گرگشو ؛ جشن کهن نیمه رمضان در بوشهر

گرگشو ؛ جشن کهن نیمه رمضان در بوشهر

هرساله در پانزدهم ماه مبارک رمضان مصادف با میلاد امام حسن مجتبی (ع) در شهرهای جنوبی کشور به خصوص بوشهر مراسمی به نام گرگشو برگزار می شود. در این آیین کودکان با در دست داشتن کیسه هایی به نام گرگشویی که مادرانشان از قبل آنها را دوخته اند به در منازل می روند و از صاحب خانه طلب گرگشو می کنند.

گرگشو درواقع خوراکی هایی است که خانواده ها از قبل برای کودکان در این شب تدارک دیده اند؛ بعضی از خانواده ها خوراکی هایی نطیر ذرت بوداده، آجیل، نخود و کشمش و شکلات و شیرینی تهیه دیده اند و برخی دیگر نیز خوراکی های سوپرمارکتی مثل انواع بیسکویت، کاکائو، ژله و چیپس وپفک را آماده کرده اند.

گرگشو

در این شب کودکان بعد از افطار کیسه های گرگشویی خود را در دست می گیرند، به در خانه ها می روند و آواز  ” گرگیشو گرگیشو … سی فردشو دکله بشو ” می خوانند. معنی این شعر یعنی ای گره گشا گندم هات را بشو و دنگ کن برای فردا شب.

اگر صاحب خانه ای به آن ها خوراکی بدهد به منظور قدردانی همگی با هم شعار ” خونه گچی، پر همه چی” سر می دهند. اما اگر خانه ای مراسم گرگشو را برگزار نکند یا فراموش کرده باشد چیزی تدارک ببیند با شعار  “خونه گدا، هیچیش ندا” صاحب خانه را رسوا می کنند.

گرگشو

خانواده هایی که طی سال صاحب فرزندی شده اند این مراسم را کمی پرشورتر برگزار می کنند و با هفت نوع خوراکی که به آن هفت رنگ می گویند از بچه ها استقبال می کنند. این خوراکی ها شامل گردو، بادام، نخود، کشمش، تخمه، شکلات، نقل و شیرینی های دیگر است.

این مراسم تا نیمه های شب ادامه دارد؛ سپس کودکان به خانه هایشان برمی گردند و کمی از خوراکی ها را با خانواده شان تقسیم می کنند و بقیه را برای خودشان نگه می دارند.

گرگشو

پیشینه آیین گرگشو

قدیمی ها معتقدند این مراسم باعث افزایش رزق و روزی خانواده هایی می شود که به بچه ها گرگشو می دهند. در واقع کلمه گرگشو تغییر شکل یافته کلمه گره گشا است که گویا برای اولین بار توسط حضرت فاطمه (س) برگزار شد. آنها بر این باورند که حضرت فاطمه (س) به مناسبت به دنیا آمدن اولین فرزندش یعنی امام حسن مجتبی (ع) با توزیع شیرینی در میان کودکان همسایه شادی خود را با آنها تقسیم کرد.

مهم ترین پیام این آیین تقسیم مال، شادی و همدلی و از بین بردن تبعیض میان کودکان فقیر و غنی است.

 

بیشتر بخوانید:

طرز تهیه بامیه شیرینی لذیذ ماه مبارک رمضان

منبع: روزیاتو
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۶ نظر

ورود

 • ناشناس اردیبهشت ۹, ۱۴۰۰

  این مراسم بیشتر در جنوب استان بوشهر، یعنی شهرهای دیر و کنگان برگزار میشه و تو بقیه شهرها خبری از چنین مراسمی نیست. تو استان هرمزگان هم فکر کنم همچین مراسمی وجود داشته باشه.

 • سجاد فروردین ۲۷, ۱۴۰۱

  این مراسم اصلا برای بوشهر نیست و هیچ ربطی به میلاد نداره اصل این مراسم برای عرب هاست چرا دروغ میگین به مردم واقعا که. یعنی چی اخه واااای خدااااااا

 • حسین فروردین ۲۷, ۱۴۰۱

  سلام دوستان عزیز.
  اشتبا نکنید این مراسم در مرکز بوشهر هم از قدیم بوده ولی چون محاجر به این مکانها زیاد شد و از این رسوم بیخبر بودن رفته رفته کم شد تا جای که دیگر فقط اسم و خاطراطش موند.
  ولی در روستای بندرگاه و هلیله از قدیم بوده و هست؛ یخورده به لهجه خونه گچی پر همه چی و خونه گدا هیچش ندا توجه کنید که این لهجه دقیقا لهجه بوشهر و هلیله بندرگاه است مردم هم استانی عزیزمون از عسلویه و کنگان لهجشون با ما یخورده فرق میکنه.
  دوستدار شما بچه بندرگاه

  • رافائل فروردین ۲۷, ۱۴۰۱

   درود داداش
   آقا ما برای ماموریت از طهرون اومدیم بوشهر ، اومدیم لب ساحل صدف پیدا کنیم با چند تا دختر آشنا شدیم و اونا برامون توضیح دادن و یاد گرفتیم،، دمتون گرم ،، چه آدمایی ،، اون دخترا هم خیلی خوب بودن و بی ریا برامون کلی توضیح دادن
   دمتون گرم خیلی خوبید

 • رافائل فروردین ۲۷, ۱۴۰۱

  امشب ما شانسی گرگشو رو یاد گرفتیم
  از طهرون اومدیم بوشهر برای ماموریت
  توفیق اجباری باعث یاد گرفتن این آیین شد
  ????