۱۱ باری که ملکه انگلیس پروتکل سلطنتی را زیر پا گذاشت

۱۱ باری که ملکه انگلیس پروتکل سلطنتی را زیر پا گذاشت

بر کسی پوشیده نیست که خاندان سلطنتی بریتانیا فهرست بلند بالایی از پروتکل های سختگیرانه دارد، اما هیچ کس به خوبی خود ملکه نمی تواند آن ها را زیرپا بگذارد. این تخطی از پروتکل ها چه کار ساده ای همچون دادن چند امضا باشد و چه تغییر قوانینی که یک قرنی از عمرشان می گذارد، ملکه انگلیس مانند همه ی ما یک انسان است و دوست دارد هر از گاهی مختصر نافرمانی هایی داشته باشد. در ادامه درباره ی تعدادی از این موارد صحبت خواهیم کرد.

۱- در ملأعام آرایشش را اصلاح کرد

اعضای خاندان سلطنتی بریتانیا گرچه اغلب مجبورند در مراسم های متعدد به مدت طولانی حاضر باشند، اما قرار نیست در ملأعام آرایش شان را اصلاح کنند. این امر اما مانع از این کار ملکه انگلیس نشد و در سال ۱۹۸۵ وقتی در یک مسابقه ی اسب دوانی حاضر شده بود در حالی که مشغول زدن رژ لب بود شکار دوربین عکاسان شد.

۲- از طرفدارانش گل قبول می کند

شاید کار مؤدبانه ای به نظر برسد اما ملکه انگلیس نباید از کسی به عنوان هدیه گل قبول کند. با این حال، این پروتکل باعث نشده که ملکه در مراسم هایی که شرکت می کند دسته گل هایی که به او هدیه می دهند را قبول نکند. در سال ۲۰۱۹ یک بلاگر در میهمانی باغ ملکه شرکت کرد و موفق شد یک دسته گل به او هدیه دهد.

۳- به یکی از طرفدارانش امضا داد

ملکه انگلیس در زمان سفرش به مالزی با امضا کردن توپ یک طرفدار جوان تیم منچستر یونایتد پروتکل سلطنتی را زیرپا گذاشت. ملکه و تمام اعضای خاندان سلطنتی به دلایل امنیتی و به منظور جلوگیری از جعل امضایشان اجازه ی امضا دادن ندارند.

۴- به ارتش پیوست

ملکه انگلیس اولین زن از خاندان سلطنتی بریتانیا است که این قانون که تنها مردان این خاندان اجازه ی حضور در ارتش دارند را زیرپا گذاشت. او در سال ۱۹۴۵ که در آن زمان هنوز یک شاهزاده بود، به عنوان یک ستوان به شاخه زنان ارتش انگلیس پیوست.

۵- مگان مارکل هنوز مجرد بود که از او دعوت کرد تا کریسمس را پیش آن ها باشد

در سال ۲۰۱۷ وقتی از مگان مارکل دعوت شد تا کریسمس را در کنار خاندان سلطنتی بریتانیا سپری کند او هنوز نامزد هری بود. این دعوت بی سابقه بود چون بر اساس سنت، تنها بعد از ازدواج است که همسر یک عضو خاندان سلطنتی بریتانیا می تواند کریسمس را در کنار این خانواده باشد.

۶- به کیت و ویلیام اجازه داد دوستان شان را به عروسی خود دعوت کنند

گرچه بر اساس پروتکل سلطنتی در عروسی های سلطنتی، عروس و داماد باید کسانی را دعوت کنند که مقامی رسمی و سیاسی دارند، اما در سال ۲۰۱۱ ملکه خود پرنس ویلیام و کیت میدلتون را تشویق کرد دعوت از دوستان شان را در اولیوت قرار دهند.

۷- در مراسم های خاکسپاری شرکت می کند

بسیار به ندرت پیش می آید که ملکه انگلیس در مراسم های خاکسپاری شرکت کند و معنای عمیقی در پس این پروتکل نهفته است: او صرفاً نمی خواهد که در این موقعیت سخت توجه ها به او باشد. با این حال، ملکه این قانون را زیرپا گذاشته و در مدت حکومتش چند باری در مراسم های خاکسپاری شرکت کرده است، از جمله مراسم خاکسپاری پرستار فرزندانش و همینطور مراسم خاکسپاری مارگارت تاچر، تنها نخست ‌وزیر زن تاریخ بریتانیا.

۸- اجازه داد مراسم عروسی خواهرش از تلویزیون پخش شود

عروسی های سلطنتی امروزه می توانند رویدادی جهانی باشند، اما در گذشته به ندرت می شد یک عروسی سلطنتی را تماشا کرد. برای آنکه خاندان سلطنتی بریتانیا نزدیکی بیشتری به مردم عادی پیدا کند و کمتر دست نیافتنی به نظر برسد، ملکه انگلیس قوانین را زیرپا گذاشت و در سال ۱۹۶۰ اجازه ی پخش مراسم عروسی خواهرش از تلویزیون را صادر کرد. ۳۰۰ میلیون نفر این مراسم را تماشا کردند.

۹- اولین عضوی از خاندان سلطنتی بریتانیا بود که حضوری با مردم خود دیدار کرد

ملکه انگلیس را زیاد در حال صحبت با مردمش می بینیم اما همیشه اینگونه نبوده است. در حقیقت، تازه از دهه ی ۷۰ میلادی بود که ملکه تصمیم گرفت دست به اصلاحاتی بزند و به صحبت حضوری با مردم روی آورد. از اینجا بود که دیدارهای حضوری معروف اعضای خاندان سلطنتی بریتانیا با مردم عادی شکل گرفت.

۱۰- به پسرش اجازه داد با یک زن مطلقه ازدواج کند

گرچه پرنس چارلز و و کامیلا از سال ها قبل یکدیگر را می شناختند، اما تازه در سال ۲۰۰۵ بود که ملکه با ازدواج آن ها موافقت کرد. این جزء معدود دفعاتی بود که یکی از اعضای خاندان سلطنتی در حالی با زن مطلقه ای ازدواج می کرد که همسر قبلی اش هنوز در قید حیات بود. سال ها بعد پسر پرنس چارلز یعنی هری هم با کسب اجازه از ملکه با مگان مارکل که او هم زنی مطلقه بود، ازدواج کرد.

۱۱- اجازه داد شارلوت لقب پرنسس داشته باشد

پیش از به دنیا آمدن پرنسس شارلوت، تنها اولین پسری که در خانواده به دنیا می آمد می توانست لقب پرنس داشته باشد. اما در سال ۲۰۱۲ ملکه با صدور فرمانی اجازه داد شارلوت نه تنها پرنسس خوانده شود، بلکه در صف تاج و تخت نیز قرار گیرد.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود