۸ اشتباه رایج در چیدمان خانه های کوچک

۸ اشتباه رایج در چیدمان خانه های کوچک

خانه هر چه کوچک تر باشد چیدمان آن دشوارتر می شود. هر تصمیم به ظاهر بی ضرری (مثل گذاشتن یک میز جلومبلی) می تواند خانه ی شما را بزرگ تر یا حتی کوچک تر نشان دهد.

در ادامه به اشتباهاتی خواهیم پرداخت که معمولاً ساکنان خانه های کوچک در مورد چیدمان محل زندگی خود مرتکب می شوند.

۱- استفاده از فرش های کوچک

استفاده از فرش های کوچک باعث کوچک تر دیده شدن فضا می شود و برعکس. مثلاً اگر اندازه ی فرش به قدری باشد که فقط یک میز جلومبلی روی آن جا شود، بنابراین آن فرش بیش از اندازه کوچک است. اما اگر اندازه ی فرش تان به قدری است که می توانید میز جلومبلی، یک سمت از مبل و پایه های جلویی یک صندلی را روی آن بگذارید، بنابراین فرش تان بزرگی کافی را دارد.

فرش ها جدا از اثری که در بزرگ تر دیده شدن محیط دارند، می توانند فضا را به بخش های مختلفی تقسیم کنند. مثلاً اگر می خواهید در اتاق خواب تان، محل خواب خود را از محل کارتان جدا کنید، به جای نصب پرده یا گذاشتن یک کمد بزرگ می توانید این کار را با استفاده از یک فرش انجام دهید.

۲- ناکافی بودن نورپردازی 

برای یک آپارتمان کوچک یک یا حتی دو منبع نوری کافی نیست. برای بزرگ تر جلوه دادن یک محیط باید هر گوشه ی تاریکی را روشن کنید.

نکته ی دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که نور را باید برحسب نیاز به کار بگیرید. اگر قرار است در یک گوشه ی اتاق دوخت و دوز، در گوشه ی دیگرش نقاشی و در وسط اتاق هم مطالعه کنید، به دست کم ۳ منبع نوری نیاز دارید. بهتر است هنگام بازسازی خانه برای چنین مواردی برنامه ریزی کنید چون استفاده از آباژور در خانه های کوچک به دلیل جاگیر بودن فکر خوبی نیست.

۳- ازدیاد خطوط افقی در محیط

هر چه فضایی کوچک تر باشد، باید خطوط عمودی بیشتری در آن وجود داشته باشد. ایرادی ندارد چند تکه اسباب و اثاثیه ی افقی رایج (مثل مبل یا تخت) در فضا باشد، اما از این بیشتر نباید شود. بقیه ی وسایل باید عمودی باشند.

بنابراین به جای استفاده از پرده های کوتاه، بهتر است پرده های بلندی آویزان کنید که قدشان به زمین برسد. رنگ ها هم مهم اند: طراحان دکوراسیون داخلی توصیه می کنند در خانه از رنگ هایی استفاده کنید که با رنگ دیوارها جور باشند. نکته این است که پرده ها و دیوارها یکی به نظر برسند.

این مسأله در مورد گل ها و گیاهان هم صدق می کند. بنابراین هنگام خرید گلدان، آن هایی که بلند و کشیده هستند را انتخاب کنید.

۴- استفاده از اسباب و اثاثیه ای که جنس «سنگینی» دارند

استفاده از اسباب و اثاثیه ای که از جنس شیشه و دیگر مواد شفاف هستند باعث بزرگ تر دیده شدن فضا می شود. می توانید اسباب و اثاثیه ای هم انتخاب کنید که از یک جنس انعکاسی باشند. این کار این حس را ایجاد می کند که تعداد زیادی آینه در محیط وجود دارد.

این مسأله در مورد طبقات باز دیواری هم صدق می کند، اما تنها به این شرط که میان اجسام قرار گرفته روی طبقه فاصله وجود داشته باشد. در غیراینصورت، حس دلباز بودن فضا از بین می رود.

علاوه بر این، هنگام خرید وسایل خانه آن هایی را انتخاب کنید که رنگ های روشن تری دارند و سراغ رنگ های تیره نروید.

۵- هم رنگ بودن دیوارها و سقف

با رنگ ها و طرح ها آزمایش کنید. یک روش عالی برای خانه های کوچک، ایجاد خطوط عمودی است تا دیوارها بلندتر به نظر برسند. این اثر را می توانید با انتخاب رنگی مناسب برای دیوارها و سقف به وجود آورید. برای این منظور رنگ سقف را به گونه ای انتخاب کنید که ذره ای روشن تر از رنگ دیوارها باشد.

علاوه بر این ها، اگر قصد داشتید وسیله ی تیره رنگی به خانه ی خود اضافه کنید محل قرارگیری آن باید حدالامکان نزدیک به زمین باشد.

۶- استفاده از اسباب و اثاثیه ی بدون پایه

اثاثیه ای که پایه های بلندتری دارند معلق در هوا به نظر می رسند، چون زمین زیرشان را به راحتی می توان دید. این امر باعث می شود فضا بزرگ تر از آنچه که واقعاً هست به نظر برسد.

۷- استفاده از آینه های کوچک

اگر پذیرایی خانه تان فرم باریکی دارد، می توانید به یکی از دیوارهایش آینه نصب کنید، امری که باعث بزرگ تر دیده شدن اتاق می شود.

هنگام انتخاب آینه برای اتاق پذیرایی یک اصل ساده را باید به خاطر داشته باشید: آینه باید رو به روی پنجره نصب شود تا نور بیشتری را انعکاس دهد.

از آینه های بزرگ نترسید. استفاده از آن ها باعث می شود طوری به نظر برسد که انگار در پشت آن ها اتاق دیگری وجود دارد.

۸- قرار دادن تلویزیون در ارتفاع چشم یا پایین تر

در خانه های کوچک بهتر است تلویزیون را جایی بالاتر از ارتفاع چشم قرار داد. ایده آل آن است که تلویزیون را به دیوار نصب کنید. با این کار، برای تماشای تلویزیون باید سر خود را بالا آورید و به این ترتیب دیوارها بلندتر از آنچه واقعاً هستند به نظر خواهند رسید. به علاوه، با این کار فضایی هم در زیر تلویزیون خالی می شود که می توان چیزهای دیگری در آنجا قرار داد.

منبع: brightside
بدون نظر

ورود