آیا می دانستید جویدن آدامس می تواند باعث چاقی شود؟

آیا می دانستید جویدن آدامس می تواند باعث چاقی شود؟

برخلاف آنچه به نظر می رسد آدامس جویدن عادت جدیدی نیست و قدمت این کار به هزار سال قبل بازمی گردد. امروزه این کار به ما در مراقبت از دندان ها و حتی مقداری کاهش وزن کمک می کند. با این حال، نباید عجله کنید و به همین زودی سراغ بسته ی آدامس تان بروید. حقیقت آن است که سالم ترین چیزها هم اگر به درستی استفاده نشوند ضرر آن ها می تواند بیشتر از منفعت شان باشد. در ادامه می خواهیم ببینیم چرا آدامس می تواند باعث چاقی شود.

۱- جویدن بیش از اندازه می تواند ماهیچه های فک را بزرگ کند

متخصصان می گویند افراط در جویدن آدامس می تواند تغییرات غیر قابل پیش بینی در چهره ایجاد کند. مثلاً ممکن است دست آخر فک تان فرمی مربعی پیدا کند. علاوه بر این ، استفاده ی بیش از اندازه از ماهیچه های جونده می تواند فشار زیادی به آن ها وارد کند و باعث سردرد به ویژه در نوجوان ها شود.

۲- آدامس های نعنایی می توانند میل به خوردن تنقلات ناسالم را زیاد کنند

اگر همیشه قبل از خوردن تنقلات آدامس نعنایی می جوید احتمالش هست که بعد از آن میل به خوردن مواد غذایی بی ارزش یا همان هله هوله پیدا کنید. دست کم این چیزی است که تحقیقی در سال ۲۰۱۳ نشان داده است. چون منتول درون آدامس به طعم های میوه ای مزه ی تلخی می دهد و بعضی افراد ممکن است سعی کنند این تلخی را با خوردن یک خوراکی ناسالم و دم دستی مثل چیپس یا همبرگر از بین ببرند.

۳- آدامس های بدون قند می توانند باعث نفخ شوند

این مسأله ۲ دلیل دارد. اول اینکه، هنگام جویدن مقداری هوا هم می بلعید که می تواند باعث باد کردن شکم شود. دلیل دوم در الکل های قندی نهفته است که از آن ها در تولید آدامس های بدون قند استفاده می شود. این شیرین کننده ها با وجود غیر قابل هضم بودن، تا ابد درون دستگاه گوارش شما باقی نمی مانند و ممکن است بعد از اینکه توسط باکتری های درون روده ها تخمیر و تبدیل به گاز شدند، به شکل باد از بدن شما خارج شوند.

۴- شیرین کننده های مصنوعی ممکن است فلور روده را تغییر دهند

آدامس های بدون قند در میان افرادی که سعی دارند تناسب اندام خود را حفظ کنند طرفداران زیادی دارد. با این حال، برخی تحقیقات نشان داده مصرف زیاد آدامس های حاوی شیرین کننده های مصنوعی می تواند باعث به هم ریختن توازن جمعیت باکتری هایی شود که به طور طبیعی درون روده های ما زندگی می کنند و جمعیت این باکتری ها را که در بالا رفتن وزن نقش دارند، افزایش دهد. گرچه محققان می گویند این پیامدها فردی هستند و می توانند در هر شخصی به یک شکل باشند، اما ما را تشویق می کنند که بیشتر به فکر روده های خود باشیم.

 چه کنیم که دچار این مشکلات نشویم

این توصیه ها به شما کمک می کند بدون صدمه زدن به سلامت خود از جویدن آدامس لذت ببرید.

  • آدامس های بدون قند به معنای واقعی کلمه یک شکلات هستند و باعث چاقی هم می شوند، بنابراین از آن ها برای جلوگیری از پوسیدگی دندان هایتان استفاده نکنید.
  • آدامس بدون قند را بعد از غذا و به مدت حداکثر ۲۰ دقیقه بجوید.
  • تعادل را فراموش نکنید – در روز بیشتر از ۱۴ عدد آدامس استیکی حاوی سوربیتول نباید بجوید.
  • اگر به شیرین کننده های مصنوعی حساسیت دارید سعی کنید از آدامس های حاوی زایلیتول استفاده کنید. زایلیتول یک الکل قند طبیعی است که معمولاً کمتر اذیت می کند و به سرکوب باکتری های عامل پلاک دندانی کمک می کند.

منبع: brightside
بدون نظر

ورود