واکنش هانیه توسلی به شایعات پیرامون پست جنجالی اش

واکنش هانیه توسلی به شایعات پیرامون پست جنجالی اش

هانیه توسلی ، بازیگر مشهور سینما و تلویزیون به شایعات مطرح شده درباره ی پست اینستاگرامی جنجالی اش واکنش نشان داد.

توسلی چند روز قبل متنی تلخ در اینستاگرام خود منتشر کرد که با هشتگ MeToo همراه بود و همین امر سبب شد برخی تصور کنند او نیز قربانی آزار جنسی بوده است.

اما دیروز هانیه توسلی با انتشار متن جدیدی در اینستاگرامش توضیحاتی درباره ی پست خبرساز خود ارائه کرد. به گفته ی توسلی، هدفش تنها همدردی با زنان قربانی آزار جنسی بوده است. او پست قبلی را هم حذف کرد.

توسلی در پست جدید خود نوشت:

‎متن پست قبل تغییر می‌کند. من می‌دانم اذهان عمومی روزی رشد خواهد کرد و ظرفیت پذیرش مشکلات زنان این سرزمین را خواهد داشت. روزی می‌آید که وقتی زنی دردی را فریاد می‌زند، همدلی و درک و فرهنگ جامعه حمایتش خواهد کرد. به امید آن روز. نیت من اعلام همدری با زنان آزاردیده بود، خود من هم مثل خیلی‌ها آزار دیده‌ام. آزار و تعرض و تبعیض جنسیتی و توهین و تحقیر زنان سال‌های سال است که در ریز و درشت زندگی‌مان وجود دارد. این ماجرا زمانی بیشتر نمود پیدا می‌کند که مردان در موضع قدرت به خودشان اجازه‌ی گفتن هر حرف و انجام هر رفتاری را می‌دهند. کاش نترسیم. حرف زدن در مورد آزار و تعرض وقتی در جایگاه ضعیف‌تر باشی شجاعت و جسارت فوق‌العاده‌ای می‌خواهد، می‌دانم.

‎نکته‌‌ی مهمی که می‌خواهم رویش تاکید کنم این است که قاطعانه و در نهایت صداقت اعلام می‌کنم، دردی که از آن حرف زدم هیچ ارتباطی به هیچکدام از فیلم‌هایی که در آنها بازی کرده‌ام ندارد. من خوشبختانه پیش از ورودم به سینما سال‌ها تئاتر کار کرده بودم و جایزه‌ی بازیگری تئاتر داشتم؛ فیلم‌های خوب دیده بودم و کتاب زیاد خوانده بودم. همین باعث شد قبل از ورودم به سینما خیلی از افراد محترمانه با من برخورد کنند و حتا من را به دیگران معرفی کنند. در عین حال نمی‌توانم انکار کنم که افرادی هستند که با رفتارهای ترسناک و غیراخلاقی دختران جوان را مرعوب می‌کنند و آن‌ها را آزار می‌دهند، در محیط‌های هنری، کلاس‌های آموزشی، به اسم استادِ همه‌چیزدان و باتجربه و مثلن باسواد. آنها زخم‌هایی روی روح و روان دختران جوان می‌گذارند که تا سالها درمان نمی‌شود و با قلدری ادامه می‌دهند چون بعید می‌دانند کسی حرفی بزند، چون در قدرت هستند و به سادگی «می‌توانند». وجود افرادی که چنین نگاه بیماری دارند و از جایگاه‌شان سوءاستفاده می‌کنند قابل کتمان نیست. برای زنان و دختران سرزمینم عزت نفس و شجاعت و جسارت آرزو می‌کنم و برای کل جامعه شرافت و انسانیت.

‎به امید روزی که اخلاق و قانون و مردم و فرهنگ این جامعه آزاردیده‌ها را حمایت کند و دردشان را بشنود.

#آزارجنسی #حقوق_زنان

توسلی در پست قبلی خود تصاویری از سنین ۲۰ تا ۲۴ سالگی اش را به همراه شعری تلخ منتشر کرده بود. او در انتها از دردی بزرگ در وجود خود گفته و پستش را با هشتگ های من‌هم و MeToo به پایان رسانده بود.

او در این پست نوشته بود:

تمام روز را در آئینه گریه میکردم / بهار پنجره‌ام را / به وهم سبز درختان سپرده بود / تنم به پیلهٔ تنهائیم نمیگنجید / و بوی تاج کاغذیم / فضای آن قلمرو بی آفتاب را / آلوده کرده بود / نمیتوانستم، دیگر نمی‌توانستم / تمام روز نگاه من / به چشمهای زندگیم خیره گشته بود / به آن دو چشم مضطرب ترسان / که از نگاه ثابت من می‌گریختند / و چون دروغگویان / به انزوای بی‌خطر پناه میآورند / کدام قلّه کدام اوج؟ / مگر تمامی این راههای پیچاپیچ / در آن دهان سرد مکنده / به نقطۀ تلاقی و پایان نمیرسند؟ / به من چه دادید، ای واژه‌های ساده فریب / و ای ریاضت اندامها و خواهش‌ها؟ / اگر گلی به گیسوی خود می‌زدم / از این تقلب، از این تاج کاغذین / که بر فراز سرم بو گرفته است ، فریبنده‌تر نبود؟ / رها شده، رها شده، چون لاشه‌ای بر آب / به سوی سهمناک‌ترین صخره پیش می‌رفتم / به سوی ژرف‌ترین غارهای دریائی / و گوشتخوارترین ماهیان / و مهره‌های نازک پشتم / از حس مرگ تیر کشیدند / نمی‌توانستم دیگر نمیتوانستم / صدای پایم از انکار راه بر میخاست / و یأسم از صبوری روحم وسیعتر شده بود / و آن بهار، و آن وهم سبز رنگ / که بر دریچه گذر داشت، با دلم می‌گفت / «نگاه کن / «تو هیچگاه پیش نرفتی / «تو فرو رفتی»

عکس ها بیست سالگی. بیست و یک سالگی. بیست و دو سالگی.بیست و سه و بیست و چهار سالگی

چرا این روزها پرت شدم به بیست سال پیش.چرا اینقدر درد دارم در قفسه ی سینه ام؟ #metoo #من_هم

از زمان انتشار این پست گمانه زنی های زیادی درباره ی منظور هانیه توسلی صورت گرفته است.

من‌هم یا MeToo جنبشی جهانی و هشتگی اینترنتی است که در سال ۲۰۱۷ به دنبال متهم شدن هاروی واینستین، تهیه کننده ی مشهور هالیوودی به آزار جنسی زنان به وجود آمد. این جنبش از زنان می خواهد با افشای متجاوزین جنسی و سکوت نکردن در برابر این جنایت به ریشه کنی این مشکل و جلوگیری از وقوع اتفاقات مشابه در آینده کمک کنند. از زمان به راه افتادن این جنبش زنان زیادی در سرتاسر دنیا از جمله زنان مشهور هالیوودی دست به افشاگری درباره ی تعرض های صورت گرفته به خود زده اند. موج افشای آزار جنسی در ایران نیز از سال گذشته در شبکه های اجتماعی آغاز شد. جمعی از زنان ایرانی به این جنبش پیوستند و از تجربه های تلخ خود در این زمینه گفتند. در این میان اما مردان مشهوری هم به آزار جنسی متهم شدند که بسیار خبرساز شد.

پست هانیه توسلی واکنش شهره قمر، بازیگر گمنام اما پرحاشیه ی ایرانی را هم به دنبال داشت.

شهره قمر در پستی اینستاگرامی به حمایت از هانیه توسلی پرداخت و ادعا کرد در ۱۵ سالگی از سوی یکی از تهیه کنندگان مشهور سینما به نام ح.ف. مورد تجاوز قرار گرفته بود. او حتی در یک استوری خطاب به هانیه توسلی گفت که ترسی نداشته باشد و مانند او نام فرد متجاوز را افشا کند. او در استوری دیگری هم به نیوشا ضیغمی حمله برد و او را به دفاع از فساد آشکار سینما متهم کرد. ضیغمی سال گذشته در ویدئویی درباره ی وجود فساد اخلاقی در سینمای ایران گفته بود با وجود سال ها فعالیت در سینما تاکنون هیچ پیشنهاد بی شرمانه ای به او نشده و به نظر او برخورد دیگران با آدم ها عایده ی رفتار خود آن ها است. او همچنین گفته بود ادعای فساد اخلاقی در سینما از سوی بازیگرانی مطرح می شود که مدت ها است فعالیتی در سینما ندارند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۱۵ نظر

ورود

 • مرادی اردیبهشت ۴, ۱۴۰۰

  این روزها همه قربانی تجاوز هستند. تو چطور؟ یکم فکر کنی حتما موردی رو پیدا می کنی که بهت تجاوز شده باشه. بریز بیرون چرا سکوت میکنی؟ الان نون توی metoo هست. بپا از قافله عقب نیوفتی!

  • ی نفر اردیبهشت ۴, ۱۴۰۰

   اره دیگه اصلا همه اونایی که نوشتن metoo الکیه و همشون برا اینه که از قافله عقب نمونن.

   • من هم اردیبهشت ۵, ۱۴۰۰

    این رو از فمینیستهایی بپرس که metoo رو از مطالبه به حق قربانیها تبدیل کردن به اینی که الان هست. وقتی از حرکتی سوء استفاده بشه و جریان فکری ای بخواد از قبالش به اهداف خودش برسه دیگه اون حرکت ارزش و اعتبار خودش رو از دست میده. الان دیگه در ۹۰٪ مواقع نمیشه گفت که ادعاها راسته یا دروغ چون به جای اینکه ادعا در محاکم قضایی مطرح و صحت سنجی بشه شده پای ثابت فضای مجازی و رسانه های زرد.

    • ی نفر اردیبهشت ۵, ۱۴۰۰

     “من هم”یعنی اثبات جرم؟فک میکنم یعنی من هم مورد تجاوز قرار گرفتم.ولی شما از کجا اون آمار ۹۰ درصد رو اوردید؟و این که از کجا میدونید ۹۰ درصد مواقع دارن دروغ میگن؟

 • مریم اردیبهشت ۴, ۱۴۰۰

  بااین چرت وپرتابه کجامیرسین؟همش واسه جلب توجه اگه بهتون تجاوزشده بودهمون موقع به دادگاه شکایت میکردین الکی هم نگین رومون نشدکه جلویه ملت دارین جارمیزنین شما آبروحالیتون نیس چراهمون موقع نگفتی بعد صدسال چی میگی؟؟

  • ی نفر اردیبهشت ۵, ۱۴۰۰

   خب برای این که دادگاه شکایت کنی باید ۴ تا شاهد مرد یا ۳ شاهد مرد و ۲ شاهد زن باشه.که خب معمولا این تعداد شاهد تو اون موقعیتا نیست.البته اقرار و علم قاضی هم میتونه جرم رو اثبات کنه ولی فک میکنم شاهد الزامیه برای اثبات جرم.نمیشه گفت همه کسانی که دارن میگن بهشون تجاوز شده الکیه و فقط برای اینه که از قافله عقب نمونن این چیزا رو میگن.بعضیا واقعا بهشون تجاوز شده.

   • من هم اردیبهشت ۵, ۱۴۰۰

    بازهم تکرار این حرف بی اساس که باید ۴ تا شاهد داشته باشی و … که به حقت برسی. همون علم قاضی که داری میگی مبناش نظر کارشناس جرم شناسیه که اون هم بصورت علمی و فنی موضوع رو بررسی میکنه. بعلاوه این metoo مختص ایران نیست که بگی چون قوانینش اشکال داره و چاره ای جز ادعا در فضای مجازی نیست. اتفاقا توی کشورهای غربی که قوانین سفت و سختی در حمایت از قربانیان تجاوز دادند بازار این ادعاها و هشتگ زدنها خیلی داغ تره.

    • ی نفر اردیبهشت ۵, ۱۴۰۰

     باش.ولی من نگفتم خارجیا این قانون رو دارن :|درباره همین ایران خودمون گفتم و اصلا هم نگفتم کشور های غربی چه قوانینی دارن و سخت تره یا نه.چون من اونجا زندگی نمیکنم که بخوام از قوانینش چیزی بدونم.و اینکه فک نمیکنم گفته باشم چاره ای جز فضای مجازی ندارن،نگفتم از ان ادعا برای جلب توجه استفاده نمیکنن ،چرا اتفاقا بعضی از این بازار استفاده میکنن ولی این دلیل نمیشه که بگیم همه کسایی که میگن “من هم” دارن دروغ میگن.اگه میگید همه دارن دروغ میگن واقعا حرفی ندارم.درباره چهارتا شاهد هم لطفا نظرات این لینکی که میزارم رو بخونید.
     https://rooziato.com/1400305742/%d8%ad%da%a9%d9%85-%d9%82%d8%b5%d8%a7%d8%b5-%d8%ad%d9%85%db%8c%d8%af-%d8%b5%d9%81%d8%aa-%d8%b5%d8%a7%d8%af%d8%b1-%d8%b4%d8%af/

     • من هم اردیبهشت ۶, ۱۴۰۰

      شما اول مشکلت رو با زبان فارسی حل کن چون ظاهرا خیلی خوب درک نمیکنی این زبان رو. اینجا کسی نگفته همه یا ۹۰٪ افراد دروغ میگن. دوباره با آرامش و ذهن باز بخون شاید این بار متوجه بشی. حرف اینه که چرا امثال شما این جو رو راه انداختین که وقتی کسی همچین ادعایی می کنه چون ظاهرا قربانیه و البته چون در اکثر موارد زنه باید بدون چون و چرا حرفش رو قبول کرد و قبل از اثبات ادعاها در دادگاه، متهم رو از تمام حقوق انسانیش محروم کرد؟ بحث در مورد قوانین ایران هم ربطی به قضیه نداره ولی در همین لینکی هم که فرستادین می بینید که گفته شده نیاز به ۴ شاهد برای اثبات جرم تنها راه ممکن نیست و راههای دیگری هم وجود داره که در اکثر پرونده ها هم از این راهها استفاده میشه. سوالی که پیش میاد اینه چرا خیلی از این مدعیان در فضای مجازی ادعای خودشون رو در دادگاه مطرح نمی کنند یا اگر مربوط به گذشته بوده همان زمان مطرح نکردند؟ (البته اگرچه سخته ولی با گذشت زمان هم امکان اثبات جرم هست) اگر فرض شما مبنی بر اشکال در قوانین ایران رو بپذیریم چطور خیل ادعاهایی که در کشورهای غربی مطرح میشن رو توجیه کنیم؟ چرا ایرانیانی که در این کشورها هستند هم فقط در فضای مجازی ادعا می کنند و اقدام قانونی انجام نمیدن؟ نمونه هایی مثل محسن نامجو یا آغداشلو که هم متهمان و هم مدعیان همگی در خارج کشور هستند و چنانچه مدرکی موجود باشد می توان به راحتی اقدام قانونی کرد.

    • ی نفر اردیبهشت ۶, ۱۴۰۰

     بله لطفا با ذهن باز پاسخ من رو نسبت به پیام مریم خانم بخونید 🙂 من نگفتم فقططططط ۴ تا شاهد لازمه ها!!!!!و این که توی همون لینکی که فرستادم لطفا این بخشش رو دوباره مطالعه کنید.”در مورد تجاوز و تعرض جنسی، به طور معمول این عمل در خفا و دور از چشم سایرین انجام می شود؛ بنابراین عمدتا افراد دیگری بغیر از متجاوز یا متجاوزین شاهد تجاوز نیست تا بتواند شهادت بدهد.

     تعداد شهود هم اثبات این امر را دشوارتر ساخته است؛ شهادت چهار مرد یا سه مرد و دو زن در این مورد “الزامی” می باشد.”
     درباره این جملتون”وقتی کسی همچین ادعایی می کنه چون ظاهرا قربانیه و البته چون در اکثر موارد زنه باید بدون چون و چرا حرفش رو قبول کرد و قبل از اثبات ادعاها در دادگاه، متهم رو از تمام حقوق انسانیش محروم کرد؟”خانم توسلی مگه نامی از متهم بردن که الان بخوایم تمام حقوق انسانی متهم رو ازش بگیریم 😐
     هرچند فک میکنم زمانی که یکی متهم میشه به تجاوز.متهم میتونه از کسی که چنین ادعایی کرده شکایت کنه به علت تهمت نابجا.واگه فرد مقابل نتونه تهمتی که زده رو اثبات کنه مجازات میشه.من هم نمیگم چون زنه باید حرفشو قبول کرد.ولی واقعا حق نیست ی سری افراد بخوان بگن تمامی افرادی که میگن “من هم” دارن دروغ میگن.من با این مشکل دارم که میگن “همش واسه جلب توجه اگه بهتون تجاوزشده”یعنی ی درصد هم احتمال نمیدن فرد شاید که راست بگه.

  • F.kh اردیبهشت ۵, ۱۴۰۰

   بنظرم شما یک زن نیستید اگرم هستید من برای جامعه زنان واقعا متاسفم از ماست ک بر ماست باید متوجه باشید که هیچ زنی مخصوصا زن باشخصیتی مثل خانم توسلی برای افکار پوسیده شما به اصطلاح جلب توجه کردن این مطلب رو بیان نمیکند شما تمام ماجرا رو نمیدونید و خواهش میکنم کامنت بی فایده نزارید

   • رها اردیبهشت ۵, ۱۴۰۰

    شما تمام ماجرا رو می دونی؟! توی دنیای سلبریتیها بزرگتر (یا به قول شما باشخصیت تر) از هانیه توسلی هم لازم ببینه هر حرفی رو میزنه تا خودش رو مطرح کنه. یکم اخبار هالیوود رو دنبال کنی میبینی چه خبره. بگذریم از ادعای شما که کلا معتقدی زنها همگی معصوم هستند و هیچوقت دروغ نمیگن!
    ضمنا وقتی به شعار زنان علیه زنان متوسل میشی یعنی من دلیل و برهانی ندارم فقط به خاطر جنسیتم از حرف طرف مقابل دفاع می کنم چه درست و چه غلط.

 • ناشناس اردیبهشت ۵, ۱۴۰۰

  متجاوزین در بزهدیدگان خود چه رفتاری مشاهده میکنند.چه مقدماتی و زمینه ای از سوی بزهدیدگان مهیا شده که مورد تعدی بول هوسان قرار میگیرند.تکلیف متجاوز که مشخص است ولی چرا متجاوزین فقط عده ای را صید میکنند و ما بقی مصون میمانند.چه مولفه و خصیصه ای دارید؟البته در نقشهایی که ایفا میکنید مشخص است.

 • omid اردیبهشت ۸, ۱۴۰۰

  اینم دیده ترشیده کسی نمیاد بگیردش داره از یاد هم میره گفته بذار یه زری بزنم بعد میام تکذیبش میکنم

  • ن اردیبهشت ۲۴, ۱۴۰۰

   درمورد آمار پسرای ترشیده تاحالا نگاهی کردی عمو/