چرا غذای رستوران های گران قیمت اینقدر کم است؟

چرا غذای رستوران های گران قیمت اینقدر کم است؟

اگر خودتان هم تجربه اش را نداشته اید، شاید از دیگران شنیده یا در فیلم ها دیده باشید که در رستوران های گران قیمت گاهی حجم غذایی که سرو می شود هیچ تناسبی با قیمت نجومی آن ندارد. این مسأله بی دلیل نیست و ما هم در این مطلب می خواهیم ببینیم چرا غذای رستوران های گران قیمت اینقدر کم است.

۱- مواد به کار رفته در غذا گران قیمت اند

بسیاری از رستوران های گران قیمت غذاهایی سرو می کنند که مواد آن ها با دقت زیادی انتخاب شده است. وقتی در تهیه ی غذا از مواد باکیفیتی استفاده می شود که ممکن است وارداتی هم باشند، عجیب نیست که حجم غذا را کم کنند تا قیمت نهایی آن مقرون به صرفه تر باشد.

۲- غذاهای کم حجم شیک ترند

حجم غذا وقتی کم باشد، تزئین آن راحت تر است و احتمالاً به چشم مشتری شیک تر می آید و از آن لذت می برد – اول با چشم ها و سپس با حس چشایی اش.

۳- می توانید از همه ی غذاها کمی بچشید

اغلب رستوران ها معمولاً سه دست غذا سرو می شود – پیش غذا، غذای اصلی و دسر. ما گاهی تنها غذای اصلی را سفارش می دهیم. اما در رستوران های گران قیمت، تعداد این غذاها ممکن است به ۱۲ نوع مختلف برسد.

این ۱۲ دست شامل فینگر فود، پیش غذا، سوپ، سالاد، ماهی، غذای اصلی اول، پاک کننده کام (غذا یا نوشیدنی ای با طعم خنثی که باقیمانده ی مواد غذایی را از زبان خارج می کند و اجازه می دهد طعم های جدید را با دقت بیشتری ارزیابی کند)، غذای اصلی دوم، پنیر، دسر و یک نوشیدنی/ شیرینی. فکر کنید اگر همه ی این غذاها در اندازه ی عادی سرو می شدند چطور باید آن ها را می خوردید. به همین دلیل است که در رستوران های گران قیمت حجم غذا را کمتر می کنند تا از هر چیزی بتوانید کمی بچشید.

۴- هر غذایی یک اثر هنری از آشپز است

یک غذای فرانسوی به نام Gargouillou هست که از دست کم ۱۶ سبزی مختلف تهیه می شود که جداگانه پخته می شوند. این غذا به مانند یک اثر هنری تزئین می شود و هر مشتری ای که چشمش به این اثر قابل احترام در بشقاب بیافتد به طور حتم تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

حالا فرض کنید بخواهید در یک بشقاب پر از غذا، همه ی این سبزیجات کوچک را به شکل زیبایی بچینید. احتمالاً به لحاظ زیبایی شناسی چیز خوشایندی از آب در نخواهد آمد. به همین دلیل، آشپزها ترجیح می دهند حجم غذا را کم کنند.

۵- یک به یک لقمه هایتان در خاطرتان باقی خواهد ماند و از خوردن غذا خسته نمی شوید

اولین لقمه های هر غذایی بهترین آن ها هستند. چون هر چه بیشتر غذا بخورید حساسیت پرزهای چشایی تان کمتر می شود. آشپزها با علم به این مسأله، تمرکز خود را به جای کمیت غذا، بر روی کیفیت آن می گذارند.

وقتی حجم غذا کم باشد، معمولاً از تک تک لقمه های غذا لذت بیشتری می بریم، در حالی که حجم زیاد غذا خسته مان می کند.

۶- حس مرغوب و باکیفیت بودن به غذا می دهد

شرکت در یک رویداد اختصاصی یا به دست آوردن چیزی که مقدار محدودی از آن تولید شده از آن چیزهایی است که به بعضی از ما حس غرور و افتخار می دهد. اینکه می گویند «هر چه کمتر بهتر» و «چیزهای خوب نایاب اند» کاملاً در این مورد صدق می کند.

بنابراین عجیب نیست دسترسی به مکان ها و غذاهای مجلل همان احساس را ایجاد کند، به خصوص زمانی که غذا حاوی مقادیر اندکی از موادی باشد که به تصور ما از کیفیت بالایی برخوردارند.

۷- نامتعارف است و توقع مان را بالا می برد

وقتی حجم غذای درون بشقاب کم باشد دلیل آن برایمان سؤال می شود. وقتی قرار باشد چندین غذای مختلف را بچشید حتماً کنجکاو می شوید که بدانید غذای بعدی چگونه خواهد بود. این توقعی که در شما شکل می گیرد بسیار جالب است.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود