حقایقی جالب و خواندنی درباره فرهنگ مردم چین

حقایقی جالب و خواندنی درباره فرهنگ مردم چین

گرچه بیشتر نیروهای پلیس در دنیا برای کار حافظت از سگ های آموزش دیده استفاده می کنند اما پلیس چین ترجیح می دهد این وظیفه را به غازها بسپارد. در ادامه از فرهنگ مردم چین بیشتر خواهیم گفت.

۱- هدیه ای که به شما می دهند را نباید بلافاصله قبول کنید

در چین وقتی هدیه ای می گیرند، عرف این است که اول دست کم یک بار آن را رد کنند و بعد قبولش کنند. اما نه برای اینکه از آن هدیه خوش شان نمی آید، بلکه صرفاً به این خاطر که این کار را مؤدبانه می دانند. چینی ها خوش شان نمی آید که برایشان هدیه های گران قیمت بخرند و بسیاری از اوقات آن را رشوه تلقی می کنند. بنابراین اگر بخواهید به رسم چینی ها در یک پاکت کلاسیک قرمز رنگ به کسی هدیه دهید، حواس تان باشد که مبلغ داخل آن زیاد نباشد.

۲- خیلی از زن ها در ساحل فیس کینی به سر می کنند

صافی و سفیدی پوست برای زنان چینی همواره یک استاندارد زیبایی ایده آل بوده است، چیزی که نور خورشید دشمن آشکار آن است. به همین خاطر بود که در سال ۲۰۰۴ فیس کینی (Face-kini) اختراع شد و حالا زنان در بسیاری از مناطق ساحلی چین از آن استفاده می کنند. فیس کینی صورت زنان را نه تنها از نور خورشید بلکه از عروس های دریایی و جلبک ها هم محفوظ نگه می دارد.

۳- پلیس ها گاهی به جای سگ های نگهبان از غازها استفاده می کنند

شاید عجیب به نظر برسد اما در بخش هایی از چین مثل استان شین جیانگ پلیس ها گاهی به جای سگ ها از غازهای اهلی استفاده می کنند. دلیلش آن است که غازها پر سر و صدا و پرخاشگر هستند و در عین حال چشمان تیزبینی دارند. این پرنده ها بسیار قلمرو طلب هستند و تا مزاحم را فراری ندهند دست از بال زدن و فریاد کشیدن برنمی دارند.

۴- چینی ها تقریباً هر جایی چرت می زنند

در چین بیشتر مردم ساعت های طولانی کار می کنند و گاهی هیچ تعطیلی ندارند. به همین خاطر قابل درک است که در طول روز هر جا که شود چرت می زنند. فرقی نمی کند آنجا محل کارشان، در قطار یا حتی روی نیمکتی در خیابان باشد، آن ها هرگز برای اینکه چند دقیقه ای چشمان شان را روی هم بگذارند درنگ نمی کنند. رهگذرها هم خوب می دانند که نباید مزاحم آن ها شوند.

۵- از تف کردن در مکان های عمومی خوش شان می آید

گرچه در بسیاری از کشورهای دنیا تف کردن دور از ادب تلقی می شود اما در چین این کار را روشی برای تمیز کردن دهان می دانند. از چند سال قبل پویش های زیادی در چین به راه افتاد تا به مردم یاد دهند به دلیل مسائل بهداشتی از این کار خودداری کنند. به خصوص در شهر پکن پیش از برگزاری مسابقات المپیک، جریمه ی ۵۰ یوآنی (حدود ۶/۵۰ دلار) برای کسانی در نظر گرفته شد که در مکان های عمومی تف کنند.

۶- عروس ها باید یک هفته قبل از عروسی شان به عمد گریه کنند

این رسم قدیمی قرن ها است که در بسیاری از مناطق استان سیچوآن در جنوب شرقی چین وجود دارد و قدمت آن به عصر دولت های جنگ طلب برمی گردد. روایتی هست که می گوید مادری وقتی عروسی دخترش به پایان رسید گریه کنان به پایش افتاد و از او خواهش کرد ترکش نکند. امروزه در مناطقی که هنوز این رسم را در آنجا به جا می آورند، عروس ها در یک هفته یا حتی یک ماه باقیمانده تا روز عروسی شان باید هر روز را گریه کنند. در سال های قبل عروس ها باید در روز عروسی شان هم گریه می کردند، در غیراینصورت از سمت اهالی روستا مورد تمسخر قرار می گرفتند.

۷- چینی ها آب جوش می خورند

خوردن آب جوش شاید برای بعضی کار غیر ممکنی به نظر برسد اما چینی ها اعتقاد دارند آب جوش می تواند هر نوع بیماری، از سرماخوردگی گرفته تا وبا را درمان کند. قدمت این سنت به قرن چهارم پیش از میلاد مسیح بازمی گردد، زمانی که مردم تصور می کردند با نوشیدن آب جوش، عناصر یینگ (خوب) و یانگ (بد) بدن به تعادل می رسند. اگر عناصر یانگ غلبه یابند، بدن انسان در برابر بیماری ها و سرماخوردگی آسیب پذیرتر می شود. امروزه در چین می توانید در اغلب مکان های عمومی مثل ایستگاه های قطار و فرودگاه ها آب جوش پیدا کنید.

۸- باقی ماندن غذا در ظرف نشانه ی خوبی است

در بسیاری از کشورها مانند هند و ژاپن، تمام نکردن کامل غذای درون بشقاب خود را به این معنی می دانند که از غذای خود لذت نبردید. در چین اما این کار را به این معنی می دانند که هنوز سیر نشده اید و میزبان به شما غذای کافی نداده است. با این حال، در سال ۲۰۲۰ پویشی به نام «بشقاب تمیز» در چین به راه افتاد که هدف از آن تلاش برای کاهش هدررفت مواد غذایی بود. شی جین پینگ، رئیس جمهور چین میزان مواد غذایی دور ریخته شده را ناخوشایند عنوان کرد.

۹- خیلی ها در مکان های عمومی لباس خواب می پوشند

لباس خوابی که امروزه مردم بسیاری از کشورهای دنیا به تن می کنند اولین بار در قرن بیستم میلادی در چین به وجود آمد و بسیار گران قیمت هم بود. تنها افراد متمول استطاعت تهیه اش را داشتند و پوشیدن آن در ملأعام روشی برای به رخ کشیدن ثروت خود بود. گرچه امروزه در چین تقریباً همه استطاعت خرید لباس خواب را دارند، اما پوشیدن این لباس در بیرون خانه را امری متعلق به طبقات بالای جامعه می دانند. از نظر چینی ها این کار صرفاً به این معنی است که مجبور به کار کردن نیستید.

۱۰- زنان رد یائو فقط یک بار در زندگی شان موهایشان را کوتاه می کنند

هوآنگ لو یائو روستای خوش منظره ای در چین است که در دل طبیعت واقع شده و مردم رد یائو در آن زندگی می کنند. این روستا تنها ۶۰۰ ساکن دارد که از ۷۸ خانواده ی مختلف هستند. اما این روستا شهرت جهانی خود را از موهای زنانش گرفته است. طول موهای آن ها به ۱/۵ متر و وزن شان هم به ۹۰۷ گرم می رسد. راز بلندی موهای آن ها معجونی است که از ترکیب آب برنج تخمیر شده با پوست میوه پوملو و روغن بذر چای درست می شود و آن ها بعد از شستن موهایشان آن را با این معجون آبکشی می کنند.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود