چرا وسایل خانه شب ها صدا می دهند؟

چرا وسایل خانه شب ها صدا می دهند؟

در خواب شیرینی فرو رفته اید که ناگهان صدای عجیبی از داخل خانه می آید و از خواب می پرید. ذهن تان فوراً به سمت بدترین سناریوی ممکن می رود و فکر می کنید کسی وارد خانه شده یا سعی دارد وارد شود. قبل از آنکه وحشت زده شوید باید سعی کنید توضیح منطقی برای این سر و صداها پیدا کنید. پس به ما اعتماد کنید چون برای این سر و صداها چند توضیح منطقی هست.

در ادامه می خواهیم ببینیم چرا گاهی شب ها وسایل خانه صدا می دهند.

۱- چوب، فلز و بتون با تغییر دما منبسط می شوند

دمای درون خانه شب ها با بقیه ی روز بسیار متفاوت است. سطح رطوبت کاهش پیدا می کند و چوب، فلز و بتون با منبسط شدن به این تغییر واکنش نشان می دهند. مثلاً اگر وسیله ی چوبی داشته باشید که در طول روز گرم مانده باشد اما شب خنک شود، کاملاً طبیعی است که تحت تأثیر قرار گیرد. به همین دلیل است که می تواند از خود صداهای عجیبی تولید کند که برای ترساندن شما در نیمه های شب کافی هستند.

۲- شاید لازم است لوله های آب تان را سفت کنید

لوله های آب هم می توانند در طول روز به ویژه شب ها صداهای مختلفی از خود تولید کنند. این صداها ممکن است شبیه به ضربه یا سوت زدن یا حتی زمزمه کردن باشد، اما پای هیچ شبحی در میان نیست. ممکن است مشکلی در جریان آب یا فاضلاب تان وجود داشته باشد. علاوه بر این، خیلی از خانه ها مشکل شل شدن لوله ها را دارند که باعث نشت آب می شود و برای رفع آن باید لوله ها را سفت کرد.

۳- خانه تان نوساز است و دارد نشست می کند

اگر به تازگی به خانه ی نوسازی اسباب کشی کرده اید و هر شب از هر گوشه ی خانه صدایی می شنوید، نگران نشوید. همه ی این صداها چیزی جز واکنش ساختمان به تغییرات دمایی نیستند. علت این مسأله آن است که مدتی زمان می برد تا یک خانه ی نوساز به طور کامل خشک شود و هنوز رطوبت زیادی در مصالح به کار رفته در ساخت آن وجود دارد. این مصالح وقتی شروع به خشک شدن می کنند منبسط می شوند و بنابراین سر و صدای زیادی از خود تولید می کنند.

۴- شاید ساختمان تان موش دارد

موش ها می توانند به میزان بسیار زیادی زاد و ولد کنند و فضاهای خالی ساختمان ها مکان ایده آلی برای این کار هستند. برای حل این مشکل از شرکت های تخصصی مبارزه با موش کمک بگیرید.

۵- اخیراً فیلم ترسناک دیده اید

به گفته ی روانشناسان، بعد از تماشای فیلم های ترسناک مغز ما مملوء از ترس و پریشانی می شود. تمام بدن برانگیخته می شود و منتظر است تا به یک تهدید ناپیدا حمله برد. تمرکز ذهنی مان بیشتر می شود، آدرنالین مان بالا می رود و قلب مان شروع می کند به تند زدن.

برخی روانشناسان توصیه می کنند هر زمان که بعد از تماشای فیلم ترسناکی دچار اضطراب شدید، به این ترتیب عمل کنید: به ترس خود نزدیک تر شوید و از خودتان بپرسید که این سناریوی فرضی تا چه حد محتمل است. مثلاً اگر می ترسید یک قاتل وارد خانه تان شود، از خودتان بپرسید که آیا واقعاً چنین چیزی ممکن است یا خیر.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود