۱۰ نکته برای نزدیک شدن بی خطر به سگ‌هایی که نمی شناسید

۱۰ نکته برای نزدیک شدن بی خطر به سگ‌هایی که نمی شناسید

وقتی در خیابان یا پارک در حال قدم زدن هستید دیدن یک سگ‌ می‌تواند شما را به هیجان بیاورد. فرقی هم نمی‌کند که سگ بزرگ یا کوچکی باشد. برخی از سگ‌ها زیبایی خاصی دارند و خیلی سخت است که برای ابراز محبت به آن‌ها نزدیک نشویم. حال برخی اوقات با ابراز علاقه به طور اشتباه، این حیوانات را از خودمان دور می‌کنیم و باعث ترسشان می‌شویم. بیاید با هم راه‌های درست نزدیک شدن به سگ‌ها را ببینیم.

۱- برای سلام کردن عجله نکنید

بعضی اوقات در حال راه رفتن در خیابان هستیم که با دیدن یک سگ سریع به سمت او رفته و او را نوازش می‌کنیم. یکی از رفتارشناسان حیوانات می‌گوید این کار باعث ترسیدن این حیوانات شده و بهترین کار این است که آرام به سمت آن‌ها حرکت کنیم. این به سگ‌ها کمک می‌کند تا احساس آرامش بیشتری کنند و بدانند که نمی‌خواهیم به آن‌ها ضرری برسانیم.

۲- از صاحب سگ اجازه بگیرید

یک اشتباه پرتکرار که هنگام دیدن یک سگ انجام می‌دهیم این است که صاحبان آن‌ها اجازه نمی‌گیریم. گرفتن اجازه از صاحب سگ باعث می‌شود که آن، احساس راحت‌تری در کنار ما داشته باشد.

۳- از نگاه مستقیم به چشمان سگ بپرهیزید

حتی برای ما انسان‌ها هم نگاه مستقیم غریبه‌ها به چشممان می‌تواند کمی ناخوشایند باشد. این امر برای سگ‌ها نیز صدق می‌کند. دکترها پیشنهاد می‌کنند که مستقیم در چشم‌های سگ‌ها نگاه نکنیم. این فقط برای این است که آن‌ها حس خوشایندی در کنار ما داشته باشند. دقت داشته باشید که اگر خواستید نزدیک سگی شوید مستقیم به او نزدیک نشوید و سعی کنید از کناره‌ها او را نوازش کنید.

۴- بگذارید حس بویاییشان آن‌ها را هدایت کند

برخلاف انسان‌ها سگ‌ها حس بویایی پیشرفته‌تری نسبت به انسان‌ها دارند و با آن دنیای اطراف خود را می‌سنجند. بینی‌آن‌ها حکم یک جفت چشم دیگر را برایشان دارد. متخصصان می‌گویند به جای اینکه شما به طرف سگ‌ها بروید، اجازه بدید آن‌ها به سمت شما نزدیک شوند.

۵- دستتان را روی سگ‌ها نگذارید

این خیلی متداول است که وقتی سگی را می‌بینیم دستمان را روی سر سگ می‌گذاریم. متخصصان می‌گویند این کار ممکن است برای آن‌ها به منزله حرکتی خشونت بار تلقی شود و با پاسخ آن‌ها همراه باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود وقتی به سگی نزدیک می‌شویم دستمان را به سمت چانه سگ ببریم.

۶- از دستان خود محافظت کنید

حال دستتان را جلوی سگی بطور باز گرفتید و آن حیوان هم سعی می‌کند دست شما را بو کرده و به شما نزدیک شود. اما توصیه می‌شود برای ایمنی بیشتر خصوصا ایمنی کودکان پشت دستتان را روبه‌روی سگ بگیرید. این کار باعث می‌شود در صورت رفتار خشونت آمیز سگ، انگشتانتان آسیب کمتری ببینند.

۷- به فضای آن‌ها احترام بگذارید

فضای شخصی برای سگ‌ها بسیار مهم است. تا هنگامی که سگ با ما آشنا شود باید با او فاصله داشته باشیم و به او آزادی در حرکت را بدهیم.

۸- چانه آن‌ها را نوازش کنید

وقتی اعتماد حیوان را جلب کردیم می‌توانیم او را نوازش کنیم. اما بجای نوازش پشت و سر آن‌ها می‌‎توانیم از نوازش چانه سگ که در پایین پوزه آن‌ها قرار دارد استفاده کنیم.

۹- بجای بغل کردن آن‌ها، نوازششان کنید

کارهایی که برای بیشتر شدن دوستیمان بین خودمان انجام می‌دهیم ممکن است روی حیوانات و مخصوصا سگ‌ها جواب ندهد. بغل کردن سگ‌ها می‌تواند استرس زیادی به آن‌ها بدهد حتی اگر باورش برای ما سخت باشد. همیشه از نوازش سگ به جای بغل کردن آن استفاده کنید.

۱۰- وقتی اضطراب دارند نوازششان نکنید

وقتی می‌بینید سگ به نزدیک شدن شما واکنش خوبی نشان نمی‌دهد و سعی می‌کند از شما دوری کند، آن‌ها را نوازش نکنید و تنهایشان بگذارید.

بیشتر بخوانید: 

پناهگاهی در تایلند که برای سگ های معلول ویلچر می سازد

دانشمندان: انسان ها سگ ها را تصادفاً اهلی کردند

منبع: brightside
مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود