چرا گاهی خواب های تکراری می بینیم؟

چرا گاهی خواب های تکراری می بینیم؟

یک فرد عادی یک سوم از عمر خود را در خواب سپری می کند. وقتی در خواب هستیم گرچه بدن مان استراحت می کند، اما در همان زمان مغز به شدت در تکاپو است تا بدن را برای روز بعد آماده کند. در همین حالت است که خواب ها رخ می دهند و این خواب ها چه دوست شان داشته باشیم و چه نه، ممکن است دوباره و چند باره تکرار شوند.

در ادامه می خواهیم ببینیم چرا گاهی خواب های تکراری می بینیم.

اگر خواب های تکراری می بینید باید بدانید که تنها نیستید

اگر یک خواب به خصوص هست که بارها آن ها را دیده اید مأیوس نشوید. تحقیقات نشان داده ۳۵ درصد از کودکان (سنین پیش از نوجوانی) و ۶۰ تا ۷۵ درصد از نوجوان ها و افراد بزرگسال خواب تکراری می بینند. این اتفاق گرچه در هر مقطعی از زندگی می تواند رخ دهد، اما بر اساس تحقیقات تزدییک به ۴۰ درصد افراد از دوران کودکی خواب تکراری می بینند و در حدود ۱۵ درصد افراد نیز این امر از دوران بزرگسالی آغاز می شود.

خواب های تکراری اغلب موضوعات یکسانی دارند

یک نظرسنجی نشان داد اغلب خواب های تکراری این درباره ی این ۵ مورد هستند:

 • سقوط
 • تعقیب شدن
 • بازگشت به مدرسه
 • آماده نبودن برای امتحان یا یک رویداد مهم
 • پرواز کردن

اغلب این خواب ها احساسات منفی و اضطراب ایجاد می کنند. تحقیقات نشان داده کسانی که از سطح پایینی از سلامت ذهنی و روانی برخوردارند بیشتر مستعد دیدن چنین خواب های تکراری هستند.

ممکن است بازتابی از احساسات تان باشند

دیدن خواب آماده نبودن برای امتحان امری رایج در میان دانش آموزان و دانشجویان محسوب می شود، به خصوص در بازه ی برگزاری امتحانات. مغز با این روش فشار فیزیکی و روانی که یک دانش آموز ممکن است احساس کند را بازسازی می کند. دیدن خواب سقوط می تواند به ترس ها و احساس عدم امنیت روانی مربوط باشد که نسبت به یک موقعیت خاص وجود دارد. دیدن خواب افتادن دندان هم می تواند از دشوار بودن ابراز کردن خود برای یک شخص خجالتی حکایت داشته باشد.

شاید معنایشان این باشد که مشکل حل نشده ای دارید

نظریه پردازان گمان می کنند میان خواب های تکراری و مشکلات حل نشده ی زندگی فرد ارتباط وجود دارد. البته برخی هم گمان می کنند این خواب ها را زمانی می بینیم که سعی داریم از پس ضربه های روحی گذشته ی خود بربیاییم. به گفته ی کارشناسان خواب های تکراری می توانند آرزوها یا ترس های پنهان ما یا به کلی چیز دیگری مانند نیاز به آشتی کردن با یک دوست باشند.

چطور خواب های تکراری خود را کمتر کنیم

با توجه به آنکه خواب های تکراری منفی معمولاً بر اثر اضطراب به وجود می آیند، بهترین راه برای حل این مشکل رفع اضطراب است. جدا از حل مشکلاتی که باعث و بانی کابوس های شبانه ی شما هستند، توجه به عواملی همچون داشتن خواب کافی، خوابیدن در شرایط مناسب و داشتن یک زندگی و رژیم غذایی متعادل هم اهمیت دارد. اگر دیدن این خواب ها اثر منفی بر بهزیستی کلی شما گذاشته، مراجعه به روانپزشک یا متخصص خواب هم می تواند کمک کننده باشد.

منبع: brightside
دیجیاتو
یک نظر

ورود

 • رضا اسفند ۸, ۱۳۹۹

  سقوط
  تعقیب شدن
  بازگشت به مدرسه
  آماده نبودن برای امتحان یا یک رویداد مهم
  پرواز کردن

  دقیقا هر ۵ تارو میبینم
  ماهی چند بار