چرا باید قبل از اینکه گرسنه مان شود غذا بخوریم؟

چرا باید قبل از اینکه گرسنه مان شود غذا بخوریم؟

احساس گرسنگی شاید نشان دهنده ی این باشد که سوخت و ساز بدن تان به راه است و عملکرد بدن تان هم همانطوری که باید. اما احساس گرسنگی نباید تنها علامت رسیدن وقت غذا خوردن تان باشد. اگر فقط زمانی که سوخت بدن تان ته کشیده غذا بخورید و بدن تان را برای رفع آن به خواهش و تمنا بیاندازید، این کار عواقب ناخوشایندی برایتان خواهد داشت.

در ادامه می خواهیم چرا برای خوردن غذا نباید تا گرسنه شدن مان صبر کنیم.

۱- گرسنگی باعث پرخوری می شود

کسانی که بعضی از وعده های غذایی شان را از قلم می اندازند یا نامنظم غذا می خورند اغلب پرخوری می کنند تا این کمبود را جبران کنند. بدن انسان هر ۳ تا ۴ ساعت به میزان منطقی ای غذا نیاز دارد تا سرعت سوخت و ساز آن کاهش پیدا نکند، انرژی افت نکند، دمدمی مزاج نشوید و هوس های غذایی به سراغ تان نیاید. هر چه مدت بیشتری بدون غذا بمانید، قند خون تان بیشتر افت می کند، در نتیجه در غذایتان به قند نیاز پیدا می کند.

۲- گرسنگی کمکی به لاغر شدن نمی کند

خیلی ها تصور می کنند اگر به خود گرسنگی دهند، وزن شان کم می شود. اما حقیقت آن است که اگر تغذیه ی روزانه تان طوری باشد که شما را گرسنه باقی بگذارد، مدت زیادی نمی توانید ادامه اش دهید. وقتی مقدار کالری دریافتی تان ناچیز باشد، بدن وارد حالت یک اورژانسی می شود که همین امر باعث می شود در خود چربی ذخیره کند و کالری به مراتب کمتری بسوزاند. بدن شما تصور می کند باید خود را حفظ کند و کالری ها را برای آینده نگه دارد.

۳- احتمال داشتن انتخاب های غذایی سالم کمتر می شود

می گویند وقتی گرسنه هستیم دیگر خودمان نیستیم! وقتی احساس گرسنگی می کنید احتمالش بیشتر است که سراغ یک آبنبات بروید تا میان وعده ای که ارزش غذایی داشته باشد. قند خون تان که پایین بیاید دیگر کنترلی روی چیزی که در دهان تان می گذارید نخواهید داشت. هر چه دم دست تان باشد را می خورید و بیشتر افراد هم سراغ تنقلات ناسالم شیرین می روند.

با این روش نمی توانید رژیم غذایی خیلی مقوی ای داشته باشید.

۴- همیشه نمی توانید گرسنگی تان را تشخیص دهید

دو هورمون هستند که در تنظیم احساس گرسنگی نقش دارند: یکی گرلین که اشتها را برمی انگیزد و دیگری لپتین که آن را سرکوب می کند. وقتی مدتی چیزی نخورید، سطح گرلین بالا می رود. وقتی هم که غذا بخورید، لپتین به بدن تان می گوید که سیر شده است.

اما گرسنگی سنج ما همیشه دقیق کار نمی کند. گاهی، به خصوص بعد از گرفتن یک رژیم غذایی طاقت فرسا، از شنیدن چیزی که بدن مان سعی دارد به ما بگوید عاجز می شویم. مغز بر اساس سبک زندگی فرد یاد می گیرد که حس گرسنگی را متعادل کند. به همین دلیل کسانی که همیشه یک وعده غذا در روز می خورند می توانند بدون اینکه هیچ هوس غذایی ای به سراغ شان بیاید به امور روزانه ی خود بپردازند. اما این امر به معنای بی ضرر بودن خوردن تنها یک وعده غذا در روز نیست.

۵- گرسنگی برای بدن مضر است

اثری که گرسنگی کشیدن بر بدن دارد، در دراز مدت می تواند مخرب باشد، از تحت تأثیر قرار گرفتن سلامت روان گرفته تا افزایش خطر بروز بیماری های مزمن. و از طرفی احساس گرسنگی اغلب ناخوشایند هم هست. برخی علائمی که به همراه گرسنگی بروز می کنند عبارتند از:

  • سخت شدن تمرکز
  • حس تحلیل رفتن در شکم
  • ضعف
  • سرگیجه
  • حالت تهوع و استفراغ
  • زودرنج شدن
  • سردرد
  • قار و قور کردن شکم
  • مشکلات خواب

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود