ناگفته‌هایی در مورد کم آبی بدن و رنگ ادرار

ناگفته‌هایی در مورد کم آبی بدن و رنگ ادرار

یک مقیاس رنگی جدیدی با پنج نوع رنگ مختلف زرد ایجاد شده تا به مردم نشان دهد که آیا به نوشیدن آب بسیاری نیاز دارند یا خیر. متخصصین رنگ به همراه متخصصین تغذیه توانسته‌اند رنگ‌هایی از ادرار را در کنار هم جمع آوری کنند تا یک نوار رنگی از میزان آبی که هر انسان نیاز دارد ایجاد کنند. این نوار از چند رنگ و از پر رنگ تا کم رنگ تشکیل شده است.

متخصصان عقیده دارند که مردم باید در روز ۷ لیوان آب مصرف کنند که مردم به طور معمول ۵ لیوان آب مصرف می‌کنند. البته ۲۳ درصد از مردم نیز فقط دو تا یک لیوان آب مصرف می‌کنند. یکی از این متخصصان به سایت NHS در مورد اهمیت نوشیدن آب گفته است: «نوشیدن آب به مقدار کافی و هیدراته ماندن می‌تواند در انرژی، تمرکز، مود و حتی عملکرد ورزشی فرد تاثیر بسزایی داشته باشد.»

اما ۴۳ درصد مردم به دلایلی اندازه کافی آب نمی‌نوشند چرا که خیلی از آن‌ها فراموش می‌کنند تا آب بنوشند یا سرگرم روال روزمره زندگی خود می‌شوند و یا بسیار مشغول کار هستند. این متخصص می‌گوید: «بدن ما یک روش طبیعی دارد تا ما را متوجه سازد آیا به اندازه کافی آب نوشیده‌ایم یا نه. ما می‌دانیم که صحبت در مورد ادرار کمی شرم‌آور است اما همین به ما کمک می‌کند تا میزان آب مورد نیاز بدن را متوجه شویم.»

این تحقیق نشان داد که مردم در هنگام گرم‌تر شدن هوا آب بیشتری را می‌نوشند. ۲۶ مردم نیز با اپلیکیشن‌های خاصی میزان نوشیدن آب خود را دنبال می‌کنند و ۲۲ درصد نیز آن را یادداشت می‌کنند. اما بیش از نیمی از مردم هنگام خروج از خانه هیچ بطری آبی با خود به بیرون نمی‎‌برند.

همچنین ۴۶ درصد از مردم در این نظر سنجی گفتند که کم آبی بدنشان باعث احساس خشکی در دهانشان می‌‎شود. ۴۳ از آن‌ها به رنگ تیره ادرارشان اشاره کردند و ۲۶ درصد نیز گفتند که احساس خستگی بسیار زیاد می‌کنند.

گفته می‌شود رنگ ادرار نیاز بدن ما به آب را نشان می‌دهد. در همین راستا هر چه رنگ ادرار روشن‌تر باشد بدن ما آب کمتری نیاز دارد. بهتر است که همیشه دسترسی به آن داشتیم و آن را به صورت آرام آرام بنوشیم. سر کشیدن یک دفعه‌ای آب می‌تواند ضررهایی برایمان داشته باشد. می‌توانید برای آن که آب مزه یکنواختی نداشته باشد به آن قطراتی از لیمو هم اضافه کنید.

بیشتر بخوانید:

چرا شیر شکلات بهترین نوشیدنی پس از انجام تمرینات ورزشی است؟

منبع: express
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود