F-36 Kingsnake ؛ جنگنده جدید نیروی هوایی ایالات متحده که جایگزین F-16 می‌شود

F-36 Kingsnake ؛ جنگنده جدید نیروی هوایی ایالات متحده که جایگزین F-16 می‌شود

ماه گذشته، ژنرال سی ی براون رییس کارکنان بخش نیروی هوایی ارتش ایالات متحده وقتی اعلام کرد این بخش به دنبال خرید یک جت جنگنده جدید برای جایگزینی F-16 Viper است موجی از هیجان و تکاپو در میان کمپانی های تولید هواپیماهای جنگی ایجاد شد. چنین جت جنگنده ای هنوز وجود خارجی ندرد اما به لطف تکنیک های مهندسی دیجیتال جدید، این جنگنده جدید می تواند قبل از سال ۲۰۳۰ وارد سرویس شود.

F-36 Kingsnake جدیدترین جنگنده نیروی هوایی ایالات متحده است که غیر پنهانکار بوده و احتمالا جایگزین F-16 خواهد شد

مجله هوانوردی Hush-Kit گروهی از کارشناسان را گرد هم آورده تا جایگزین بالقوه F-16 را طراحی کنند و نتیجه یک جت جنگنده سبک با نام F-36 Kingsnake است. از طراحان این جنگنده جدید می تواند به استفن مک پارلین و جمیز اسمیت اشاره کرد که در طراحی و ساخت F-35 Joint Strike Fighter  و جنگنده اروپایی Typhoon مشارکت داشته اند. در ادامه یک طراح به نام اندی گادفری از  Teasel Studio نیز ایده های آن ها را برای زنده کردن نسخه مفهومی F-36 به کار گرفته است. مجله Hush-Kit از ویژگی های مورد نظر ژنرال براون برای طراحی این جنگنده استفاده کرده است که به باور براون یک جنگنده سبک، مقرون به صرفه بدون تاکید بر قابلیت پنهانکاری است که آن را در رده ای پایین تر از جنگنده های نسل پنجم قرار می دهد.

F-36 Kingsnake جدیدترین جنگنده نیروی هوایی ایالات متحده است که غیر پنهانکار بوده و احتمالا جایگزین F-16 خواهد شد

عمر متوسط ۷۸۳ فروند هواپیمای F-16C نیروی هوایی ایالات متحده ۲۸.۷ سال است که دوره ۲۰ ساله توسعه یک جت جدید را غیرممکن می سازد. به جای آن، کارشناسان به دنبال یک فرآیند طراحی سریع هستند که با تکمیل طراحی هواپیما در طول یک سال همراه بوده و به تکنیک های ساده ساخت مبتنی است اما همزمان از تکنولوژی های پیشرفته ای مانند پرینت سه بعدی بهره می برد تا هر چه زودتر محصول نهایی از خط تولید بیرون بیاید. استفاده مجدد از تکنولوژی های جدید باعث تسریع فرآیند طراحی و تولید جنگنده جدید نیروی هوایی ایالات متحده نیز خواهد شد. برای مثال، جنگنده F-36 از موتورهای توربوفن پس سوز F119  متعلق به F-22 Raptor استفاده می کند تا به نهایت سرعت ۲ ماخ دست یابد.

F-36 Kingsnake جدیدترین جنگنده نیروی هوایی ایالات متحده است که غیر پنهانکار بوده و احتمالا جایگزین F-16 خواهد شد

جنگنده Kingsnake همچنین مجهز به رادار رشته ای اسکن الکترونیکی پیشرفته AN/APG-83 است که در جدیدترین مدل F-16 نیز مورد استفاده قرار گرفته است. از تکنولوژی های دیگر این جت می تواند به سیستم سنسوری مادون قرمز که از صفحه هدفگیری الکترو-اپتیکال Legion مشتق شده اشاره کرد. همانند F-16، جت Kingsnake یک جنگنده چند منظوره بوده و توانایی انجام عملیات های هوا به هوا و هوا به زمین را خواهد داشت. این جنگنده همچنین موشک ها و بمب های هدایت شونده ای را در محفظه درونی خود حمل خواهد کرد اما به عنوان یک جنگنده غیر پنهانکار، می تواند بمب و موشک نیز روی پایه های بیرونی روی باله های خود داشته باشد.

F-36 Kingsnake جدیدترین جنگنده نیروی هوایی ایالات متحده است که غیر پنهانکار بوده و احتمالا جایگزین F-16 خواهد شد

این جنگنده همچنین دارای یک توپ برای نابود کردن نیروهای زمینی دشمن نیز خواهد بود. مهم ترین نکات در طراحی و ساخت F-36 سرعت توسعه، مقرون به صرفه بودن و توانایی بهره گیری از تکنولوژی های آینده خواهد بود. Kingsnake نام یک نوع مار بومی آمریکای شمالی است که تا ۳۰ سال زندگی کرده و به همین دلیل نام با مسمایی برای هواپیمای F-36 به شمار می آید که قرار است مدت طولانی در سرویس باشد. Kingsnake به معنای شاه مار به خوردن مارهای دیگر عادت دارد و همین موضوع باعث شده این نام بهترین گزینه برای جنگنده ای باشد که جایگزین Viper می شود.

بیشتر بخوانید: تمام اشکالات و نقص های جنگنده F-35 ؛ از باگ های کامپیوتری تا مشکل توپ داخلی

منبع: popularmechanics
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۴ نظر

ورود

 • دکترامیرمهدی مهدیانی فروردین ۲۲, ۱۴۰۰

  بسمه تعالی وارحم الله فی العالمین/درود خدایان برشما خبرنگاران باد//اینک این جنگنده F36 چند مزایا تکنولوژیک رایانه ای دارد که نسخه هایش سخت افزاری ونرم افزاری اش به روز بوده وایرودینامیکی آن مربوط به تکنولوژیک ۱۹۹۹میلادی توسط کمپانی لاکهید میباشد که یک نوع کپی مهندس معکوس انجام شده است واسم. مشخصاتش پیازداغ اش بیشترنموده اسم مارخزنده بی خاصیت ازایالات امریکای جنوبی نمایان گردیده//آری اینک اولین ظهور جت بمب افکن های فراابرصوت که سرعت پروازی اش به سرعت نور ۴۷۰۰۰کیلومتردرثانیه وارتفاع پروازی اش زیرسطح خط جومدارسیاره فی الارض السماء ودارای موشک های فراابرصوت لیزری باسوخت هسته ای وموتوریونی//دارای موشک های حرارتی مادوم قرمز با تخریب مشابع هیدروژنی اما کلاهک اش ازگازهای فسیلی هیدروژن بهره گرفته هست/دارای توپ پرتاب تششعات لیزری هسته تاشعاع ۷۰۰ماخ الی ۹۵۰ماخ /سوخت هسته ای. واتمی بشمارمیاید/ واین جت بمب افکن فراابرصوت هم هوایی وهم سفینه فضایی بشمارمیاید وازفرانسخه های ابرسخت افزارهای نرم افزارهای که مربوط به ۱۵۰سال اینده ازکمپانی ماکروسافت بوده وقابل هک وسایبری وجنگ های فراتربوده واینک بنام MEO/XRاژدهای دوسر دارای ستون فقرات دیجیتال انهدام ماهواره های جاسوسی الشیاطین الجنان دوزخ جهنمی /انهدام جانوران فرازمینی درون کهکشانهای ستارگان وسیاره هات دیگر که سالیان دراز فضانوردان ناسا را شکار نمودند اینک این جت فضایی.وسفینه اژدهای فضایی باکمترین معادلات ارزی وباکمترین زمان وباکمترین اورانیوم فلز ۱۰۰%وحداکثر ۲۳۸%باقابلیت چاپ رباتیک های فوق پیشرفته لیزری پرینترسه بعدی SLS_SLA_SLEبامواد سوپرالیاژهای کم سو وکمیاب درکره خاکی دارای هوش مصنوعی AI_باقابلیت چاپ سریع کل ماکت به ظرف ۶ساعت /کل ساخت واجرا واجرا حمله تا سال ۲۰۲۳میلادی توسط MBO//MEOدر ۵قاره سیاره کوچیک ننگ فی الارض السماء باظهور اقاامام زمان (عج)پدیدایش به کور حسادتهای شیاطین های الجنان دوزخ جهنمی عملیاتی پدیدایش بوجود خواهد آمد وپرچم سرخ الله را درسیاره ها کهکشانها برفراز خواهیم نشاند/سپاس

  • محمد پارسا فروردین ۲۳, ۱۴۰۰

   قدرت بدون معرفت میشه دیکتاتوری در دنیای امروز تو قالب زیبای دموکراسی و گلوبالیسم ، آمریکا ارباب جهان هست تعداد بالای پایگاه نظامی در صد کشور جهان حاصل رعب و وحشت ایجاد شده در هیروشیما و ناکازاکی هستش بالآخره زحمت کشیدند برای تکنولوژی و قلدری در دنیا و افراد رسانه هم باید تشویق بکنند این اقتدار ارباب را

 • مصطفی فروردین ۲۳, ۱۴۰۰

  باز کی تو ساندیس اینها مواد ریخته؟ خودش بیاد این رو جمع کنه. احتمالا شیشه بوده که اینقدر اراجیف بی سر و ته بافته.

  • امیر فروردین ۲۶, ۱۴۰۰

   دقیقا ساقیشون ساندیس سم داده دستشون