چرا شب ها نباید با موی باز بخوابیم؟

چرا شب ها نباید با موی باز بخوابیم؟

گرچه ما پیش از خواب وقت و تلاش زیادی را صرف رسیدگی به پوست مان می کنیم اما موهایمان هم لیاقت همان میزان توجه را دارند. شاید خودتان متوجه نشده باشید اما ضرر خوابیدن با موی باز به بیدار شدن با موهای آشفته محدود نمی شود.

در ادامه می خواهیم ببینیم چرا نباید شب ها با موی باز بخوابیم.

۱- ممکن است با موهای گره خورده از خواب بیدار شوید

وقتی در خواب غلت می زنید احتمال دارد موهایتان در هم گره خورد. این اتفاق به دلیل سایشی رخ می دهد که هنگام مالیده شدن موها به روبالشی ایجاد می شود. این مسأله نه تنها باعث می شود با موهای گره خورده از خواب بیدار شوید بلکه تکرار این صدمه هم ممکن است در نهایت باعث ضعیف شدن موهایتان شوید.

۲- ممکن است باعث جوش شود

اگر پوست حساس و مستعد جوشی دارید بهتر است موهایتان را از صورت تان دور نگه دارید. محصولات مراقبت و آرایش مو بر روی تارهای مو باقی می مانند، به همین دلیل ممکن است این مواد شب ها به پوست تان راه پیدا کرده و منافذش را مسدود کنند. این امر هم ممکن است منجر به جوش و تحریک شدن پوست شود. در حقیقت، کسانی که موهای بلندی دارند ممکن است پشت شان هم جوش بزند و دور نگه داشتن موها از صورت در هنگام خواب ممکن است مانع از بروز برخی مشکلات پوستی شود.

۳- ممکن است رشد موها را مختل کند

وقتی موها گره می خورند، معنایش آن است که کوتیکول آن ها بلند شده و باز مانده است. موی آسیب دیده رشد کندی دارد و اگر دوست دارید موهای بلندی داشته باشید اما موهایتان از حد مشخصی بیشتر رشد نمی کند، شب ها هنگام خواب حتماً از موهایتان مراقبت کنید.

۴- ممکن است موهایتان را وز کند

شاید با خودتان فکر کنید که هر محصول مراقبت از مویی که بوده برای رام کردن موهای وزتان امتحان کرده اید اما امری به سادگی خوابیدن با موی باز می تواند باعث از دست رفتن رطوبت موهایتان شود. ممکن است بالش تان مقصر وز شدن موهایتان باشد، چون موهایتان هر چه بیشتر به بالش ساییده شوند، رطوبت بیشتری را از دست می دهند.

۵- ممکن است باعث موخوره شود

موخوره تنها آزاردهنده نیست، بلکه اگر مقدارش زیاد باشد می تواند ظاهری ناسالم و نامرتب هم به موها دهد. اگر قبل از خواب موهایتان را نبندید، همه ی آن غلت هایی که در خواب می زنید ممکن است به موهایتان آسیب بزند و در نتیجه، باعث شکستن تارهای مو و بروز موخوره شود. و البته تا زمانی که از روبالشی ابریشمی استفاده نکنید، موخوره همراه همیشگی موهایتان خواهد بود.

۶- ممکن است روی کیفیت خواب تان تأثیر بگذارد

خوابیدن با موی باز ممکن است نه تنها باعث آشفته شدن موهایتان بلکه باعث بدخواب شدن تان هم شود. وقتی خواب هستید ممکن است موهایتان به صورت تان مالیده و مزاحم خواب تان شود. بهترین راه برای مراقبت از موهایتان این است که قبل از خواب آن ها را به آرامی شانه بزنید و شل ببافید.

چطور از موهای خود در خواب مراقبت کنیم؟

خوابیدن با موی دم اسبی فکر خوبی نیست و ممکن است به موهایتان صدمه بزند، پس موهایتان را دم اسبی نبندید. اما روش های ساده ای هم برای مراقبت از موها در هنگام خواب وجود دارد.

  • موهایتان را با دستمال سر ببندید: یک دستمال سر یا روسری ابریشمی یا ساتن هم سلامت موها را حفظ می کند و هم جلوی از دست رفتن رطوبت موها را می گیرد.
  • از کش اسکرانچی استفاده کنید: به جای کش های پلاستیکی، با یک کش اسکرانچی موهایتان را گوجه کنید.
  • موهایتان را شل ببافید: به جای آنکه با دستگاه های فر کننده به موهایتان صدمه بزنید، قبل از خواب موهایتان را ببافید. با این کار هم شب ها موهایتان را از صورت تان دور نگه می دارید و هم موهایتان فری طبیعی پیدا می کند.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود