لو اتنز، خالق نوار کاست درگذشت

لو اتنز، خالق نوار کاست درگذشت

لو اتنز، مخترع نوار کاست در سن ۹۴ سالگی درگذشت. او مهندسی با استعداد و با نفوذ در شرکت فیلیپس بود که به تولید دیسک های فشرده نیز کمک میکرد.

نوار کاست، پاسخ اتنز به نوار های حلقه ای بود که با وجود کیفیت صدای خوب خود قیمت بالایی داشتند و ظاهرشان هم چنگی به دل نمی زد. وی هنگامی که به سمت ریاست بخش توسعه محصول جدید در شرکت فیلیپس رسید، به سراغ چالش کوچک کردن تکنولوژی نوار رفت.

زک تیلور، فیلمسازی که چند روزی را، برای تهیه فیلمش با نام «کاست: یک نوار مستند»، با اوتنز گذرانده بود، اینگونه میگوید:

«لو میخواست موسیقی قابل حمل و در دسترس باشد.»

نوار کاست

نوار کاست کنترل جدیدی را به طرفداران موسیقی می بخشد و به آنها اجازه میدهد مجموعه آهنگ های خود را در قالبی ارزان و قابل حمل ایجاد کنند و به اشتراک بگذارند.

هدف این مهندس هلندی، ساختن چیزی بود که در عین سادگی همگان توانایی خریدن و استفاده کردنش را داشته باشند. او همچنین با حمایت کردن از فیلیپس، برای اعطای رایگان مجوز ساخت این قالب جدید به دیگر تولید کنندگان، راه نوار کاست را در تبدیل شدن به یک استاندارد جهانی هموار کرد.

ابتدا باید ایده اش را اختراع می کرد. اوتنز در تلاش برای تصور چیزی که هنوز وجود نداشته، از یک قطعه چوبی استفاده کرد که به اندازه کافی کوچک و نازک بود و در جیب جا میگرفت؛ تا ایده و هدفی برای آینده ی ضبط صدا و نوار پخش باشد. نتیجه در سال ۱۹۶۳ به جهانیان رونمایی شد و “کاست جمع و جور” به سرعت رشد کرد؛ اوتنز در سال ۲۰۱۳ ، در پنجاهمین سالگرد ساخت کاست، به نشریه تایم گفت از همان ابتدا این یک “حس” بود.

مدیر موزه فیلیپس، اولگا کولن، درباره ی این مخترع گفت:

“لو یک فرد خارق العاده بود که عاشق فناوری بود، حتی اگر اختراعات او آغاز متواضعانه ای داشته باشد.”

وی خاطرنشان کرد که نمونه اولیه چوبی اوتنز برای نوار کاست، “هنگامی که لو از آن برای بالا بردن جک در هنگام تعویض لاستیک استفاده کرد، گم شد.”

آقای اوتنز در سال ۱۹۲۶ متولد شد، او در طول جنگ جهانی دوم برا خانواده اش رادیویی ساخت که طبق گزارشات دارای آنتنی جهت دار بود که می توانست روی سیگنالهای رادیویی متمرکز شود و پارازیت های ارسالی توسط نازی ها را دور بزند. این مخترع در نهایت به توسعه ی ابزاری از فناوری دست یافت که به برابری و عدالت در پخش موسیقی میپرداخت.

کارگردان مستند کاست درباره ی اختراع مذکور میگوید:

“کاست ها به ما آموختند که چگونه از صدای خود استفاده کنیم، حتی وقتی که ترانه های شخص دیگری، با زحمت و سختی روی نوار موسیقی تهیه می شود.”

وی در توصیف اینکه چگونه چیزهای کوچک تغییر کرده اند، افزود: “بنابراین دفعه بعد که آن پلی لیست عالی را در Spotify ایجاد کردید یا لینکی را برای اشتراک گذاری آهنگ ارسال کردید، می توانید از Lou Ottens قدردانی کنید.”

به گزارش NRC، این مخترع هلندی درباره ی اختراعش، که حدود یکصد میلیارد نسخه از آن به فروش رسیده است، بسیار بی احساس بود و در حرفه ای که وام دار صداقت و پیشرفت تکنولوژی بود، استعداد نوار کاست را در تولید صدا و آلودگی صوتی نفی کرد.

نوار کاست

فیلیپس، نخستین کمپانی توسعه دهنده نوار کاست

میکس های نوار کاست تا حد خوبی مورد علاقه طرفداران پانک و راک قرار گرفتند. اما میراث آنها در هیپ هاپ نیز چشمگیر است، جایی که رپرها و تهیه کنندگان مشتاق از این روش برای نمایش توانایی خود در موسیقی و خلق آثار جدید استفاده کرده اند. با وجود انتقال فایل های موسیقی از نوار های آهنربایی به سی دی ها و نسخه های دیجیتالی، استفاده از کاست همچنان رواج دارد و حتی رونق هم یافته است.

تقریبا بیست سال پس از ارائه نوار های کاست توسط فیلیپس، اتنز به این کمپانی کمک کرد تا تکنولوژی دیسک های فشرده، سی دی، را برای بازار مصرف کنندگان گسترش دهد و همچنین با شرکت سونی برای ساخت یک دیسک، که استاندارد صنعت باشد، به توافق برسد.

اتنز به هنگام ظهور و تولید دستگاه های پخش سی دی اعلام کرد: ” از الان به بعد، دستگاه های ضبط رایج، منسوخ شده اند.”

پیش بینی های مشابهی نیز در مورد نوار کاست، انجام شد؛ اما علیرغم انقلاب صنعت موسیقی در عصر دیجیتال، علاقه به این فرمت از هنر در سال های اخیر افزایش یافته است.

نوار کاست

با توسعه و پخش دیسک های فشرده، عده ی زیادی نوار های کاست را منسوخ شده تصور میکردند.

برای دهه ها ، طرفداران موسیقی از میکس نوار کاست برای تهیه و به اشتراک گذاری آهنگ های مورد علاقه خود استفاده کرده اند. گروه های مستقل نیز به عنوان راهی برای تبلیغ موسیقی خود به آنها نگاه میکنند.

برای عده ای، کاست ها همچنان به دلیل به ارمغان آوردن دو مزیت مهم، وضعیت مکتب گونه ی خود را حفظ کرده اند؛ شخصی بودن و طراحی مقرون به صرفه. آنها میتوانند همه چیز را حفظ کنند، از یک فایل صوتی نادر و ارزشمند تا آواز یک گروه سرود کودک در رادیو.

کاست ها علاوه بر اینکه بسیار ارزان، ساده و در دسترس هستند؛ به آیتمی خاص برای مجموعه داران نیز تبدیل شده اند.

مرگ اتنز یکسال پس از آن رخ می دهد که نوارهای کاست بار دیگر دوران اوج خود را تجربه کردند؛ در سال گذشته میلادی طیف گسترده ای از هنرمندان از جمله لیدی گاگا، سلنا گومز و گوریلاز موفقیت چشمگیری در عرصه فروش نوار کاست کسب کرده اند.

خانم کولن، مدیر موزه شرکت فیلیپس، موفقیت ایده های اتنز را افسار گسیخته توصیف میکند و این جمله را از خالق نوار کاست، نقل قول میکند:

«ما میدانستیم که این اختراع بزرگی میشود، اما انتظار وقوع یک انقلاب را نداشتیم.»

منبع: npr
دیجیاتو
بدون نظر

ورود