چرا ژاپنی ها روی زمین غذا می خورند و این کار چه فوایدی دارد؟

چرا ژاپنی ها روی زمین غذا می خورند و این کار چه فوایدی دارد؟

غذا خوردن پشت میز شاید راحت باشد اما لزوماً بهترین حالت ممکن برای سلامتی ما نیست. ما در محل کارمان مدت زیادی را پشت میز سپری می کنیم و بعد از آن در حالی که در ماشین یا وسایل نقلیه عمومی نشسته ایم به خانه بازمی گردیم تا باز هم بنشینیم، البته این بار برای خوردن شام. اما بیشتر خانواده های ژاپنی غذایشان را روی زمین می خورند و حتی در رستوران های ۵ ستاره ی ژاپن هم احتمالش کم است که صندلی ای پیدا کنید.

در ادامه می خواهیم ببینیم غذا خوردن روی زمین چه فوایدی دارد.

۱- به هضم غذا کمک می کند

وقتی چهار زانو روی زمین می نشینید و غذا می خورید، همزمان بدون هیچ تلاش و زحمتی یوگا هم می کنید. اعتقاد بر این است که چهار زانو نشستن باعث می شود خون بیشتری به سمت معده جریان پیدا کند، امری که کمک می کند مواد غذایی راحت تر هضم شوند و بتوانید بیشتر ویتامین ها و مواد مغذی آن ها را دریافت کنید. وقتی به جلو خم می شوید تا غذا را از بشقاب تان بردارید و بعد هم به حالت اول خود برمی گردید تا غذا را ببلعید، عضلات شکم تان قوی می شود که این امر می تواند جلوی نفخ را بگیرد.

۲- ممکن است به کاهش وزن تان کمک کند

غذا خوردن روی زمین به عملکرد بهتر عصب واگ کمک می کند. از دستگاه گوارش تان هورمونی به نام لپتین ترشح می شود که با ارسال سیگنال به عصب واگ، سیر شدن تان را به آن خبر می دهد. اگر عصب واگ درست کار کند، این امر می تواند جلوی پرخوری شما را بگیرد.

۳- انعطاف پذیری بدن تان را بیشتر می کند

نشستن طولانی مدت بر روی صندلی ممکن است باعث پشت درد شود و در نهایت به دیسک های ستون فقرات فشار وارد کند، اما وقتی روی زمین می نشینید زانوها و لگن تان کش می آید. این حالت کمک می کند با هر گازی که به غذایتان می زنید بدن خود را بالا بکشید، در نتیجه مانع از قوز کردن تان می شود و پشت و کتف تان را قوی تر می کند.

۴- ممکن است به طولانی تر شدن عمرتان کمک کند

اگر از حالت چهار زانو به راحتی و بدون هیچ کمکی از جا بلند می شوید، احتمالاً بیشتر عمر می کنید. غذا خوردن روی زمین و بلند شدن چند باره از روی زمین طی روز، یکی از ساده ترین روش ها برای بیشتر کردن عمر خود است.

۵- سلامت مفصل ها را حفظ می کند

وقتی مدت زیادی را روی صندلی می نشینید، لگن تان خشک می شود. با این حال، نشستن روی زمین به شما این امکان را می دهد که لگن و زانوهای خود را کشش دهید، امری که باعث افزایش انعطاف پذیری مفصل ها می شود. برخی حالت های نشستن، مثل زانو زدن و چمباتمه زدن، عضلات را حتی وقتی در حال استراحت هستید هم به کار می گیرد، چون شما را به درگیر کردن عضلاتی وامی دارند که هنگام نشستن روی صندلی فعال نیستند.

۶- فرم بدن تان را بهبود می بخشد

وقتی جای نشستن تان هیچ تکیه گاهی برای پشت تان نداشته باشد، این مسأله شما را وامی دارد تا عضلات میان تنه ی خود را درگیر کنید، امری که برای فرم بدن مفید است. با این حال، حواس تان باشد که هنگام نشستن روی زمین قوز نکنید چون این کار ممکن است منجر به پشت درد شود.

۷- ذهن تان را آرام می کند

انجام یوگا هنگام خوردن غذا ذهن را آرام هم می کند. وقتی ذهن تان آرام باشد، می توانید از غذای خود لذت بیشتری ببرید و فقط تا جایی که سیر شوید غذا بخورید.

 

بیشتر بخوانید:

چرا ژاپنی ها روی زمین می خوابند و این کار چه فوایدی دارد؟

منبع: brightside
دیجیاتو
بدون نظر

ورود