۷ علامتی که نشان می دهند اطرافیانتان به شما حسادت می کنند

۷ علامتی که نشان می دهند اطرافیانتان به شما حسادت می کنند

حسادت اگر نادیده گرفته شود می تواند به رفتار بسیار بدی تبدیل شود و دوستتان را به شدت تغییر دهد، به طوری که ممکن است رفتار آن ها آنقدر تغییر کند که دیگر آن ها را نشناسید. مسئله اینجاست که بسیاری از مردم این احساسات را درون خودشان پنهان می کنند و این برای ما سخت می شود که تشخیص دهیم آن ها حسود هستند یا نه. خوشبختانه چندین راه وجود دارد که با استفاده از آن می توانید تشخیص دهید که آیا دوستتان نسبت به شما احساس بدی دارد یا خیر. با هم دیگر نگاهی به این روش ها می اندازیم.

۱- آن ها با طعنه از شما تعریف و تمجید می کنند

اگر دوست شما نسبت به شما حسادت کند، سعی می کند با طعنه و توهینی که در تعریفشان است نقش کسی را بازی کند که پشتیبان شماست و شما را حمایت می کند. توجه به حرفی که می زند راه خوبی برای مقابله نیست. برای مثال ممکن است شما موفق به پیدا کردن شغل جدیدی شده باشید و دوستتان با این جمله «عالیه، ولی یکم غیرمنطقیه کسی رو استخدام کنن که تجربه کمی داره اما خب مبارک باشه.» به شما طعنه بزند.

 

۲- آن ها با اشتباهات شما شاد می شوند

حتی اشتباهی که سال ها پیش نیز انجام دادید یا جایی دچار ضرر شده اید نیز چیزی است که دوست شما مدام به شما یادآوری می کند. آن ها ممکن است با دیدن شکست شما خوشحال شوند و احساس رضایت کنند. هر شخصی که لحظه ای از شکست شما ناراحت شود فردی نیست که لیاقت دوستی شما را داشته باشد.

 

۳- برای دوری از شما بهانه می تراشند

چنانچه دوستتان به شما بی اعتنایی می کند حواستان را جمع کنید. اگر حسود باشند نسبت به موفقیت شما بیزار هستند. ممکن است در روز شروع کنند به گفتن «مشغولم»، «کار دارم»، تا از شما فاصله بگیرند. همچنین شاید متوجه شوید که آن ها وقت خود را با دیگران می گذارنند.

 

۴- آن ها پشت سر شما حرف می زنند

بعضی اوقات حتی دوستان شما متوجه نمی شوند که نسبت به شما حسادت می کنند. این احتمالا با احساس دوست نداشتن شروع می شود. مخصوصا اگر چیزی را به دست آورید که آن ها در آرزوی آن هستند. پس ممکن است از بقیه مردم بشنوید که دوستتان پشت سر شما حرف های نامربوط و منفی زده است. آن ها سعی می کنند که شما را در مقابل دیگران پایین بیاورند تا خودشان بالاتر دیده شوند. اگر تصمیم دارید که در این مورد با دوستانتان ایستادگی کنید آن ها احتملا به شما خواهند گفت که مغرور شده اید یا متفاوت از گذشته عمل می کنید.

 

۵- به شما می گویند که خوش شانس هستید

جمله «اوه، تو خیلی خوش شانسی» در مواقع خوبش (مانند وقتی که در یک بازی برنده می شوید) منطقی است. اگر دوستتان بخاطر این که شما در شرکتی استخدام شده اید که سخت برای آن تلاش کردید به شما می گویند که با شانس آن را بدست آوردید، اصلا نمی تواند نشانه خوبی باشد. این حتی می تواند در روابط شما نیز صدق کند به خصوص اگر شریک زندگی خوبی نیز داشته باشید. افرادی که به شما این را می گویند احتمالا به شما حسادت کرده و برای آرامش خود این کار را انجام می دهند.

 

۶- دستاوردهای شما کم اهمیت جلوه می دهند

دوست حسودی که در مورد خودش احساس بدی دارد سعی می کند دستاوردهای شما را نیز کم اهمیت جلوه دهد. اگر خبر خوبی داشته باشید، ممکن است به دنبال چیزی بگردند تا به شما این احساس دست بدهد که شما لیاقت آن را ندارید. برای مثال اگر در یک آزمون نمره خوبی به دست آورده اید، آن ها آن را کم اهمیت جلوه داده و می گویند که هنوز هم چند امتحان تا پایان سال مانده است.

راه دیگری نیز وجود دارد که دوست حسودتان اهمیت موفقیت شما را کاهش دهد و برای مثال وقتی نمره خوب شما را می بینند به شما می گویند که در یک درس سخت تر بالاترین نمره را کسب کرده اند.

 

۷- همیشه دوست دارند در اطراف شما باشند

با اینکه افراد حسودی وجود دارند که سعی می کنند شما را نادیده بگیرند، افراد دیگری نیز هستند که تلاش می کنند هر ثانیه در کنار شما باشند. در واقع در یک تحقیق معلوم شد که این حسادت می تواند افراد را به روش نادرستی به یکدیگر نزدیک کند. این، حس بودن در کنار یک دوست واقعی را القا نمی کند. برای مثال دوست حسودی که سعی می کند شما را در همه حال دنبال کند. آن ها سعی می کنند از ویژگی های شما استفاده کنند و آن ها را برای خود کنند و این برای آن ها تبدیل به یک وسواس می شود.

بیشتر بخوانید:

چرا بعضی آدم‌ها به همه‌چیز حسادت می‌کنند؟

منبع: brightside
مطالب مرتبط
۲ نظر

ورود

 • علی فروردین ۸, ۱۴۰۰

  هر شخصی که لحظه ای از شکست شما ناراحت شود فردی نیست که لیاقت دوستی شما را داشته باشد

  جمله رو یکبار بخونید
  اشتباهه
  باید بنویسید خوشحال شده باشه …

 • ک. فتاحیان فروردین ۹, ۱۴۰۱

  سلام. مقاله خیلی خوبی بود ، ممنون ، واقعا بیشتر وقتها حرفها و رفتارهای موذیانه ، غیر مستقیم یا دوپهلو و غرض ورزانه درباره ظاهر ، موفقیتها و دستاوردهای دیگران نشانه حسادت عمیق و ریشه داره . با تشکر