اگر کسی در خیابان تعقیب مان کرد چه باید کنیم؟

اگر کسی در خیابان تعقیب مان کرد چه باید کنیم؟

دنبال شدن معمولاً چیز بدی نیست اما به شرط آنکه این دنبال شدن در فضای مجازی باشد. آمارها نشان می دهد بخش قابل توجهی از زنان تجربه ی تعقیب شدن را داشته اند. و چون ممکن است شما هم زمانی احساس کنید کسی دنبال تان به راه افتاده، بهتر است بدانید که در چنین موقعیتی چطور باید رفتار کنید.

در ادامه راهکارهایی به شما یاد خواهیم داد که کمک می کنند در صورت تعقیب شدن دچار مشکل نشوید و می خواهیم ببینیم اصلاً چطور باید متوجه شویم که کسی تعقیب مان می کند یا نه.

۱- حواس تان به دور و برتان باشد

به هر جزئیاتی توجه کنید، مثلاً اسم خیابان ها، پلاک خانه ها، ساختمان ها، فروشگاه ها و کافه هایی که اطراف تان می بینید. شما باید بدانید دقیقاً کجا هستید تا بتوانید کمک لازم را بگیرید. از جاهای تنگ و کم نور مثل کوچه ها و دالان ها که تنها یک یا دو مسیر ورود و خروج دارند دوری کنید.

۲- زنگ بزنید و کمک بخواهید

با تلفن همراه تان با خانواده یا دوستان تان که ممکن است در آن نزدیکی باشند تماس بگیرید. بگویید کجا هستید و از آن ها بخواهید دنبال تان بیایند. بهتر است در یک مکان عمومی، کافه یا فروشگاه با آن ها قرار بگذارید. اگر گوشی ندارید یا تلفن همراه تان به هر دلیلی قابل استفاده نیست، به هر جایی که فکر می کنید ممکن است تلفن باشد بروید، بگویید کسی دنبال تان می کند و بخواهید تلفن شان را در اختیارتان بگذارند.

۳- جای شلوغ بروید

اگر کسی دنبال تان کرد بین جمعیت راحت تر می توانید خود را گم کنید و احتمالش بیشتر است که آن شخص هم دودل شود و جلوی دیگران دست به کاری نزند. اگر در مسیرتان جای شلوغی را رد کردید، وانمود کنید که ناگهان فهمیده اید چیزی را فراموش کرده اید؛ مثلاً جیب تان را بگردید، بلند آه کشید، بگویید که کیف پول تان را فراموش کرده اید و به سمت دیگری روید.

۴- مستقیم به خانه نروید

ممکن است همان وقتی که سعی دارید وارد خانه شوید کسی که تعقیب تان می کند گیرتان بیاندازد. به علاوه، اینگونه محل زندگی تان را یاد می گیرد و ممکن است همان جا منتظر بماند تا از خانه خارج شوید یا بعداً به آنجا برگردد. تا وقتی که ۱۰۰ درصد مطمئن نشده باشید که دیگر کسی تعقیب تان نمی کند، خطرناک است که به خانه بروید.

۵- در مسیر خود توقف های زیاد و دور از انتظار داشته باشید

از خیابان رد شوید و برای خودتان یک خوراکی بخرید. به محل کار یکی از دوستان تان بروید و او را ببینید. به یک مرکز خرید بروید و در آنجا خرید کنید. تا می توانید مسیرتان را پیچیده کنید. این کار دنبال کردن تان را سخت می کند و حتی ممکن است کسی که تعقیب تان می کند را آنقدر خسته کند که دست از دنبال کردن تان بردارد.

۶- از هر فرصتی برای دیدن کسی که تعقیب تان می کند استفاده کنید

سعی کنید بدون آنکه معلوم شود متوجه حضور کسی که تعقیب تان می کند شده اید، به دقت نگاهش کنید. مستقیم برنگردید پشت تان را نگاه کنید. برای این کار، هر زمان که شد از شیشه ها و آینه ی ماشین ها استفاده کنید و وقتی می خواهید از خیابان رد شوید نگاهی به اطراف بیاندازید. اگر بخواهید این اتفاق را به پلیس خبر دهید، باید ویژگی های ظاهری شخصی که تعقیب تان می کند را بدانید.

