حواشی و واکنش‌ها به ماجرای مرگ گورخرهای وارد شده به ایران + ویدئو

حواشی و واکنش‌ها به ماجرای مرگ گورخرهای وارد شده به ایران + ویدئو

متاسفانه طی دو روز گذشته خبرهای بدی در مورد سه راس گورخر آفریقایی منتقل شده به ایران به گوش رسید. محمد کرمی، رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش پایتخت خبر از مرگ یکی از گورخرهای وارداتی از آفریقا به ایران را داده است. او در این مورد شرح داد: «هفته گذشته ۳ راس گورخر آفریقایی که دو راس از آن‌ها ماده و دیگری نر بود از کشور بلغارستان به ایران منتقل شدند. آن‌ها پس از چند روز نگه‌داری در گمرک به مرکز حیات وحش در صفادشت وارد شدند که متاسفانه یکی از آن‌ها در این بین تلف شد.»

در پی این اتفاق فیلمی از این گورخرها پخش شد که سه راس از آن‌ها را در حالی که سرگردان بودند نشان می‌داد. با این حال در فیلم مشخص می‌شود که یکی از این گورخرها در جوی آب حضور دارند و پای او در بین جوی آب گیر کرده و شکسته شده و این حیوان توان بیرون آمدن از جوی را ندارد اما در همین حین هست که یکی از مردم در حال کتک زدن و ضربه به سر اوست. مردم دیگر هم وحشتزده و متعجب در حال نظاره کردن آن‌ها هستند و کمکی هم به اوضاع به هم ریخته آن‌ها نمی‌کنند. اوضاع به حدی بغرنج است که گویی این حیوانات خود با پای خود از محل زندگیشان به شهر آمده‌اند!

در جوابیه باغ وحش صفادشت نسبت به این ویدئو آن‌ها گفتند: «هنگام ورود به گمرک بازرگان و با سوء مدیریت نگهبان‌ها مردم بسیاری برای عکس برداری از این گورخرها به نزدیکی آن‌ها آمدند و این باعث شد تا این ۳ راس گورخر رم کنند. پس از آن گورخرها از ماشین خارج شدند و یکی از آن‌ها به داخل جوی آب اطراف محوطه گمرک افتاد و فیلم آن در فضای مجازی منتشر شد.» جوابیه باغ وحش صفادشت در اینستاگرام را می‌توانید از تصویر زیر بخوانید:

گفته می‌شود یکی از گورخرها هنگام انتقال به خودروی سازمان محیط زیست در گمرک‌‌، می‌میرد. طبق گفته محمد کرمی نمونه برداری از این گورخر انجام شده و آن‌ها منتظر جواب اداره دامپزشکی هستند. همچنین طبق گفته سازمان حفاظت محیط زیست این ۳ راس گورخر مجوز این سازمان و سازمان دامپزشکی را داشته‌اند. همچنین در خبرها آمده است که پس از این که گورخرها به گمرک منتقل شدند علی‌رغم این که به مسئولین گمرک اعلام شد که این حیوانات غیربومی هستند و نیاز به مراقبت ویژه دارند، آن‌ها اعتنایی نکرده و آن‌ها را ترخیص نکردند.

البته این‌ها پایان حواشی این اتفاقات نبود و حساب اینستاگرام باغ وحش صفادشت با لحن تندی نسبت به منتقدین صحبت کرده است.

حواشی این اتفاق به همینجا ختم نمی‌شود و هانیه توسلی از هنرمندانی است که به این اتفاق واکنش نشان داده و از لحن بد استوری‌های باغ وحش صفا دشت انتقاد کرده است.

البته این اولین باری نیست که در ایران گورخرها به خودی خود رها می‌شوند و پس از آن طعم مرگ را می‌چشند. در سال ۹۷ نیز در حین انتقال ۱۰ راس گورخر از شاهرود به پارک ملی کویر در گرمسار، ۵ راس از آن‌ها مردند. در آن زمان علت این اتفاق تجربه ناکافی و ناآشنایی کارکنان محیط زیست قلمداد شد.

بیشتر بخوانید:

مهارت یک عکاس در ثبت تصاویری از لحظه هولناک شکار گورخر توسط کروکودیل

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۳ نظر

ورود

  • مسعود اردیبهشت ۱۵, ۱۴۰۰

    یعنی باید رید به این مدیریت چه دولتی و چه خصوصی که عرضه انتقال سه تا حیوون زبون بسته رو هم ندارند. امثال این باغ وحش رو باید مردم تحریم کنند. هیچ کس نباید بره تا ورشکست بشند. هرکسی بره به این باغ وحشها سهمی در عذاب این حیوونهای بیگناه داره. اینها از سیرکها هم بدترند و حاضرند به خاطر پول هر بلایی سر حیوونها بیارند. مدیرش اینقدر ابلهه که نمیفهمه مردم به خاطر بلایی که سر حیوون بیگناه آورده اعتراض می کنند نه پولش. بیشرف فکر می کنه ماشین خریده نه یک موجود زنده.

  • ریز احمد اردیبهشت ۱۵, ۱۴۰۰

    ایران بهشت حیوون آزاراست!

  • خسته اردیبهشت ۱۵, ۱۴۰۰

    وقتی گورخرای واقعی پشت میز باشن چنین اتفاق هایی می افته