارند. سربازی نمیرند، برای استخدام تو اولویتند، اگه سر کار نرند تا آخر عمر پول بازنشستگی پدرشون رو دریافت می کنند ، هزینه‌های زندگی رو پرداخت نمی کنند و حتی نفقه و مهریه سه و نیم میلیاردی هم می گیرند و … . من خودم مردانی رو میشناسم که زنانشون به خاطر مهریه ممنوع الخروجشون کردند ، چرا کسی اون موقع صداش در نمی‌آمد ؟ این جناب عارف هم بهتره به جای اینکه از فرصت برای جلب توجه برای انتخابات آینده استفاده کنه ، باید توضیح بده به چه حقی پسر ژن خوبشو با پارتی تو کمیته المپیک جا کرده ؟

  • نگین اسفند ۴, ۱۳۹۹

   شماهم حق ۴۰ تا صیغه دارین_ ۴تا عقد_ حق حضانت_ حق نام خانوادگی_عاری از درد زایمان_عاری از دغدغه بزرگ کردن فرزندان _عاری از ترس خشونت جنسی_و…..
   اینا کم نیستن?

 • ناشناس اسفند ۴, ۱۳۹۹

  هرکی ازشوهرش طلاق میگیره پررو زبون دارمیشه کافیه مردبالای سرزن نباشه اخه بتوچه مربوطه ک طعنه ب اون بنده خدامیزنی خیلی زرنگ بودی مردت روحفظ میکردی هه

 • مرتضی اسفند ۴, ۱۳۹۹

  اصلا معلوم نیست قضیه این زن ورزشکار چیه. یک عده عقده ای مثل شقایق دهقان فقط منتظرن همچین اتفاقهایی بیوفته و چرندیاتشون رو توی بوق و کرنا کنند. باشه بابا جامعه مردسالاره و همه امتیازها هم برای مردهاست. برید دلتون رو خوش کنید که اگه توی زندگی بازنده هستین مقصرش فقط مردها هستن. تا صد سال دیگه هم این طرز تفکر رو داشته باشید هیچی نمیشین.

 • زنا هم فقط این زایمانو دست گرفتن و میکوبن تو سر مردا بابا بخدا مردا هر روز زیر بار مشکلات اقتصادی دارن میزان. اسفند ۵, ۱۳۹۹

  مردا هر روز زیر بار مشکلات اقتصادی دارن میزایند.

 • ببخشید شما منظورتون کدوم ایرانه همینی که وسط خاورمیانس آیا اسفند ۵, ۱۳۹۹

  جامعه اسلامی فقط اسمش اسلامی و برابری ولی بویی از عدالت و برابری بین حقوق زن و مرد نبرده مثلا که چی حق حضانت و طلاق و خروج و هزار کوفت و زهرمار دیگه باید دست مردهایی باشه که نمیتونن کش شلوارشونو ببندن ?

 • سمیرا اسفند ۵, ۱۳۹۹

  جناب شما نگاه کن چقدر زن مجرد موفق دلریم در عوض چندتا زن متاهل بدبخت داریم میگن پشت هر مرد موفق زنی هست مم میگم پشت هر زن شکست خورده پدر برادر و یا همسری هست که فقط جور مردونگی رو داره

 • آخه بگین این کار کردنم بزارن کنار بیان تو خونه دور هم نشستیم دیگه! ها؟ اسفند ۵, ۱۳۹۹

  .