۷- ظاهرتان را تغییر دهید

اگر چند لایه لباس تن تان بود می توانید لایه ی آخر را درآورید. کت، هودی یا پالتویتان را که درآورید کار شناسایی تان بین جمعیت برای کسی که دنبال تان می کند سخت تر می شود. اضافه کردن یا حذف یک شال یا عینک آفتابی هم کمک کننده خواهد بود. به علاوه، کلاه تان را سرتان بگذارید و موهایتان را بپوشانید تا گرفتن تان سخت تر شود.

۸- با یک نفر صحبت کنید

سعی کنید در خیابان با یک نفر وارد صحبت شوید. وانمود کنید دوست تان است تا کسی که دنبال تان می کند تصور کند تنها نیستید. می توانید وارد جایی شوید و با کسانی که در آنجا هستند هم صحبت کنید. به آن ها بگویید که کسی تعقیب تان می کند و بخواهید در صورت امکان تا جایی با شما بیایند تا بتوانید بدون مشکل به خانه برگردید.

۹- برگردید و به کسی که دنبال تان است نگاه کنید

این کار را تنها در صورتی انجام دهید که همه ی تلاش هایتان برای خودداری از مواجهه ی مستقیم بی نتیجه مانده باشد. با نگاه مستقیم می توانید کسی که تعقیب تان می کند را بهتر به خاطر بسپارید تا بعداً ظاهرش را توصیف کنید. همه ی تلاش تان را کنید تا با اعتماد به نفس به نظر برسید. با این کار به کسی که تعقیب تان می کند می فهمانید که می دانید دنبال تان است و ترسی از او ندارید. اما سعی کنید به او خیره نشوید. چون به احتمال زیاد تلاش تان شکست می خورد و فقط کسی که دنبال تان است را عصبانی می کند.

۱۰- سر و صدا کنید

اگر احساس کردید اوضاع دارد خطرناک می شود، فریاد بکشید. می توانید به جای «کمک» بگویید «آتش!» چون آدم ها به این کلمه بیشتر واکنش نشان می دهند. یک صدای بلند می تواند توجه دیگران را به موقعیتی که در آن هستید جلب کند و درنتیجه کسی که تعقیب تان می کند را بترساند و فراری دهد. اما بدانید که در بعضی موارد این کار می تواند رفتار فرد متجاوز را نسبت به شما خشن تر کند.

۱۱- سوییچ تان را دم دست بگذارید

اگر ماشین دارید، هر چه سریع تر دست تان به کلیدهایتان برسد بهتر است. این تنها راهی است که برای فرار از خطر دارید و نباید وقت تان را با گشتن به دنبال سوییچ در کیف تان هدر دهید. اما در عین حال، در بدترین حالت، همین کلیدها می توانند سلاح شما برای دفاع از خودتان باشد. کلیدها را طوری لای انگشتان تان بگذارید که دندانه ی آن ها رو به بیرون قرار گیرد. حالا برای دفاع از خودتان هم مشت تان را دارید و هم چیز نوک تیزی داخل آن.

از کجا بفهمیم کسی تعقیب مان می کند یا نه؟

مهم ترین چیز این است که بدانید واقعاً کسی دنبال تان است یا شما بدگمان شده اید.

  • سرعت تان را تغییر دهید. اگر کسی که احتمال می دهید دنبال تان است هم سرعتش را تغییر دهد، یعنی احتمالاً حدس تان درست است.
  • چند حرکت غیر منطقی انجام دهید (مثلاً دور یک ساختمان بچرخید) و از خیابان رد شوید و ببینید هنوز هم دنبال تان است.
  • با زیرکی او را به دنبال خود به داخل یک فروشگاه بکشانید و سپس از آنجا بیرون بیایید. اگر او هم با شما بیرون آمد، فوراً به داخل فروشگاه برگردید. اگر دنبال شما نباشد دلیلی ندارد که او هم به داخل برگردد.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود