تابلوی نقاشی چرچیل؛ رکوردشکنی هدیه خاص برد پیت به آنجلینا جولی

تابلوی نقاشی چرچیل؛ رکوردشکنی هدیه خاص برد پیت به آنجلینا جولی

یک تابلوی نقاشی نادر وینستون چرچیل که فرانکلین روزولت، رئیس جهور سابق آمریکا در زمان جنگ جهانی دوم آن را هدیه گرفته و در نهایت از کلکسیون آنجلینا جولی، بازیگر مشهور سردرآورده بود، حالا گران قیمت ترین نقاشی فروخته شده از نخست وزیر سابق بریتانیا در یک حراجی محسوب می شود. این تابلوی نقاشی به قیمت ۱۱/۵ میلیون دلار فروخته شد.

این اثر که «برج مسجد الکتبیه» نام دارد، روز گذشته اول مارس توسط کلکسیون خانوادگی جولی به فروش رسید. در این نقاشی سایه های بلند و رنگ های گرم یک غروب خورشید در مراکش به تصویر کشیده شده که یکی از موضوعات مورد علاقه ی چرچیل برای نقاشی کردن بود.

نیک اورچرد، رئیس بخش هنر معاصر انگلیس در شعبه ی لندن خانه ی حراج کریستی می گوید: «چرچیل اولین بار در سال ۱۹۳۵ به مراکش رفت و شیفته ی کیفیت نور در آنجا شد. او نقاشی هایش از این کشور را از بهترین کارهایش می دانست.»

تابلوی نقاشی چرچیل به قیمتی بیش از ۳ برابر مبلغ پیش بینی شده (۳/۵ میلیون دلار) فروخته شد. رکورد قبلی چرچیل در این زمینه ۲/۷ میلیون دلار بود که در سال ۲۰۱۴ در شعبه ی لندن خانه حراج ساتبی رخ داد.

به گفته ی یک منبع مطلع از این حراج، برد پیت، بازیگر مشهور، تابلوی نقاشی چرچیل را در سال ۲۰۱۱ به عنوان هدیه ای برای آنجلینا جولی خریداری کرده بود. این زوج در سال ۲۰۱۶ پس از ۲ سال زندگی مشترک از یکدیگر جدا شدند.

«برج مسجد الکتبیه» تنها تابلوی نقاشی است که چرچیل در طول جنگ جهانی دوم یعنی در فاصله ی سال های ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ کشیده بود.

در ژانویه سال ۱۹۴۳، پس از شرکت در کنفرانس کازابلانکا در مراکش به منظور طرح برنامه ای علیه آلمان نازی، چرچیل روزولت، رئیس جمهور آن زمان ایالات متحده آمریکا را متقاعد کرد تا در جایی در نزدیکی شهر مراکش به او بپیوندد و آن ها با یکدیگر به تماشای غروب آفتاب در پشت کوه های اطلس این کشور بنشینند. روز بعد، پس از آنکه روزولت آنجا را ترک کرد، چرچیل خاطره ی این همنشینی کوتاه را در تابلوی نقاشی خود ثبت کرد. بعد از کنفرانس کازابلانکا، این دو رهبر از کشورهای آلمان، ایتالیا و ژاپن، خواستار «تسلیم بی قید و شرط» شدند، اعلامیه ای تاریخی که اثر زیادی بر جنگ جهانی دوم داشت.

برد پیت این نقاشی را از یک فروشنده ی عتیقه به نام بیل راو خریده بود که پیش تر در مصاحبه ای با سی‌اِن‌اِن گفته بود پسر روزولت در دهه ی ۱۹۶۰ این تابلو را به یک فیلمساز فروخته بود. به گفته ی راو، این نقاشی در نهایت از شهر نیواورلئانز آمریکا سر درآورده بود. تابلوی نقاشی چرچیل بیش از ۵ دهه در کمد خانه ی یکی از خانواده های این شهر محفوظ باقی مانده بود تا آنکه یکی از اعضای این خانواده با گالری راو تماس گرفته بود.

راو درباره ی این تابلو می گوید: «این نقاشی همان لحظه ای را نشان می دهد که دو تن از رهبران دنیا هنگام تماشای منظره ی باشکوه شهر مراکش همزمان با غروب آفتاب بر فراز کوه های اطلس، با یکدیگر سهیم شدند، و فکر اینکه چرچیل بعد از زمانی که با یکدیگر گذرانده بودند این نقاشی را به روزولت هدیه داد مرا بیشتر هم هیجان زده می کند.»

چرچیل نقاشی را از دوران بزرگسالی، در حدود ۴۰ سالگی آغاز کرد، به دنبال وقوع یک حمله ی دریایی ناموفق در جنگ جهانی اول که او را از ریاست نظامی نیروی دریایی پاشداهی بریتانیا محروم ساخت. با این حال، او در نقاشی پرکار بود و از خود بیش از ۵۰۰ اثر به یادگار گذاشت.

منبع: cnn
مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود